FCSB, campioana României, şi CFR Cluj, câştigătoarea Cupei României, se vor întâlni în ediţia din acest an a Supercupei, sâmbătă, de la ora 20.00, pe Stadionul „Steaua” din Bucureşti.
Înainte de fluierul de start al partidei va fi ţinut un moment de reculegere în memoria lui Lajos Sătmăreanu, fost component al echipei naţionale de seniori a României, trecut în nefiinţă în 30 iunie, la vârsta de 81 de ani.
Originar din Salonta, fostul fundaş dreapta a evoluat, de-a lungul carierei, la formaţii precum ASA Târgu Mureş, Steaua Bucureşti, Bihor Oradea şi Progresul Bucureşti. A cucerit, în tricoul „militarilor”, un titlu naţional (1968) şi 5 Cupe ale României (1966, 1967, 1969, 1970, 1971).
Moment de reculegere înainte de Supercupa României, FCSB – CFR Cluj
Lajos Sătmăreanu a fost om de bază în campania de calificare la Cupa Mondială din Mexic 1970 şi, ulterior, selecţionat şi folosit în toate cele 3 meciuri din grupa turneului final, cu Anglia, Cehoslovacia şi Brazilia.
În total, fostul mare fotbalist a bifat 42 de selecţii pentru prima reprezentativă a României, marcând un gol. În 2008 a fost decorat cu Ordinul „Meritul Sportiv” de către preşedintele de la acel moment Traian Băsescu.
- Gigi Becali n-a renunțat la visul “Ianis Hagi la FCSB”: “El, oricând vrea, dă un telefon Gică”
- Marius Şumudică, interzis la Rapid? Ce s-a întâmplat după ce Denis Ciobotariu l-a lăudat pe fostul antrenor
- Mauro Pederzoli, profund impresionat de Costel Gâlcă: “Un profesionist fantastic”. Ce a spus despre Giulești
- Bogdan Stelea “pune tunurile” pe un jucător plecat de la Dinamo în vară: “N-am cum să înțeleg așa ceva”
- FCSB, decizie în regim de urgență. Acțiunea campioanei după transferul lui Mamadou Thiam