Închide meniul

Silviu Lung Jr. a fost prezentat oficial la Universitatea Craiova! A semnat un contract valabil pe 2 ani

Alex Ioniță Publicat: 30 mai 2024, 11:20

Comentarii
Silviu Lung Jr. a fost prezentat oficial la Universitatea Craiova! A semnat un contract valabil pe 2 ani

Silviu Lung Jr. / Facebook Universitatea Craiova

Silviu Lung Jr. a fost prezentat oficial la Universitatea Craiova! Portarul a semnat cu echipa din Bănie din postura de jucător liber de contract, după despărțirea de Poli Iași.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lung și-a încheiat aventura în fotbalul din străinătate în vara anului 2023, atunci când a revenit în Liga 1, la Iași. După doar un sezon în tricoul lui Poli, portarul a ajuns la Universitatea Craiova.

Silviu Lung Jr. a fost prezentat oficial la Universitatea Craiova!

Oficialii clubului din Bănie au anunțat pe data de 30 mai că Silviu Lung Jr. va fi sub comanda lui Costel Gâlcă, din sezonul viitor. Acesta a semnat un contract valabil pe 2 ani cu echipa patronată de Mihai Rotaru.

„OFICIAL | Bine ai venit la Știința, Silviu Lung jr.!
Știința face prima mutare în perioada de mercato și îl readuce în Craiova sa natală pe Silviu Lung jr., portar ce are în palmares un titlu de campion, o Cupă și două SuperCupe ale României.
Astăzi, Universitatea Craiova a semnat un contract valabil pe o perioadă de 2 ani cu goalkeeperul oltean.
Mult succes în alb-albastrul Științei, Silviu!”, au anunțat oltenii, pe rețelele de socializare.

Mihai Rotaru pregătește o nouă lovitură la Universitatea Craiova

Concret, patronul îl are pe lista de transferuri pe mijlocașul Jair Tavares, care tocmai ce și-a încheiat contractul cu Petrolul Ploiești.

Reclamă
Reclamă

Potrivit informațiilor oferite de gsp.ro, mutarea lui Jair în Bănie depinde doar de hotărârea lui Costel Gâlcă, antrenorul oltenilor.

Mijlocașul a mai fost pe lista de transferuri a Universității și în 2023, însă atunci Petrolul a refuzat oferta de 100.000 de euro făcută de Mihai Rotaru.

Sursa citată anterior anunță că oltenii ar trebui să aibă lotul complet până pe data de 17 iunie, atunci când echipa lui Costel Gâlcă va pleca în cantonament. Antrenorul își dorește ca toate transferurile să fie realizate până la acea dată.

Reclamă

Pentru a se înțelege rapid cu Jair, Rotaru i-ar fi pregătit un salariu aproape dublu față de perioada Petrolul. Conform sursei citate, acesta ar accepta un salariu de 15.000 de euro. Totuși, așa cum a fost menționat anterior, mutarea este condiționată de acceptul lui Costel Gâlcă.

În cariera sa, Jair a jucat pentru Ituano, AC Oulu, Ilves, HJK Helsinki și Petrolul. Alături de HJK a cucerit două titluri în Finlanda. În momentul de față este cotat la 1 milion de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine a fost omul meciului în România - Austria 1-0?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:43
Presa internaţională, şocată de ce se poate întâmpla în grupa României: “Poveste demnă de un scenariu de film”
23:41
Germania și Belgia, victorii la pas în preliminariile CM 2026. Kosovo, surpriza serii. Toate rezultatele
23:30
Motivul pentru care Lionel Messi este urmărit penal în Spania!
22:34
“Mircea, nu renunța!” Legendarul Emeric Ienei îl vrea pe Lucescu selecţioner la Mondial
22:20
VIDEORomânia – Luxemburg 3-1. Calificare în optimi la CE Echipe Seniori pentru naţionalele feminine şi masculine
22:16
VideoJurnal Antena Sport | David Cristofor prinde viteză
1 “Hoția secolului”. Naționala lui Kluivert a făcut scandal după ce a fost eliminată din cursa pentru Mondial 2 VIDEORomânia – Austria 1-0. Virgil Ghiţă, gol în minutul 90+5 din centrarea lui Hagi! Victorie dramatică a tricolorilor 3 Posibilele adversare ale României la barajul pentru World Cup 2026 după victoria cu Austria 4 Lovitura pe piaţa transferurilor încercată de Gigi Becali! Primul fotbalist care poate semna în iarnă cu FCSB 5 EXCLUSIVIanis Hagi, căpitan în România – Austria. Decizia luată de Mircea Lucescu înaintea meciului “de foc” din preliminarii 6 Istvan Kovacs, criticat dur în Albania după meciul plin de scandal cu Serbia: “De ce naiba?”
Citește și