Nicolae Dică, după Petrolul – FC U Craiova 1948 4-3: “Noi am fost cu ratările, ei cu golurile”

Alex Masgras Publicat: 18 august 2023, 21:15

Comentarii
Nicolae Dică, după Petrolul – FC U Craiova 1948 4-3: Noi am fost cu ratările, ei cu golurile

Nicolae Dică / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Nicolae Dică, după Petrolul – FC U Craiova 1948 4-3. “Lupii galbeni” au câştigat partida de pe teren propriu cu formaţia din Oltenia şi au ajuns la trei victorii consecutive.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După partidele câştigate cu Farul şi Rapid, Petrolul a învins şi FC U Craiova 1948. De partea cealaltă, echipa pregătită venea pe Ilie Oană după două victorii consecutive, dar seria s-a încheiat la Ploieşti.

Nicolae Dică, după Petrolul – FC U Craiova 1948 4-3: “Noi am fost cu ratările, ei cu golurile”

Nicolae Dică a vorbit la finalul partidei de la Ploieşti. Antrenorul lui FC U Craiova 1948 s-a declarat nemulţumit de greşelile din defensiva echipei sale, chiar dacă a dominat în mai multe momente din partidă.

“Am început jocul foarte prost, am primit rapid două goluri și a trebuit să schimbăm radical strategia. Am reușit să marcăm după, am mai avut ocazii. Am început bine repriza a doua, dar noi am fost cu ratările, ei cu golurile. Am mai marcat încă două goluri, din păcate nu am reușit să egalăm.

Reușim să dominăm în multe momente, dar facem greșeli defensive. Trebuie să încercăm să le dăm adversarilor cât mai puține șanse de a marca. Nu știu de ce s-a intrat pe vârfuri. Am obținut două victorii, deci nimic pentru mine. Eu am o mentalitate de învingător.

Reclamă
Reclamă

Am încredere în el, i-am simțit înainte să intre pe teren, dar din păcate nu au primit cum trebuie mesajul meu. Important e să nu ne mulțumim cu puțin. Gândirea noastră trebuie să fie întotdeauna pozitivă. Puteam să marcăm mai multe goluri. Nu putem să intrăm cu mingea în poartă. Am primit goluri doar pe contraatac”, a declarat Nicolae Dică, potrivit digisport.ro.

Petrolul – FC U Craiova 1948 4-3

Petrolul Ploieşti a deschis scorul în minutul 4, prin Irobiso. În minutul 12, Jair majora din diferenţă. Până la pauză, în minutul 34, echipa lui Nicolae Dică a înscris prin Van Durmen.

În repriza secundă, Petrolul s-a distanţat la 4-1, după golurile lui Irobiso şi Musi. În minutul 63, “lupii galbeni” au avut şi un gol anulat. Pe final, ploieştenii au avut emoţii. În minutul 80, Chiţu a înscris, după care Bauza a marcat de la 11 metri, pentru 4-3, în minutul 84. Cu toate acestea, Craiova nu a mai putut obţine un rezultat de egalitate, iar Petrolul a ajuns la trei victorii consecutive.

Reclamă

Pentru Petrolul Ploieşti urmează partida din deplasare, cu Dinamo, în timp ce FC U Craiova va juca etapa viitoare cu Rapid, pe teren propriu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:37

VideoCât ghinion să ai? Selecţionata care a fost eliminată de la Campionatul Mondial, fără înfrângere. Finalul a fost groaznic

9:35

Fără Denis Drăguș! Acesta e atacantul pe care Gigi Becali dorește să-l aducă la FCSB. A marcat de 13 ori sezonul trecut

9:16

David Popovici și suma de bani strânsă după cele două medalii cucerite la Settecolli! Va concura și la 200 m liber

8:51

Cum arată clasamentul golgheterilor după faza grupelor Campionatului Mondial 2026. Lionel Messi e lider

8:39

Cum arată acum cotele la câştigarea Campionatului Mondial 2026, după terminarea fazei grupelor

8:37

Lionel Messi și clubul select în care a pătruns după ce a marcat al șaselea său gol de la acest Mondial

1 Cum arată 16-imile Campionatului Mondial 2026! Iran, marea pierzătoare din faza grupelor 2 Surpriză pentru Mihai Stoica şi Gigi Becali. Jucătorul a ajuns în cantonament! 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 EXCLUSIVDinamo, transferuri pe modelul U Cluj? Fotbalistul aflat pe lista “câinilor” 5 Un nou transfer pentru FCSB! Gigi Becali a confirmat negocierile: “I-am spus lui MM” 6 Denis Alibec a semnat. Rămâne tot în Liga 1!
Citește și