Topul celor mai valoroşi jucători din Liga 1 a fost întocmit de Transfermarkt, iar printre primele cinci locuri se află trei jucători de la FCSB.
Ierarhia este dominată de Darius Olaru, care are o cotă de piaţă de 5.3 milioane de euro. Andrei Burcă şi Octavian Popescu sunt cotaţi la 4 milioane de euro, iar Cristi Manea (3 milioane de euro) şi Florinel Coman (2.5 milioane de euro) sunt şi ei la vârf.
Topul celor mai valoroşi jucători din Liga 1! Cum arată Dream Team-ul
Andrei Ivan (2.3 milioane de euro), Tudor Băluţă, Andrei Cordea, Nana Boateng şi Claudiu Petrila (două milioane de euro) încheie topul 10 celor mai valoroşi jucători din Liga 1.
Atunci când vine vorba de cel mai bun 11 din Liga 1, CFR Cluj se poate lăuda cu cinci jucători, Cristi Manea, Yuri, Burcă, Nana Boateng şi Debeljuh, iar FCSB, cu trei, Olaru, Cordea şi Popescu. Moldovan (Rapid), Bancu (Universitatea Craiova) şi Băluţă (Farul Constanţa) completează Dream Team-ul.
Primul 11 din Liga 1 (4-2-3-1): Moldovan – Manea, Yuri, Burcă, Bancu – Boateng, Băluţă – Cordea, Olaru, Popescu – Debeljuh
Dumitru Dragomir anunţă care este jucătorul anului 2022, în România
Dumitru Dragomir anunţă care este jucătorul anului 2022, în România. Fostul şef de la LPF l-a numit pe Octavian Popescu, jucătorul pe care Gigi Becali visează să ia zeci de milioane de euro.
Jucătorul de 20 de ani e cotat la 4 milioane de euro, dar are un sezon 2022-2023 mai slab, cu doar două goluri şi şase assist-uri. Stagiunea precedentă, el marcase 10 goluri şi dăduse patru pase decisive.
„Aşa, pentru cei din ţară, Octavian Popescu cred că a fost cel mai bun jucător al anului. Şi de pe la Cluj sunt vreo 2 foarte buni, cei mai bătrâni de acolo.
Dar, în general, noi nu mai avem un fotbalist de mare valare în această ţară, poate ăsta, Octavian Popescu. Pe el va lua Gigi Becali cei mai mulţi bani. Nu se compară cu nimeni”, a spus Dragomir, pentru Antena Sport.
- Darius Olaru e cel mai bine cotat jucător din Liga 1 (5.3 milioane de euro)
- CFR Cluj are 5 jucători în cel mai bun 11 al Ligii 1
- Sezonul din NBA se vede exclusiv în AntenaPLAY, începând cu 26 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Ce le-a spus Dennis Politic suporterilor, în faţa autocarului, după ce n-a jucat niciun minut în FCSB – UTA 4-0
- Mihai Stoica, reacție din Portugalia după FCSB – UTA 4-0. Ce a scris după ce Gigi Becali l-a făcut scouter
- “E umilitor”. Valentin Costache, semnal de alarmă uriaş după eşecul usturător cu FCSB: “Când nu poţi da o pasă…”
- “Noi ce să mai zicem, nu ne e greu?” Darius Olaru, discurs ferm după ce FCSB a făcut spectacol cu UTA
- Gigi Becali nu l-a “clintit” pe Șut. Dezvăluirea jucătorului: “Cel mai dificil moment din viața mea ăsta a fost”































