Nicolae Dică a făcut anunţul în privinţa unui jucător de la FCSB: „A avut şansă şi nu a profitat de ea”. Pe cine vizează antrenorul roş-albaştrilor

Viviana Moraru Publicat: 22 septembrie 2022, 21:18

Comentarii
Nicolae Dică a făcut anunţul în privinţa unui jucător de la FCSB: „A avut şansă şi nu a profitat de ea. Pe cine vizează antrenorul roş-albaştrilor

Nicolae Dică, în timpul unei conferinţe de presă / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Nicolae Dică s-a declarat dezamăgit de un jucător de la FCSB. Ianis Stoica este cel vizat de antrenorul roş-albaştrilor, acesta devenind a treia variantă pentru atac, după transferurile lui Andrea Compagno şi Bogdan Rusu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ianis Stoica a bifat doar 14 minute în ultimele 10 meciuri ale FCSB-ului, în toate competiţiile. În întreg sezonul, atacantul de 19 ani a evoluat în 12 partide, fără să marcheze vreun gol.

Nicolae Dică, dezamăgit de un jucător de la FCSB

Nicolae Dică a mărturisit că el a fost antrenorul care l-a promovat pe Ianis Stoica de la echipa de juniori a FCSB-ului. Totodată, antrenorul a avut intenţia de a-l transfera la FC Argeş, pe vreamea când antrena în Trivale.

În prezent, Dică susţine că tânărul atacant a ajuns a treia variantă pentru postul de atacant la FCSB, după ce nu a profitat de şansele avute. Cu toate acestea, antrenorul roş-albaştrilor susţine că, în ciuda transferurilor lui Andrea Compagno şi Bogdan Rusu, Ianis Stoica este în continuare un jucător pe care se va baza.

„Eu sunt cel care l-am dus pe Ianis Stoica la prima echipă, la 14 ani. Eram la meci la juniori cu staff-ul meu și MM. L-am văzut pe el, juca mijlocaș dreapta, viteză foarte bună. Am întrebat cine e. ‘E băiatul lui Pompiliu Stoica’. Atunci am aflat. Am plecat după meci și am spus: ‘MM, de mâine vreau să vină la echipa mare!’. El era la juniori, nici măcar la echipa a doua. De atunci a rămas la echipa mare, l-am și debutat în Cupa României.

Reclamă
Reclamă

Îl cunosc foarte bine, am vrut să-l iau și la FC Argeș. Eu, când am venit la echipă, am început cu el titular. A jucat următoarele jocuri, apoi a intrat pe parcurs. Nu a avut realizările pe care eu le așteptam de la el. Apoi a venit concurența cu Rusu și Andrea, care, din punctul meu de vedere, sunt peste el. El trebuie să înțeleagă că trebuie să se antreneze și să dea totul. A avut șansa, nu a profitat de ea, trebuie să muncească, iar atunci când va avea șansa din nou să arate că s-a greșit față de el. E vorba și de oricare alt jucător, nu doar despre el.

Compagno și Omrani au venit în ultima perioadă. Când am venit eu, el era prima soluție. După, a venit Rusu. Acum nu mai avem cum să-l dăm împrumut. Tot ce urmează e să se antreneze, iar când voi apela la el să dea randamentul cel mai bun”, a declarat Nicolae Dică, la Digi Sport.

Nicolae Dică și-a recunoscut marea eroare făcută la FCSB

Nicolae Dică și-a recunoscut marea eroare făcută pe banca FCSB. Antrenorul de 42 de ani a dezvăluit că a greșit în meciul cu West Ham, din Conference League, scor 1-3, când l-a schimbat pe Andrea Compagno cu David Miculescu în repriza a doua.

Reclamă

Înlocuirea a fost efectuată în minutul 70, imediat după ce englezii reușiseră să egaleze din penalty, prin Bowen.

FCSB n-a mai contat pe faza ofensivă după ce Nicolae Dică l-a schimbat pe Andrea Compagno, iar tehnicianul roș-albaștrilor își reproșează acum acest lucru.

„A fost o greșeală din partea mea, am analizat după joc. El (n.r. – Andrea Compagno) era punctul fix din jocul nostru, cum pregătisem partida. Era unul dintre jucătorii de care ne legam, am zis că vin cu un jucător mai tânăr, proaspăt. A fost o greșeală.

La West Ham am fost aproape sa câștigăm jocul. Daca ar fi marcat Cordea acolo, am fi câștigat”, a spus Nicolae Dică, pentru Digisport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:39

Ce nebunie! Cristiano Ronaldo s-a ridicat să aplaude după ce un fost jucător de la FCSB a fost umilit pe teren!

22:34

VideoDebut de vis pentru John Stones! Fundaşul englez a marcat la primul meci sub comanda lui Cristi Chivu, în Inter – Betis

22:34

FotoGică Hagi şi Dan Petrescu, unul lângă celălalt la derby-ul Rapid – Dinamo! Cum au fost surprinşi cei doi

22:29

VIDEOInter – Betis 1-0. John Stones, gol la debut pentru echipa lui Cristi Chivu. Victorie în ultimul amical al verii

22:13

Rapid – Dinamo 0-0. Ocazii mari pentru giuleşteni! Bellarouch, absolut fabulos!

21:58

FotoScenografie impresionantă a giuleştenilor! Dinamoviştii au anticipat banner-ul şi le-au răspuns ironic

1 „Doar asta i-a mai rămas!” Reacția incredibilă a spaniolilor, după ce David Popovici a câștigat un nou aur 2 E din nou scandal în România după ce David Popovici a scris istorie la Campionatele Europene: „Există o ipocrizie” 3 Mourinho a decis! Doi jucători, out de la antrenamente și scoși la vânzare! Real face record: peste 200 de milioane de euro 4 50.000.000 de euro pentru FCSB şi Palat. Gigi Becali a recunoscut negocierile 5 Foto„Îmi cer scuze.” Anunţul făcut de Taisia, iubita lui David Popovici, la o zi după performanţa istorică 6 Patronul cu Bentley din fotbalul românesc, luat la rost de jucători, în vestiar: „Bă, tu nu ne dai salariile? Cum e posibil?”
Citește și