Mihai Stoica, reacție dură la adresa lui Eduard Novak: „Să ne lase în pace! N-au voie să facă nimic acasă şi vin la stadion să înjure!”

Cosmin Olteanu Publicat: 1 februarie 2023, 23:01

Comentarii
Mihai Stoica, reacție dură la adresa lui Eduard Novak: Să ne lase în pace! N-au voie să facă nimic acasă şi vin la stadion să înjure!”

Mihai Stoica / Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a avut o reacție dură la adresa lui Eduard Novak.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Eduard Novak a declarat faptul că numai persoanele din minoritatea maghiară și cele care s-au lovit de insulte xenofobe și rasiste pot avea o opinie în legătură cu cele întâmplate la partide Sepsi – FC U Craiova. Ministrul Sportului spune că nici măcar Gică Hagi nu ar trebui să vorbească despre acest scandal.

Mihai Stoica, reacție dură Eduard Novak

Mihai Stoica consideră că reacția lui Eduard Novak este una subiectivă, având în vedere că este etnic maghiar.

„E etnic maghiar, n-are cum să spună altceva. Să ne lase în pace ministrul sportului. Prea mare sensibilitate dezvoltăm noi! Nimeni n-are nimic cu ungurii în România.

Ştii de unde pleacă totul? Există oameni care vin la stadion ca să înjure. Asupriţii ăia de acasă, n-au voie să facă nimic acasă şi vin la stadion să înjure”, a declarat Mihai Stoica, pentru orangesport.ro.

Reclamă
Reclamă

Declarația lui Eduard Novak

„Nimeni nu poate să vorbească în această speţă. Doar minoritatea maghiară si domnul Dioszegi (n.r. – patronul lui Sepsi) şi toţi cei care au echipe în sporturile de echipă, care înfruntă aceleaşi probleme, xenofobe, rasiste.

Şi în hochei avem aceeași problemă, avem probleme şi la baschet şi în alte sporturi. E o chestiune generală. Nu poate să vorbească nici domnul Gică Hagi pe această temă. Că nu o să cânte niciodată nimeni, nu o să strige lozinci împotriva machedonilor, pentru că este o comunitate foarte mică.

Când tu ai confruntări în ligile naţionale de hochei și baschet și tot timpul echipa adversă strigă împotriva ta aceste lozinci… acest lucru trebuie să se termine. Eu cred că s-a creat acest precedent.

Reclamă

Foarte bine, este un semnal de alarmă şi pentru Federaţia de Fotbal şi pentru celelalte federaţii și acest lucru trebuie tratat foarte serios”, a spus Eduard Novak.

  • 57 de ani are Mihai Stoica
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Vor merge Craiova şi CFR într-o grupă europeană?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:04

Veste uriaşă pentru Ana Bărbosu! Parlamentul a găsit fonduri pentru ca gimnasta să meargă la TAS

9:58

„Nu are siguranţă”. Titularul lui Dinamo, taxat după remiza cu Oţelul. Ce jucători au fost remarcaţi

9:00

Şedinţă la Universitatea Craiova: ce i-a reproşat Mihai Rotaru lui Filipe Coelho, după eliminarea din Champions League

8:56

E gata! Gianni Infantino a renunţat la proiectul care a scandalizat lumea fotbalului: „Scopul nostru a fost să unim”

8:38

Schimbări majore la FCSB! Decizia luată după eliminarea din Conference League: „Pe noi nu ne interesează”

8:34

Darius Olaru a câştigat primul trofeu cu Union SG. Meci dramatic la noua echipă

1 Revoltă la FCSB! Jucătorii îi cer lui Gigi Becali să-l demită pe Marius Baciu 2 UPDATEOficial! FC Hermannstadt s-a retras din Liga a II-a, FRF a anunțat cine îi ia locul 3 Nebunie curată: echipa dintr-un sat cu 500 de locuitori și cu un ciung în primul 11 a dat lovitura în Europa! 4 UPDATEAdrian Ropotan, supus unei operații de urgență. Stelian Ogică, socrul lui, primele detalii 5 FotoMicrobuzul cu jucători de la Dinamo 2, accident rutier grav: un decedat! Adrian Ropotan are fracturi deschise 6 MM Stoica, atacat de un suporter la o cafenea din Bucureşti! Teodora, martoră la tot evenimentul
Citește și