Samuel Teles a semnat cu Universitatea Craiova şi a fost prezentat oficial, într-un clip video postat de formaţia patronată de Mihai Rotaru, pe contul oficial de Facebook.
Samuel Teles (28 de ani) este cotat de către site-ul de specialitate transfermarkt.com la 500.000 de euro.
OFICIAL | Samuel Teles, noul jucător al Universităţii Craiova!
„Samuel Teles este aici, pregătit să scrie povești în alb-albastru. Ola, Samuel! 💙”, a transmis Universitatea Craiova pe Facebook.
El a venit la Universitatea Craiova ca jucător liber de contract, înţelegerea portughezului cu Oţelul expirând în vară.
În acest sezon, Teles a evoluat în 39 de meciuri pentru Oţelul, în toate competiţiile, marcând 4 goluri pentru formaţia gălăţeană. Cele 4 reuşite au fost în Liga 1.
Teles a jucat în 3 meciuri şi în Cupa României, nereuşind să marcheze niciun gol.
Teles a ajuns la Oţelul în sezonul 2023-2024, fiind transferat de gălăţeni de la echipa portugheză Feirense. Oţelul a fost una dintre revelaţiile acestui sezon, formaţia gălăţeană terminând play-out-ul pe locul 2.

În ciuda problemelor financiare, Oţelul a adunat 35 de puncte în play-out, cu doar unul mai puţin decât Hermannstadt, care s-a clasat pe primul loc în play-out.
Mirel Rădoi a transmis că obiectivul Universităţii Craiova în sezonul următor este câştigarea titlului. Rădoi sublinia că va părăsi Craiova dacă nu va reuşi să îndeplinească acest obiectiv uriaş cu formaţia patronată de Mihai Rotaru.
- Universitatea Cluj, transfer de perspectivă! L-a convins pe Neluțu Sabău după ce a marcat un hattrick
- Gigi Becali şi-a verificat contul bancar. Jucătorul pe care aşteaptă să primească de urgenţă 6 milioane de euro!
- Fiul lui Elias Charalambous visează să joace la FCSB: “Poate mă va antrena tata”
- Joyskim Dawa a spus când revine pe teren la FCSB. Campioana, în criză după accidentarea lui Mihai Popescu
- Veste teribilă pentru FCSB. Titularul care riscă să rateze tot sezonul, după accidentarea suferită