Oţelul – FC Botoşani 0-2! Minunea lui Florescu. Botoşani, prima victorie stagională. Dezastru pentru Dorinel Munteanu!

Iulian Focșăneanu Publicat: 22 decembrie 2023, 19:38

Oţelul - FC Botoşani 0-2

Dorinel Munteanu, în timpul unui meci / Hepta

Oţelul – FC Botoşani, scor 0-2, în etapa a 21-a a Ligii 1! „Dubla” lui Florescu a consemnat „minunea” şi i-a adus lui FC Botoşani prima victorie a sezonului. Este dezastru pentru Dorinel Munteanu, chiar înaintea Sărbătorilor.

Învinsă de Dinamo etapa trecută, FC Botoşani a aşteptat cinci luni până să înregistreze primul succes din Liga 1. FC Botoşani începe să spere din nou la salvarea de la retrogradare. S-a apropiat la un singur punct de Dinamo.

Oţelul – FC Botoşani 0-2! „Dubla” lui Florescu le-a adus oaspeţilor prima victorie a sezonului

La Galaţi, gazdele au presat, dar nu au reuşit să marcheze sau să producă ocazii mari de gol, iar moldovenii au trimis primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 38. În minutul 50 golul lui Maciel a fost anulat pentru ofsaid, iar gazdele au rămas în zece din minutul 64, după ce Adrian Rus a primit direct cartonaşul roşu.

După trei minute, Eduard Florescu a executat perfect o lovitură liberă şi a deschis scorul, dar gălăţenii nu au avut reacţie şi, în minutul 90+1, Ilicic i-a pasat în careu lui Eduard Florescu, care a reuşit dubla.

FC Botoşani s-a impus cu 2-0, reuşeşte prima victorie a sezonului şi se află tot pe ultimul loc al clasamentului, al 16-lea, cu 12 puncte. Echipa lui Mihai Ciobanu s-a apropiat însă la numai un punct de Dinamo. Oţelul are 26 de puncte şi ocupă locul 11.

OŢELUL: Dur-Bozoancă – Adăscăliţei (Latouchent 46), Yabre, J. Cisse, Zhelev – Samuel Teles (I. Neagu 71), Zivulic, Jardan (Fatai 71) – Maciel, Al. Pop (G. Cârjan 63), R. Tănasă (A. Rus 46). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

FC BOTOŞANI: Ducan – Charles Petro, Sadiku, Şeroni, Ţigănaşu – G. David (G. Dragomir 67), V. Dican, Ed. Florescu – A. Dragu (Cioiu 67), Ilicic (L. Fulop 90), Adams Friday (Drole 81). ANTRENOR: Mihai Ciobanu

Cartonaşe galbene: Samuel Teles 23 / G. David 45+2, Şeroni 58

Cartonaş roşu: Andrei Rus (Oţelul Galaţi) min. 65

Arbitri: Bogdan Dumitrache – Cosmin Vatamanu, Ionuţ Marius Bobe – Horia Mladinovici

16. FC Botoşani – 12 puncte

9:33 Transferul lui Denis Drăguş a intrat în linie dreaptă! Standard şi-a dat acordul! Anunţul presei din Turcia 9:13 „Cristi Chivu, o variantă pentru Rapid?” Răspunsul dat imediat de Victor Angelescu! Mesaj şi despre Mircea Lucescu 8:39 Carlo Ancelotti, semnal de alarmă după Bayern Munchen – Real Madrid 2-2: „A fost momentul nostru de slăbiciune!” 8:39 Thomas Tuchel, mesaj acid către „galactici”, după Bayern Munchen – Real Madrid 2-2: „Au marcat două goluri din două ocazii” 8:26 „Să avem o seară magică acasă!” Reacţia lui Vinicius, după ce a fost „eroul” lui Real Madrid în duelul cu Bayern 8:02 30 de ani de la moartea lui Ayrton Senna. 1 mai, una dintre cele mai triste zile din istoria sportului mondial 0:06 Mihai Stoica nu s-a putut abţine şi i-a dat replica lui Tudorel Stoica: „Oameni pe care i-ai idolatrizat te desconsideră total!” 30
23:55
VIDEOCoventry – Ipswich 1-2, în AntenaPLAY. Oaspeţii au urcat pe loc de promovare directă în Premier League! Cum arată clasamentul
30
23:50
Mutarea de geniu făcută de Thomas Tuchel în Bayern – Real Madrid! Bavarezii au întors scorul după numai 12 minute
30
23:37
Bayern Munchen – Real Madrid 2-2. „Dublă” Vinicius şi răsturnări de scor! Meci de senzaţie pe Allianz Arena!