Şefii Rapidului au ales deja noul antrenor, după ce Marius Şumudică şi-a anunţat demisia. Vine la pachet cu primul transfer

Publicat: 24 aprilie 2025, 7:56

Comentarii
Şefii Rapidului au ales deja noul antrenor, după ce Marius Şumudică şi-a anunţat demisia. Vine la pachet cu primul transfer

Dan Şucu şi Marius Şumudică, într-o conferinţă de presă - Profimedia Images

Marius Şumudică nu a mai suportat presiunea şi a ieşit în faţa fanilor pentru a-şi anunţa demisia de la Rapid, în urma eşecului din semifinalele Cupei României, 1-2 cu Hermannstadt. Giuleştenii au ratat astfel principalul obiectiv al finalului de sezon.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rapid nu se va grăbi cu numirea noului antrenor încă din timpul campaniei, dar Dan Şucu şi Victor Angelescu au un nume preferat pentru înlocuirea lui Marius Şumudică.

Marius Măldărăşanu, favorit să-i ia locul lui Marius Şumudică la Rapid

Conform gsp.ro, chiar cel care l-a învins în meciul de Cupă, Marius Măldărăşanu (50 de ani), este favorit la preluarea postului care va rămâne vacant. Numai că mutarea ar urma să se facă la vară, la finalul stagiunii, una în care Hermannstadt va lupta pentru Cupa României, cu învingătoarea dintre CFR Cluj şi Farul.

Sursa menţionată mai sus susţine că Măldărăşanu nu ar veni cu mâna goală în Giuleşti, ci l-ar aduce pe Alessandro Murgia, mijlocaşul central de 28 de ani împrumutat de sibieni de la Spal. Italianul are o cotă de 900.000 de euro.

“Vă dați seama că orice jucător, când joacă mulți ani de zile la o echipă, când intră în antrenorat, își dorește să antreneze echipa aia. Am pus suflet oriunde am fost”, a comentat Măldărăşanu o eventuală preluare a Rapidului.

Reclamă
Reclamă

Măldărăşanu a evoluat pentru Rapid în perioada 1998-2007, cea mai bună din istoria clubului, una în care şi-a trecut în palmares 9 trofee, printre care şi două titluri.

Marius Şumudică şi-a dat demisia de la Rapid

Marius Şumudică şi-a dat demisia de la Rapid, după ce echipa a fost eliminată din Cupa României de către Hermannstadt. Antrenorul a făcut anunţul în faţa fanilor, care i-au cerut să plece după eşecul cu sibienii, scor 1-2.

După meci, fanii s-au oprit lângă autocarul giuleştenilor şi l-au băgat în şedinţă pe Marius Şumudică. Aceştia au fost extrem de nemulţumiţi de eşecul suferit de echipă şi i-au cerut demisia antrenorului.

Reclamă

Marius Şumudică a coborât din autocar şi i-a anunţat pe fani că va pleca de la Rapid: „Vă mulțumesc frumos pentru tot ce ați făcut pentru echipa asta. Astăzi ați fost senzaționali. Ascultați-mă până la capăt. Este greșeala mea. Eu, din momentul de față, nu mai sunt antrenorul Rapidului.

Vă doresc baftă în continuare. Vă cer scuze. Eu v-am spus ceea ce ține de mine. Vă mulțumesc, este vina mea, mi-o asum, o să vină alt antrenor care să o să facă, probabil, mai multe decât mine”, a spus Şumudică.

 

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:58

Ce face azi arbitrul „bandit” care a eliminat Italia de la Mondialul din 2002 și a fost închis pentru trafic de droguri

14:56

Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu

14:42

FotoValentin Ceauşescu a spus adevărul despre influenţa sa de la Steaua: “Nimeni nu îndrăznea”

14:03

Compania care construiește stadionul de 100 de mil. de € din Liga 1 a făcut anunțul: “Devine realitate”

13:55

Edi Iordănescu a dat verdictul în lupta la titlu! Pe cine vede favorită în play-off: “Fac o excepţie”

13:39

Încă o lovitură pentru Mircea Lucescu! Un atacant e OUT pentru barajul României cu Turcia

1 Mihai Stoica a găsit primul transfer pentru la vară la FCSB: “E foarte bun. Rămâne liber” 2 Ce se întâmplă cu Dennis Politic, după venirea lui Mirel Rădoi la FCSB: “Există speranţe” 3 Gigi Becali, o nouă “săgeată” spre Mihai Stoica: “Poate n-ar trebui să vă spun asta, dar vă spun” 4 Filipe Coelho a auzit ce a spus Mirel Rădoi despre el și nu s-a ferit să dea replica: “Al meu? Nu” 5 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 6 Foto“Cea mai frumoasă fată din lume”, gata de nuntă. S-a logodit cu un bărbat celebru
Citește și