Echipa Poli Iaşi s-a impus duminică, pe teren propriu, scor 3-0, în meciul cu formaţia FC Botoşani, din etapa a cincea a play-out-ului Ligii 1.
Partida de la Iaşi a fost precedată de un moment inedit. Căpitanii celor două echipe şi arbitrii au ciocnit ouă de Paşti, aduse pe teren de team-managerul ieşenilor, Marius Onofraş, într-o minge de fotbal, tăiată pe jumătate. Ouăle au fost vopsite în culorile celor două echipe.
Poli Iași a învins-o pe FC Botoșani cu 3-0
Pe teren, gazdele au deschis scorul în minutul 13, dintr-un penalti obţinut de Skuka şi transformat de Mihai Bordeianu. În minutul 21 Skuka a înscris pentru 2-0, iar oaspeţii au replicat doar prin lovitura de cap, pe lângă poartă, trimisă de Enzo Lopez, în minutul 36. Ieşenii au închis tabela cu un gol marcat pe contraatac de Sekou Camara, în minutul 74, gol validat de VAR după câteva minute de verificare, notează news.ro.
Poli Iaşi se află la a treia victorie în play-out, acolo unde ocupă locul al treilea, cu 26 de puncte. FC Botoşani are 22 de puncte şi e pe 7, loc de baraj.
Cum au arătat echipele de start
- POLI IAŞI: J. Fernandez – Guilherme Soares, Umar Mohammed, Boben, Ispas – Diakhaby (Sekou Camara 56), M. Bordeianu (Gouet 81), Marchioni (Nardini 56), S. Ştefanovici – A. Roman (Tailson 68) – Skuka (Amaral 68). ANTRENOR: Vasile Miriuţă
- FC BOTOŞANI: Anestis – Friday, Matricardi, P. Iacob, M. Pavlovic (Ţigănaşu 81) – Charles Petro, Papa (R. Filip 46) – Mouaddib (G. Cîmpanu 46), Ongenda, Mitrov (Bodişteanu 69) – E. Lopez (Chică-Roşă 46). ANTRENOR: Leo Grozavu
- Cartonaşe galbene: – / R. Filip 80, Ongenda 82
- Arbitri: Radu Petrescu – Imre-Laszlo Bucsi, Cosmin Bojan
- Arbitri VAR: Horia Gabriel Mladinovici – Valentin Porumbel
- Universitatea Craiova, lovitură de proporții pe piața transferurilor! Atacantul de 1,5 milioane de euro adus de Rotaru
- Gigi Becali, ultimele detalii despre situația lui Florin Tănase: „L-am considerat prieten, nu mă așteptam”
- 6 transferuri pentru Rapid! Victor Angelescu a dezvăluit tot
- Sorin Cârțu le-a pus gând rău rivalelor din Liga 1 după ce s-a tras țintarul: „Anul ăsta suntem mai puternici”
- Fostul jucător de la FCSB şi Dinamo, mutare surprinzătoare! Cu ce echipă a semnat
































