Universitatea Craiova – Petrolul Ploieşti 1-3. Şoc în Bănie. Gicu Grozav s-a distrat cu oltenii. Echipa lui Papură, la pământ

Alex Masgras Publicat: 22 octombrie 2023, 20:05 / Actualizat: 3 noiembrie 2023, 16:17

Universitatea Craiova – Petrolul Ploieşti 1-3. Surpriză uriaşă în Bănie, acolo unde Petrolul a dat lovitura. Musi, Gicu Grozav şi Huja au marcat golurile victoriei pentru prahoveni.

Petrolul Ploieşti a dat lovitura în Bănie. Echipa lui Florin Pîrvu a marcat de 3 ori în Bănie, spre disperarea lui Corneliu Papură. În finalul meciului, fanii altenii au strigat demisia.

După o primă repriză în care Universitatea Craiova a avut mai multe şanse de gol şi a dominat, ploieştenii au început perfect repriza secundă, cu golul lui Muşi, din minutul 57. În minutul 70 a venit rândul lui Grozav să înscrie, acesta majorând scorul la 2-0 în favoarea oaspeţilor.

Oltenii au avut un penalty transformat de Kurtic, în minutul 74, iar ploieştenii au marcat în minutul 77, prin Grozav, dar după aproape 6 minute de aşteptare a deciziei VAR, golul a fost anulat pentru ofsaid. Petrolul a închis însă tabela în minutul 90+1, prin golul lui Marian Huja, revenit pe teren după aproape un an de absenţă din cauza accidentării. Ploieştenii s-au impus cu 3-1 şi sunt pe locul 6 în clasament, cu 19 puncte, iar Universitatea Craiova se află pe 4, cu 22 de puncte.

Universitatea Craiova – Petrolul Ploieşti 1-3

Min. 90+10: FINAL DE MECI! Echipa lui Florin Pîrvu a reuşit o victorie uriaşă.

Min. 90+1: Universitatea Craiova – Petrolul 1-3. Huja a marcat şi a izbucnit în plâns.

Min. 77: Universitatea Craiova – Petrolul 1-2. Gicu Grozav a marcat, dar golul a fost anulat după consultarea VAR.

Min. 72: Penalty pentru Universitatea Craiova! Kurtic a marcat din penalty, iar oltenii au revenit în meci.

Min. 69: Universitatea Craiova – Petrolul Ploiești 0-2. Gicu Grozav a marcat cu o scăriţă de efect.

Min 57: Universitatea Craiova – Petrolul Ploiești 0-1! Musi a înscris printr-o execuție din cădere, după ce a primit o centrare excelentă în fața porții

Min 46: A început a doua repriză

Min 45+4: Pauză!

Min 32: Ocazie pentru Universitatea Craiova! După un joc de pase al oltenilor, șutul lui Mitriță a trecut pe lângă poarta „lupilor galbeni”.

Min 24: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Mitriță a trimis un șut puternic, din afara careului, care a trecut peste poartă.

Min 8: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Lovitura de cap a lui Silva a trecut pe lângă poartă.

Min 4: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Șutul lui Mitriță a fost respins de Zima.

Min 1: A început partida din Bănie!

Update: Înainte de startul partidei, centralul Ovidiu Hațegan a primit un tricou din partea celor de la Universitatea Craiova, cu ocazia meciul cu numărul 300 arbitrat de către acesta, în Liga 1.

Universitatea Craiova (4-3-3):  L. Popescu – Fl. Borța, Screciu, Raul Silva, Ndong – Danciu, Kurtic, Lyes Houri – Roguljic, Markovic, Al. Mitriță (cpt.)

Rezerve: Lazar – Vlădoiu, Badelj, Al. Crețu, Căpățînă, Mateiu, Ișfan, Baiaram, A. Ivan

Antrenor: Corneliu Papură

Petrolul (4-3-3): Zima – Dumitriu, Meijers (cpt.), Papp, P. Justiniano – Doua, T. Seto, S. Hanca – Jair, Grozav, Musi

Rezerve: Eșanu – Huja, Diomande, D. Radu, Jefferson, Mitrov, Abuashvili, Petrov, M. Roman II

Antrenor: Florin Pârvu

Universitatea Craiova – Petrolul Ploieşti LIVE SCORE, ora 18:00

Ambele echipe vin după două remize albe înaintea pauzei internaţionale. Universitatea Craiova a remizat pe terenul celor de la FC Voluntari, în timp ce Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate meciul cu UTA.

Sezonul trecut, oltenii au câştigat ambele partide. Pe Ion Oblemenco s-au impus cu 2-1, în timp ce pe Ilie Oană au câştigat cu 1-0.

În acest moment, formaţia din Bănie se află pe locul 4, cu 22 de puncte, în timp ce lupii galbeni ocupă poziţia a şaptea, cu 16 puncte.

Echipe probabile Universitatea Craiova – Petrolul Ploieşti

Universitatea Craiova: 21. L. Popescu – 2. Vlădoiu, 6. Screciu, 34. R. Silva, 12. Ndong – 4. A. Crețu, 27. Kurtic, 14. Houri – 37. Danciu, 20. J. Markovic, 28. Mitriță

Rezerve: 1. Lazar, 7. Ișfan, 8. Mateiu, 9. A. Ivan, 10. Baiaram, 15. Badelj, 19. Koljic, 23. Căpățână, 24. Roguljic

Petrolul Ploieşti: 38. Zima – 71. Doua, 3. Meijers, 4. Papp, 22. D. Radu – 99. Musi, 20. Hanca, 11. Seto, 7. Grozav – 17. Z. Petrovic, 8. Jair

Rezerve: 12. Eșanu, 2. Huja, 10. M. Roman II, 27. Pedro, 34. Garutti, 41. G. Rădulescu, 44. Dumitriu, 77. I. Cojocaru, 93. Mitrov

Antrenor: Florin Pârvu

0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa