Rapid – Sepsi 1-0 | Adrian Mutu, 7 victorii la rând! „Perla” Rareș Ilie a marcat golul etapei cu o execuție de geniu

Antena Sport Publicat: 23 aprilie 2022, 22:45 / Actualizat: 3 februarie 2024, 21:27

Rapid – Sepsi 1-0 | Adrian Mutu, 7 victorii la rând! „Perla Rareș Ilie a marcat golul etapei cu o execuție de geniu

Dan Șucu, nemulțumit de suma pe care Rapid o primește din drepturile TV

Rapid, bucurie după marcarea unui gol / Hepta

Rapid – Sepsi 1-0. Adrian Mutu a ajuns la 7 victorii la rând pe banca giuleștenilor. „Perla” Rareș Ilie a fost eroul serii, cu un gol marcat în stilul „cobrei” Adrian Ilie!

Rapid s-a chinuit în prima repriză cu Sepsi, pe care a încheiat-o fără șut pe spațiul porții adverse. Oaspeții chiar au avut două șanse importante de gol, ambele ratate de Marius Ștefănescu.

După pauză, Rapid a arătat alt fotbal. Giuleștenii au pus presiune constant la poarta celor de la Sepsi. Sufocată, echipa lui Bergodi a cedat în minutul 80. „Perla” Rareș Ilie a avut o pătrundere în careu, a culcat trei adversari, și a finalizat acțiunea cu o scăriță de efect, în stilul lui Adrian Ilie.

S-a terminat 1-0 pentru Rapid, care s-a detașat în fruntea clasamentului din play-out. Giuleștenii au ajuns la 38 de puncte, la cinci lungimi în fața lui Sepsi.

Rapid – Sepsi 1-0

Min 90: Final de meci! Rapid s-a impus cu 1-0.

Min 80: GOOOL Rapid! Rareș Ilie a marcat cu o scăriță de senzație, după ce a pătruns în careul lui Sepsi. 10 fani au pătruns pe teren în momentul în care Ilie a marcat. Săpunaru s-a dus să îi calmeze pe ultrași.

Min 45: Pauză în Giulești! Rapid a încheiat prima repriză fără șut pe poarta celor de la Sepsi.

Min 42: Ocazie pentru Sepsi! Același Ștefănescu a șutat la colțul scurt, pe jos, dar Horațiu Moldovan a reținut balonul.

Min 30: Ocazie pentu Sepsi! Ștefănescu a scăpat într-o poziție bună, dar a fost blocat excelent de Horațiu Moldovan.

Min 1: A început meciul. Fanii giuleșteni produc din nou o atmosferă de senzație în Giulești. Selecționerul Edi Iordănescu este în tribune.

Rapid: Moldovan – Belu, Săpunaru, Grigore, Morais – Kait, Al. Ioniță II, Albu – Carnat, Vojtus, Ilie

Sepsi: Niczuly – Radoslav, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu – Bărbuț, Păun, Aganovic, Ștefănescu – Tudorie, Golofca

Știrea inițială

Rapid – Sepsi | Meci tare în Giulești! Cele două echipe luptă pentru primul loc din play-out

Înaintea meciului din Giulești, formația lui Adrian Mutu este lider, cu un avans de două puncte față de covăsneni.

Rapid și Sepsi sunt neînvinse în play-out, după primele 5 runde. Rapid are victorii pe linie, cu Adrian Mutu pe bancă, în timp ce trupa lui Cristiano Bergodi se poate lăuda cu 4 succese și o remiză.

În sezonul regulat, cele două au încheiat la egalitate ambele partide. Meciul tur s-a terminat 2-2, deși Rapid a condus cu 2-0 încă din minutul 10. În retur, Rapid și Sepsi au încheiat cu scorul de 1-1.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumesc mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”