Închide meniul

Siyabonga Ngezana nu se mai abține! Ce le-a spus jurnaliștilor din Africa după ultimul meci din 2024

Alexandra Costea Publicat: 24 decembrie 2024, 14:38

Siyabonga Ngezana nu se mai abține! Ce le-a spus jurnaliștilor din Africa după ultimul meci din 2024

Siyabonga Ngezana, în timpul unui meci / Profimedia

Siyabonga Ngezana rupe tăcerea în scandalul cu FCSB, după ce oficialii au transmis că îl vor amenda cu 15.000 de euro. Fundașul în vârstă de 27 de ani a acordat un interviu unei publicații din Africa de Sud unde a răspuns la criticile din ultima perioadă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mihai Stoica a transmis că sud-africanul va fi sancționat contravențional de FCSB după ce a refuzat să facă deplasarea la Ovidiu, unde campioana României a remizat cu Farul, scor 1-1. Mai mult, Ngezana a venit cu un răspuns și pentru foști jucători ai naționalei „Bafana Bafana”, care îl critică pentru atitudinea sa.

Siyabonga Ngezana a răspuns la criticile care i s-au adus în ultima perioadă

În declarațiile sale, fundașul roș-albaștrilor subliniază că vor exista critici din diverse colțuri, indiferent de performanțele de pe teren, afirmând că perioadele mai dificile sunt doar un impuls pentru dezvoltarea sa ca jucător. De asemenea, sud-africanul trece printr-o perioadă delicată la echipa de club, fiind implicat într-un adevărat scandal. Inițial, Gigi Becali a anunțat că îl va amenda, dar ulterior a renunțat la această decizie. Cu toate acestea, Mihai Stoica rămâne ferm și susține că fundașul va fi penalizat.

Ngezana a fost titular integralist în eșecul cu Universitatea Craiova din Cupa României, 0-2. În ultima etapă din 2024 din Liga 1, sud-africanul a fost lăsat pe bancă, în duelul cu Poli Iași.

„Lumea va vorbi mereu, indiferent dacă ceea ce faci e bine sau nu. Este în natura fotbalului. Într-o carieră de fotbalist, la nivel de profesioniști, așa cum este cazul meu, ești predispus să faci și greșeli, să întâmpini anumite dificultăți. Fac parte din procesul de dezvoltare. Joci bine, oamenii vor critica.

Reclamă
Reclamă

Nu o faci, oamenii tot o vor face. Muncesc din greu și încerc să îmi limitez greșelile, însă când le comit, învăț din ele și devin un jucător mai bun. Când totul îmi iese bine, lumea vorbeste în continuare. Îmi văd de treaba mea și cred în mine. Asta le pot transmite criticilor mei”, a declarat fotbalistul pentru publicația sud-africană farpost.

Scandalul se adâncește la FCSB! Decizia luată de Siyabonga Ngezana dacă va fi amendat de club cu 15.000 de euro

Mihai Stoica a purtat o discuție cu fundașul central în cadrul Galei AFAN. Cu toate acestea, președintele Consiliului de Administrație al roș-albaștrilor a subliniat că jucătorul nu va fi scutit de amendă. Chiar dacă măsura nu a fost încă finalizată, Ngezana refuză să accepte pedeapsa și amenință că va sesiza FIFA.

Finalul anului 2024 a adus tensiuni la FCSB. Asta pentru că Ngezana ar fi refuzat să însoțească echipa în deplasarea de la Ovidu, chiar dacă nu trebuia să joace. Atitudinea fundașului l-a nemulțumit profund pe Mihai Stoica. Oficialul campioanei României este de părere că amenda este necesară atât ca măsură disciplinară, cât și ca exemplu în vestiar.

Reclamă

Ngezana este nemulțumit de situație și le-ar fi transmis celor apropiați că, dacă va fi sancționat cu 15.000 de euro, va apela la forul mondial pentru a-și căuta dreptatea.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:18

Simone Inzaghi pleacă de la Inter şi semnează cu Al-Hilal! Anunţul făcut de Fabrizio Romano

18:11

Ianis Zicu este noul antrenor de la Farul Constanța

18:08

Daniel Bîrligea, mesaj de luptă înainte de meciul cu Austria: “Vrem să aducem României calificarea la Mondial”

17:58

Bruno Fernandes a refuzat milioanele arabilor! Starul de la Manchester United i-a spus NU lui Al-Hilal

17:50

Mircea Lucescu s-a implicat personal în unul dintre transferurile acestui mercato din Liga 1!

17:36

“Am vorbit cu el!” Un patron din Liga 1, ofertă pentru transferul lui Malcom Edjouma!

1 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 2 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 3 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 4 Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea” 5 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore 6 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei
Citește și