Închide meniul

OFICIAL | Marian Copilu, noul președinte de la Petrolul! Anunțul făcut de ploieșteni

Cosmin Olteanu Publicat: 22 martie 2023, 12:45

Comentarii
OFICIAL | Marian Copilu, noul președinte de la Petrolul! Anunțul făcut de ploieșteni

Marian Copilu / Hepta

Marian Copilu este noul președinte de la Petrolul! Formația ploieșteană a anunţat, miercuri, într-un comunicat de presă publicat pe site-ul oficial, instalarea în funcţia de preşedinte a lui Marian Copilu şi, totodată, retragerea unui număr de opt membri fondatori.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Totodată, Copilu va avea calitatea de membru asociat, la formația ploieșteană. În prezent, Petrolul se află pe locul 2 din play-out-ul Ligii 1, cu 21 de puncte obținute.

Marian Copilu, noul președinte de la Petrolul

Marian Copilu a devenit noul președinte al Petrolului Ploiești și, totodată, a dobândit calitatea de membru asociat.

„Domnul Marian Copilu a dobândit calitatea de membru asociat, fiind numit, totodată, şi preşedinte al ACS Petrolul 52. De asemenea, domnul Mircea Dridea va fi preşedinte de onoare, domnul Claudiu Tudor va îndeplini funcţia de preşedinte al Comitetului Director al ACS Petrolul 52, iar, în rest, structura de conducere a clubului va rămâne nemodificată”, se arată pe site-ul citat.

În plus, Adunarea Generală a Asociaţiei ACS Petrolul 52, întrunită marţi, a consemnat retragerea membrilor fondatori Mircea Dridea, Gheorghe Liliac, Octavian Grigore, Haralambie Ion, Decu Crângaşu, Ion Cojocaru, Constantin Ştefan şi Paul Guşă din asociaţie, fără niciun fel de pretenţii din partea acestora.

Reclamă
Reclamă

„Astfel, foştii jucători de legendă ai Petrolului, cei care au contribuit decisiv, în 2016, la renaşterea clubului şi au depus, în anii care au urmat, eforturi considerabile pentru a menţine aprinsă flacăra ‘galben-albastră’, au făcut, în acest moment, un pas în spate. Le mulţumim pentru tot ceea ce au realizat pentru acest club, pentru paginile scrise în cartea de istorie a Petrolului şi, cu siguranţă, vor face parte, şi de aici înainte, din familia Petrolul Ploieşti! Petrolul merge înainte! Fiţi alături de noi, la un nou început de drum!”, se mai arată pe site-ul citat.

Fost conducător timp de mai mulţi ani la CFR Cluj, Marian Copilu a activat ultima oară în funcţia de preşedinte executiv al clubului Universitatea Craiova, pe care a părăsit-o în luna octombrie a anului trecut.

Reclamă

Dumitru Dragomir a fost cât pe ce să cumpere Petrolul

Recent, Dumitru Dragomir, fostul șef LPF, a dezvăluit faptul că a fost aproape să cumpere Petrolul.

„Acum două luni au fost la mine, eram gata să iau Petrolul. Petrolul este ieftin, cu stadion, cu primarul căruia îi place fotbalul, deşi nu e aproape de echipă. Fii atent aici! Cu două milioane de euro poate să ia cineva Petrolul.

Stadionul e pus la dispoziţie Petrolului. Pe onoarea mea, costă 2 milioane. I-am chemat să semnez. Eu sunt încă verde, dar am 77 de ani. Mi-am zis că intru iar în stresurile astea. Eu dacă merg la Petrolul şi n-am rezultate, mă distrug.

Ca să am rezultate, trebuie să mai am patru-cinci milioane, ca să cumpăr jucători. Mă băgam în draci, plecam în Argentina, în Brazilia. Numai ce văd eu aveam încredere, că aşa cu impresarii ăştia… Două milioane puneam jos.

La un moment dat mai era cineva interesat, dar a fost cel care m-a convins pe mine să o lăsăm moartă. Nu îi dau numele. Unul cu bani mulţi”, a spus Dumitru Dragomir, zilele trecute, pentru fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:44
Victor Wembanyama s-a accidentat din nou! Cât va lipsi starul lui San Antonio Spurs
9:37
“Am făcut oferte”. Gigi Becali începe asaltul pe piaţa transferurilor. Ultimele detalii de la negocieri
9:31
Donald Trump şi “permisul FIFA”, pentru accelerarea procedurii de obţinere a vizei pentru Statele Unite
9:22
VIDEOErling Haaland, aclamat de 50.000 de fani! Sărbătoare la Oslo după calificarea Norvegiei la World Cup 2026
8:59
“Putem trece de baraj?” Ionuţ Lupescu ştie de ce are nevoie România pentru a se califica la World Cup 2026
8:53
Cine câștigă competiția motoarelor
1 Afacerea în care Cosmin Olăroiu a investit milioanele arabilor: “Nu mă văd antrenând la 80 de ani, ca Lucescu” 2 “L-au suspendat” Selecţionerul Mircea Lucescu a apelat la UEFA, iar forul european a luat decizia! 3 Prima mutare făcută de FCSB. De astăzi este la club, Meme Stoica a făcut anunţul 4 Denis Drăguş a plecat din cantonamentul naţionalei. Mircea Lucescu: “Nici nu l-am mai văzut” 5 Marius Șumudică, ținta unui derapaj șocant: “Schizofrenic, gunoi absolut. Se considera cel mai tare antrenor” 6 Gigi Becali a făcut oferte pentru cinci transferuri. Meme: “Suntem deja în discuții”
Citește și