Situație tensionată la Rapid Bucuresti, după ce impresarii lui Kader Keita au făcut un demers surprinzător în instanță. Agenții jucătorului susțin că nu și-au primit comisionul aferent transferului și au solicitat la Tribunalul București intrarea clubului în insolvență.
Acțiunea a fost înregistrată la finalul lunii martie, iar primul termen de judecată este programat pentru mijlocul lunii mai. Vestea a stârnit reacții rapide din partea oficialilor giuleșteni, care au ținut să calmeze situația printr-un comunicat oficial.
Conducerea Rapidului respinge ferm ideea unei crize financiare și consideră demersul impresarilor drept nejustificat.
„Obligațiile financiare ale clubului au fost întotdeauna tratate cu responsabilitate și seriozitate. Nu există motive de îngrijorare privind capacitatea noastră de a le onora. O astfel de cerere nu echivalează automat cu apariția insolvenței și, de regulă, astfel de litigii se soluționează la TAS”, au transmis reprezentanții clubului.
Mai mult, giuleștenii au catalogat acțiunea drept „un exces de zel” din partea agenților fotbalistului, susținând că situația este una administrativă și nu afectează activitatea sportivă.
Kader Keita a ajuns la Rapid în februarie 2025, inițial sub formă de împrumut de la CFR Cluj, pentru 200.000 de euro. Ulterior, în vară, clubul l-a transferat definitiv, achitând aceeași sumă pentru mijlocaș.
- Dinamo, sancționată pentru bannerul rasist de la meciul cu Rapid
- Rapid, sancționată drastic după derby-ul cu Dinamo: meci fără spectatori în Giulești
- Rapid pregătește un nou transfer. Ce jucător de la CFR Cluj vrea Dan Șucu
- Universitatea Craiova dă lovitura! Jucătorul care pleacă în Bundesliga pe 3 milioane de euro: “Negocieri avansate”
- Pierdere importantă pentru Mirel Rădoi. Ce jucător s-a accidentat înainte de Botoșani


































