Închide meniul

Nicolae Dică, OUT de la FC U Craiova 1948! Decizie de ultim moment luată de Adrian Mititelu

Viviana Moraru Publicat: 19 august 2023, 11:51

Comentarii
Nicolae Dică, OUT de la FC U Craiova 1948! Decizie de ultim moment luată de Adrian Mititelu

Nicolae Dică, la un meci / Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

Nicolae Dică e OUT de la FC U Craiova 1948! Adrian Mititelu a luat decizia de a-l demite pe antrenorul de 43 de ani, după ce oltenii au fost învinși în ultima rundă de Liga 1 de Petrolul. O lună și două zile a rezistat „Nic” pe banca oltenilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înfrângerea cu Petrolul i-a decis soarta lui Nicolae Dică, pe banca celor de la FC U Craiova 1948. Oltenii au fost învinși cu scorul de 3-4.

Nicolae Dică, OUT de la FC U Craiova 1948

Nicolae Dică a preluat-o pe FC U Craiova 1948 în urmă cu o lună, mai exact pe 17 iulie. Acesta a fost instalat pe banca tehnică a oltenilor după plecarea lui Joao Janeiro, antrenorul lusitan care nu a bifat niciun meci oficial la formația din Bănie.

Nicolae Dică a bifat cinci meciuri pe banca oltenilor. Fostul antrenor de la FCSB a înregistrat trei înfrângeri și două victorii. Dică a lăsat-o pe FC U Craiova 1948 pe locul 9, cu șase puncte obținute după șase runde disputate în noul sezon de Liga 1.

FC U Craiova a anunțat pe conturile oficiale ale clubului despărțirea de Nicolae Dică. Decizia a fost luată de oficialii echipei după înfrângerea din deplasarea de la Petrolul.

Reclamă
Reclamă

„Clubul nostru și antrenorii Nicolae Dică și George Cotigă au încheiat de comun acord contractul de colaborare.

Mulțumim pentru efortul depus și mult succes în continuare!”, a notat FC U Craiova 1948, pe contul oficial de Facebook.

De-a lungul carierei, Nicolae Dică le-a mai antrenat pe FCSB, Mioveni, Argeș, Pitești și a fost selecționer, pentru o scurtă perioadă, la naționala U23 a României.

Reclamă

Ce a declarat Adrian Mititelu, după Petrolul – FC U Craiova 1948 4-3

Adrian Mititelu a fost nemulţumit după înfrângerea cu Petrolul. FC U Craiova 1948 a pierdut duelul de pe stadionul Ilie Oană. „Lupii galbeni” s-au impus cu 4-3 şi au ajuns la trei victorii consecutive în Liga 1.

Mai mult, Adrian Mititelu a declarat că mai multe întrebări legate de jocul lui FC U Craiova 1948 ar trebuie să i se pună lui Nicolae Dică, antrenorul echipei:

Am ratat cele trei puncte în dauna unei echipe care probabil se bate și ea la play-off. Din păcate, suntem deja la a patra înfrângere, am primit iar patru goluri. Mai multe întrebări trebuie să-i puneți lui Dică, nu mie.

Ce pot să mai comentez eu când s-au văzut toate lucrurile de la televizor. Trageți și voi concluziile, eu am alte așteptări de la echipă și încă am alte așteptări. Încă nu s-au diminuat prea mult șansele, deși pierdem teren în fața celor cu care ne batem pentru primele șase locuri.

Arătăm bine ca și anul trecut, dar din păcate suntem naivi în apărare. Sunt puțin supărat pentru că eu vedeam altfel jocul ăsta”, a declarat Adrian Mititelu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Câte etape de suspendare crezi că va primi Florin Tănase, în cupele europene?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:43
Costel Gâlcă “taie în carne vie” la Rapid! I-a scos din echipă pe Borza şi Grameni. Dezvăluiri din vestiar
13:36
Programul Marelui Premiu al Belgiei (25-27 iulie). ACUM, prima sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY
13:20
Matt Richards nu îşi revine după aurul pierdut în faţa lui David Popovici, la JO. Ce a spus înainte de Mondiale
12:29
Avertisment pentru Mirel Rădoi! Giovanni Becali se implică în conflictul de la Craiova: “Gigi îl dădea afară”
12:21
EXCLUSIVDetalii despre momentul uriaş prin care a trecut Simona Halep la Wimbledon 2025
12:03
Laurențiu Reghecampf s-a dezlănţuit! Atac dur la adresa jucătorului de la FCSB: “Nu l-am văzut niciodată aşa”
1 Marius Ştefănescu, acord de principiu cu Dinamo! Gigi Becali va încasa 300.000 de euro 2 Diagnostic teribil pentru Darius Olaru! Căpitanul FCSB-ului are ruptură musculară! Reacţia lui Gigi Becali 3 Andrea Compagno dă lovitura carierei! Atacantul italian revine în Europa şi va fi coleg cu un tricolor 4 Dinamo vrea să dea lovitura în Liga 1! Vladislav Blănuţă e dorit în Ştefan cel Mare 5 Adrian Mititelu l-a împrumutat pe Juan Bauza! Salariu uriaş pentru argentinian 6 Constantin Budescu şi-a găsit echipă: “Este adevărat! E posibil ca în weekend să se finalizeze”
Citește și