Închide meniul

„Sunt foarte obosit” Decizia luată de Dan Petrescu în legătură cu viitorul său la CFR Cluj. Ce i-a transmis antrenorul lui Nelu Varga

Alexandra Costea Publicat: 17 decembrie 2024, 20:08 / Actualizat: 18 decembrie 2024, 11:57

Comentarii
Sunt foarte obosit” Decizia luată de Dan Petrescu în legătură cu viitorul său la CFR Cluj. Ce i-a transmis antrenorul lui Nelu Varga

Dan Petrescu, în timpul unui meci - Profimedia

Dan Petrescu ar fi avut o întâlnire față în față cu Nelu Varga, acționarul majoritar de la CFR Cluj. Se pare că principalul subiect de discuție al întâlnirii ar fi fost viitorul antrenorului în vârstă de 56 de ani pe banca formației din Gruia. Petrescu se gândește serios să părăsească echipa după ultimul meci din acest an.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Antrenorul arădenilor ar fi rămas în București după meciul dintre Unirea Slobozia şi CFR Cluj, scor 1-1, care s-a disputat la Clinceni. Acesta a ales să mai stea în Capitală, pentru a participa la un curs la Școala de Antrenori, dar şi din cauza unor probleme personale. Printre altele, Dan Petrescu a avut şi o întâlnire discretă cu Nelu Varga.

Mesajul pe care i l-a transmis Dan Petrescu lui Nelu Varga

Fotbaliștii de la CFR Cluj se vor întoarce în București miercuri, cu o zi înainte de duelul din Cupa României cu Rapid. Dan Petrescu a revenit pe banca tehnică din Gruia la finalul lunii aprilie, atunci când l-a înlocuit pe Adrian Mutu. În actualul mandat, antrenorul în vârstă de 56 de ani are 31 de meciuri, în care a bifat 16 victorii, 10 remize și 5 eșecuri. Alături de CFR Cluj, Petrescu a câştigat de 4 ori titlul în Liga 1.

Conform gsp.ro, se pare că Dan Petrescu ia în calcul să-şi dea demisia de la CFR Cluj şi a vrut să-i spună asta şi patronului. Cei doi ar fi avut o discuție privată la un hotel din Bucureşti. Cel mai probabil, tehnicianul ar urma să plece după ultima partidă din acest an, cea cu Oţelul Galaţi.

„Sunt foarte, foarte obosit”, i-ar fi spus Dan Petrescu lui Varga, conform sursei citate.

Reclamă
Reclamă

Nelu Varga ar fi venit special la Bucureşti pentru discuția cu Petrescu. În urmă cu câteva zile, patronul de la CFR Cluj a fost la Vatican, acolo unde a vorbit pentru scurt timp cu Papa Francisc. Chiar dacă va fi sau nu convins de Nelu Varga să mai rămână în Gruia, partida cu Unirea Slobozia a fost ultima din acest an pentru Dan Petrescu. Tehnicianul va fi suspendat timp de două etape, după ce a văzut cartonaşul roşu în etapa cu numărul 20.

CFR Cluj mai are două meciuri în 2024. Joi, pe 19 decembrie de la ora 20:00, formaţia din Gruia ajunge în Giuleşti pentru derby-ul din Cupa României cu Rapid. În etapa cu numărul 21 din Liga 1, elevii lui Dan Petrescu au duel acasă cu Oţelul Galaţi.

A venit nota de plată pentru Dan Petrescu! Sancţiunea primită de antrenorul lui CFR Cluj după ce a fost eliminat în meciul cu Unirea Slobozia

Dan Petrescu a fost suspendat după eliminarea din meciul Unirea Slobozia – CFR Cluj, încheiat la egalitate, scor 1-1. „Bursucul” a văzut cartonaşul roşu în minutul 89 al partidei disputate la Clinceni, după mai multe proteste vehemente.

Reclamă

Comisia de Disciplină a decis să îi acorde o suspendare de două meciuri lui Dan Petrescu, în urma cartonaşului roşu primit cu Slobozia, dar şi o penalitate sportivă în valoare de 320 de lei.

„În temeiul art. 53.1 din RD, se sancţionează antrenorul Petrescu Dan Vasile cu suspendare pentru două meciuri şi penalitate sportivă de 320 lei”, a anunţat Comisia de Disciplină a LPF, notează news.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:14
Basarab Panduru şi Mihai Stoica au ales cel mai bun adversar pentru România la baraj: “Toată lumea vrea cu ei”
23:36 17 nov.
Germania și Olanda s-au calificat la Campionatul Mondial! Victorii clare pentru cele două favorite. Rezultatele serii
23:09 17 nov.
România – San Marino LIVE VIDEO (marţi, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Ultimul meci al tricolorilor în preliminarii
23:02 17 nov.
Anunţul important făcut de Neluţu Varga în timp ce echipa lui, CFR Cluj, riscă depunctarea!
22:47 17 nov.
Impresarul lui Denis Drăguș a dat replica, după oferta lui Gigi Becali. Mesaj pentru Marius Șumudică
22:42 17 nov.
UPDATEGermania, repriză incredibilă în meciul pentru World Cup 2026! “Set” pentru nemţi, care sunt la Mondial!
1 Afacerea în care Cosmin Olăroiu a investit milioanele arabilor: “Nu mă văd antrenând la 80 de ani, ca Lucescu” 2 Prima mutare făcută de FCSB. De astăzi este la club, Meme Stoica a făcut anunţul 3 “L-au suspendat” Selecţionerul Mircea Lucescu a apelat la UEFA, iar forul european a luat decizia! 4 Denis Drăguş a plecat din cantonamentul naţionalei. Mircea Lucescu: “Nici nu l-am mai văzut” 5 Gigi Becali a făcut oferte pentru cinci transferuri. Meme: “Suntem deja în discuții” 6 Primul transfer realizat după Bosnia-România. Plătesc 6 milioane de euro pentru el
Citește și