Rivalii din Liga 1, de partea lui Gigi Becali! Verdict în scandalul cu CSA: “E nevoie de un compromis”

Gabriel Zamfirescu Publicat: 29 iunie 2025, 8:43

Comentarii
Rivalii din Liga 1, de partea lui Gigi Becali! Verdict în scandalul cu CSA: E nevoie de un compromis

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Gigi Becali se află într-un conflict deschis cu cei de la echipa Armatei pe tema istoriei şi a palmaresului Stelei. Cei de la CSA Steaua au sperat că vor putea promova în Liga 1, prin amendarea Legii Sportului. Aceasta a fost amânată, iar latifundiarul din Pipera spune că cei de la MAPN nu vor putea promova nici după trecerea legii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gigi Becali este apărat chiar şi de către rivali în acest conflict. Preşedintele celor de la CFR Cluj, Cristi Balaj spune că trebuie să existe un compromis între cele două părţi.

Cristi Balaj, verdict în scandalul dintre FCSB şi CS Steaua

 

Cristi Blaj a spus clar. Din punct de vedere sportiv, echipa lui Gigi Becali este cea care a continuat activitatea celor de la Steaua. ”E interesant subiectul. Sunt multe de spus pentru că atunci când achiziționezi ceva de la stat trebuie respectată o procedură. De la evaluare, la proceduri de achiziție.

Așa a fost întotdeauna. Trebuie să facem distincție în acest moment între legitimația sportivă și cea juridică. Trebuie să se facă distincție.

Reclamă
Reclamă

Din punct de vedere sportiv, FCSB este cea care a continuat ce n-a putut Steaua. Din punct de vedere sportiv, opinia majorității este că Gigi Becali a investit”, a spus Balaj, conform digisport.ro.

Oficialul formaţiei din Gruia spune că, pe parte juridică, nu se poate exprima, dar crede că cel mai bine ar fi să existe un compromis. ”Din punct de vedere juridic, aici nu-mi pot exprima un punct de vedere, n-am văzut documentele. A trecut atât de mult timp și trebuie să existe un compromis”, a mai spus Balaj, conform sursei citate.

Gigi Becali, încrezător că Steaua nu va putea beneficia de modificarea Legii Sportului

Dacă CS Dinamo se află într-o relaţie foarte bună cu clubul Dinamo din Liga 1, existând chiar posibilitatea unei fuziuni, Gigi Becali e în “război” cu clubul CSA Steaua. Disputa se duce şi în instanţe, acolo unde clubul Armatei îi cere clubului patronat de Gigi Becali plata unui presupus prejudiciu de 37 de milioane de euro pentru folosirea fără drept a mărcii Steaua, dar şi în spaţiul public.

Reclamă

Becali a anunţat acum că sintagma “instituţii publice” ar fi fost scoasă din noul proiect de modificare a Legii Sportului.

„Nu mai e problemă cu partea aia… la revedere! Luni se bagă la Comisii, apoi se duce la plen. Se duce la Comisii, se scoate sintagma «instituții publice« și o aduce înapoi în Parlament, unde va fi votată”, a declarat Gigi Becali pentru prosport.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine câștigă finala barajului pentru Conference League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:44

Decizia luată de Tottenham în privinţa lui Radu Drăguşin, după ce a fost lăudat de Roberto De Zerbi: “Aproape sigur”

11:36

Cristi Borcea a dat scorul corect la barajul Dinamo – FCSB. Cine crede că se califică în Conference League

11:09

VideoToată lumea la World Cup 2026, toată lumea în Universul Antena. Debutantele de la Cupa Mondială

10:53

Manchester City a semnat deja cu înlocuitorul lui Pep Guardiola! Fabrizio Romano dă vestea: “100% confirmat”

10:48

Daniel Pancu a “luat foc” şi vrea să plece cât mai repede de la CFR Cluj: “Am fost jignit”

10:19

Beşiktaş, anunţ oficial după zvonurile privind numirea lui Răzvan Lucescu pe bancă. Apelul făcut către fani

1 Răzvan Lucescu își negociază plecarea de la PAOK. Cu ce club din Turcia a bătut palma 2 Patronul din Liga 1 și-a dat antrenorul afară și i-a plătit 800.000 de euro! 3 Dezastru pentru o echipă din Liga 1: e aproape de faliment: „Ar fi o minune să joace și la anul” 4 Andrei Nicolescu a anunțat două transferuri la Dinamo 5 Pierdere mare pentru FCSB: e OUT cu Dinamo! Gigi Becali: “Echipa se știe în mare” 6 Edi Iordănescu, deturnat de la CFR Cluj? Ce ofertă fabuloasă a primit fostul selecționer
Citește și