Toni Petrea îl vrea pe Florinel Coman la Chindia! Antrenorul nu ar refuza să lucreze din nou alături de jucătorul de la FCSB, și este convins că-l poate readuce din nou la forma care l-a consacrat drept „Mbappe de România”.
Florinel Coman nu traversează cel mai bun moment din cariera sa. În ultimul meci al roș-albaștrilor, cu FC U Craiova 1948, mijlocașul a fost rezervă, fiind introdus în minutul 89 de către Mihai Pintilii.
Toni Petrea îl vrea pe Florinel Coman la Chindia
Toni Petrea l-ar primi cu brațele deschise pe Florinel Coman la Chindia! Fostul antrenor de la FCSB a declarat că mijlocașul este visul oricărui tehnician, în ciuda formei modeste pe care o traversează.
Totodată, Petrea a mai declarat că accidentările sunt responsabile pentru fluctuațiile de formă pe care le-a traversat „Mbappe de România”, iar soluția pentru a reveni la jucătorul care era în sezoanele precedente este încrederea.
„Cu siguranță (n.r. l-ați relansa?). Cine nu și l-ar dori pe Florinel Coman? E un jucător valoros. Traversează o perioadă mai puțin fastă în cariera lui, dar fără discuții e un jucător foarte bun. Pentru că problemele medicale, cu accidentările, l-au tras în spate destul de mult.
Când ești accidentat o dată, când te accidentezi a doua oară. Ai o reținere, nu mai ești așa de convins că poți să faci anumite lucruri.
Însă calitatea și valoarea pe care le are sunt incontestabile. Fără discuții (n.r. să-l ia pe Coman fără discuții). Dar nu cred că ne permitem să-l aducem la Chindia. Nu. Din ce știu eu, nu (n.r. viață extrasportivă proastă). De ceva timp are și un copilaș și nu cred așa ceva. E familist, nu cred că mai are alte preocupări”, a declarat Toni Petrea, pentru Fanatik.
Toni Petrea, sfat pentru Florinel Coman
Toni Petrea i-a transmis și un sfat lui Florinel Coman, acela de a nu se lăsa influențat de declarațiile lui Gigi Becali. Antrenorul a dezvăluit că în mandatul său de la FCSB, mai mulți jucători erau puternic afectați de cele declarate de patronul echipei.
„Trebuie să accepți anumite lucruri. Pentru că e patronul echipei, poate să spună orice până la urmă. Te plătește, tu ca antrenor sau ca jucător trebuie să îți faci treaba pentru care ești plătit.
Poate sunt anumiți oameni, nu zic de jucători, care sunt mai emotivi, care sunt afectați de anumite critici, însă e o luptă fotbalul până la urmă. Cel mai bun câștigă, nu? Trebuie să treci peste anumite lucruri, care nu îți plac.
Au fost anumiți jucători în mandatul meu care erau afectați de acest lucru. Discutam cu ei și trecea. Încercam să le dau încredere, să se gândească la viitor pentru că nu se termina viața cu un meci sau cu o evoluție proastă a lor într-un anumit joc.
În fotbal ai posibilitatea ca săptămâna viitoare, chiar dacă ai făcut un joc prost acum, să speli acea imagine pe care ai lăsat-o”, a mai completat Toni Petrea, pentru aceeași sursă citată mai sus.
- Toni Petrea îl vrea pe Florinel Coman la Chindia
- Anunțul fostului antrenor de la FCSB
- Mexic - Africa de Sud, meciul de deschidere de la Cupa Mondială, joi de la 22:00, pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Ceremonia de Deschidere a Cupei Mondiale 2026 e azi (20:30, Antena 1 şi AntenaPLAY)
- Jovan Markovic a bătut palma! Echipa din Liga 1 la care va evolua fostul atacant de la Universitatea Craiova
- Dinamo poate pierde alţi doi titulari de bază. Anunţul lui Andrei Nicolescu: “Discuţii deschise”
- A plecat de la FCSB şi a semnat cu altă echipă din Liga 1: “Face pasul în primul eşalon”
- Prima adversară a FCSB-ului din această vară! Când are loc primul amical din Olanda
- Nuno Campos a sosit în România. Cine l-a însoţit pe noul antrenor al lui Dinamo

































