Dinamo a oficializat astăzi cel mai nou transfer al verii, şi anume pe al cipriotului Charalampous Kyriakou. Fotbalistul în vârstă de 30 de ani deja a acordat şi un interviu pentru canalul 48TV, în cadrul căruia a vorbit despre mutarea sa în România, dar şi despre noul club.
Kyriakou este al cincilea jucător venit la Dinamo, după Cristi Mihai, Luca Bărbulescu şi Codruţ Sandu şi Alexandru Musi.
Cel mai nou transfer al lui Dinamo, interviu chiar în ziua în care a semnat
Charalampous Kyriakou a intrat deja în spiritul lui Dinamo, ţinând cont că imediat după semnarea contractului a şi acordat un interviu pentru canalul 48TV, avându-l drept moderator pe crainicul echipei. În videoclipul de trailer al materialului complet sunt surprinse câteva declaraţii ale cipriotului, din care reiese dorinţa sa de succes alături de “câinii roşii”.
“Dinamo e un club mare! Este un club foarte mare, cu o istorie mare şi ştiu unde am venit. Abia aştept să merg acolo. Este timpul să fac ceva bun, ceva special. Acum este timpul să construim o nouă istorie“, a spus fotbalistul din ţara insulară.
Contract generos pregătit de Dinamo pentru cea mai nouă achiziţie
Potrivit celor de la digisport.ro, cipriotul va semna pe doi ani şi va încasa 180.000 de euro pe an, care este echivalentul a 15.000 de euro pe lună. Astfel, Kyriakou va deveni unul dintre fotbaliştii cu cel mai mare salariu.
Acum un an, Andrei Nicolescu a transmis că cel mai mare salariu din echipă a fost de 15.000 de euro, deci că e greu de crezut că la un an distanţă sumele au crescut atât de mult.
Charalampos Kyriakou va ajunge în Ştefan cel Mare de la Apoel Nicosia, unde a strâns 294 de partide, în cadrul cărora a înscris opt goluri şi a oferit opt pase decisvie. De asemenea, a adunat şi 69 de partide la naţionala Ciprului, jucând inclusiv în meciul cu România de pe Arena Naţională din preliminariile Cupei Mondiale.
