Închide meniul

“Trebuia dat!” Dan Alexa, verdict despre transferul lui Dennis Politic la FCSB

Alex Ioniță Publicat: 6 iulie 2025, 16:31

Comentarii
Trebuia dat! Dan Alexa, verdict despre transferul lui Dennis Politic la FCSB

Profimedia

Dennis Politic a debutat la FCSB în Supercupa României, cu CFR Cluj. Atacantul a înscris și a ridicat trofeul încă de la primul meci oficial în tricoul campioanei. La o zi de la partida jucată pe stadionul Steaua, Dan Alexa a venit cu un verdict despre transferul realizat de Gigi Becali.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Patronul de la FCSB le-a oferit celor de la Dinamo suma de 970.000 de euro pentru transferul lui Dennis Politic. De asemenea, în înțelegere a fost inclus și Alexandru Musi, care a ajuns în lotul echipei lui Zeljko Kopic.

Dan Alexa a venit cu un verdict despre transferul lui Dennis Politic la FCSB

În opinia lui Dan Alexa, Dinamo a făcut o afacere excelentă în această perioadă de mercato. Antrenorul de la Tunari este de părere că afacerea a fost una benefică pentru ambele părți, având în vedere că formația alb-roșie a reușit să iasă din insolvență, după transferul jucătorului.

De asemenea, Dan Alexa a menționat și faptul că Alexandru Musi este un jucător bun, care o va ajuta pe Dinamo în noul sezon.

“Eu cred că a fost o mutare benefică pentru toată lumea. Politic probabil are un salariu mai mare și se bate la cupele europene. Dinamo a reușit să iasă din insolvență cu suma primită în schimbul transferului.

Reclamă
Reclamă

Eu cred că Politic trebuia dat. Dinamo avea nevoie de o vânzare de jucători. Am înțeles că și Cîrjan poate pleca, un alt jucător pe care îl apreciez foarte mult.

A venit și Musi, care e un jucător care a jucat bine la Iași și la FCSB”, a spus Dan Alexa.

Dennis Politic, prima reacţie după debutul cu gol la FCSB: “Cea mai frumoasă seară. Nu se putea mai frumos”

Dennis Politic a avut parte de un debut de vis la FCSB. Atacantul transferat vara aceasta de la Dinamo a marcat la numai trei minute de la intrarea pe teren, în Supercupa României cu CFR Cluj.

Reclamă

Introdus la pauză, Dennis Politic a marcat în minutul 48, cu o execuţie superbă, de la aproximativ 25 de metri, fără vreo şansă pentru portarul Hindrich. FCSB s-a impus cu 2-1 şi a obţinut primul trofeu al sezonului.

Dennis Politic a recunoscut că reuşita din Supercupa României, în meciul de debut al celor de la FCSB, reprezintă un moment extraordinar pentru cariera sa. Atacantul venit de la Dinamo vara aceasta este pregătit pentru restul sezonului şi spune că nu s-a schimbat nimic la el, devenind chiar mult mai profesionist după transferul la campioana României:

“Este cea mai frumoasă seară de până acum. Este un moment extraordinar pentru mine, mă bucur că am marcat. Nu se putea un început mai frumos.

Am încercat să mă poziţionez acolo la ciupercă. Mi-am setat dinainte de meci, am văzut că e terenul bun. Mingea aceasta zboară, nu e bună pentru portari. E greu de descris sentimentul pe care îl visezi de mic, când vezi că o tribună se bucură.

Băieţii m-au primit foarte bine. Eu mă simt foarte bine. Sunt în continuă creştere, continui să echilibrez musculatura. Comportamentul din afara nu s-a schimbat, poate sunt mai profesionist acum. Poate că e şi necesar, ţinând cont că jucăm din trei în trei zile.

Nu vreau să fac nicio comparaţie. Sunt foarte fericit să fiu aici, e un mediu foarte bun să te dezvolţi şi să creşti. Mă bucur foarte tare că am câştigat, mă bucur pentru Risto. Normal că e greu în cantonament, dar a dat roade pregătirea în seara asta şi sper să dea roade şi în meciurile de campionat”, a declarat Dennis Politic, la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va fi golgheterul Champions League în sezonul 2025-2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:44
Tactica lui Mirel Rădoi, făcută praf de un celebru patron de club: “E un fel de oină”
15:31
Salariul de Liga Campionilor pe care Tănase îl încasează la FCSB. Gigi Becali: “I-a luat omul din calificări”
15:30
Kevin Ciubotaru, după ce a fost convocat în premieră la naţională: “Încă nu realizez ce mi se întâmplă”
15:09
S-a dat de gol! Ce jucător vrea Gigi Becali să transfere de la Universitatea Craiova: “Nu spun mai multe”
14:53
Ce a văzut Gigi Becali pe Tik Tok de a decis să renunţe la cont: “Du-te bă de-aici”
14:29
Adrian Mutu a lăudat un jucător de la FCSB după victoria cu Universitatea Craiova: “Are un caracter bun”
1 Ioan Ovidiu Sabău pleacă de la U Cluj. Antrenorul favorit să-i ia locul pe banca clujenilor 2 Cei doi jucători făcuţi praf de Gigi Becali după ce FCSB a învins-o pe Universitatea Craiova în derby! 3 Gigi Becali, cucerit de un fotbalist de la FCSB: “Avem un jucător de pe altă planetă” 4 Rapid vrea un jucător de la o rivală din Liga 1, după ce a urcat pe primul loc. Anunţul lui Victor Angelescu 5 “Suntem legaţi”. Sorin Cârţu, discurs furibund după ce Universitatea Craiova a pierdut cu FCSB: “E incredibil, nu mai înţeleg!” 6 FCSB – Universitatea Craiova 1-0. Succes uriaș pentru campioana României
Citește și