UTA – Oţelul 1-1. Arădenii au egalat în minutul 90+7 dintr-un penalty. Dramă pentru echipa lui Dorinel

Alex Masgras Publicat: 10 august 2024, 21:00

UTA - Oţelul LIVE SCORE

Mircea Rednic şi Dorinel Munteanu / Colaj Hepta

UTA – Oţelul 1-1. Final nebun de meci la Arad. Oţelul a ratat victorie în al 7-lea minut de prelungire, când Joao Pedro a marcat dintr-un penalty.

Oţelul Galaţi a condus încă din minutul 13, când Stipe Juric a marcat cu o lovitură perfectă de cap. Într-un meci alert, cu faze de poartă, gălăţenii au deschis scorul încă din minutul 13, când Juric a înscris cu o lovitură de cap. Gazdele au reacţionat prin şutul lui Omondi, din minutul 43, respins de Iustin Popescu, iar după trei minute acelaşi Omondi a trimis în bară.

Oţelul a trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 48, la ocazia lui Stevanovic, respinsă de Popa. Arădenii au avut apoi un şut al lui Joao Pedro, în minutul 61, dar Popescu a apărat, apoi Ezekiel a şutat slab dintr-o poziţie bună şi meciul s-a încheiat cu un henţ în careu al lui Adăscăliţei, într-un duel cu Omondi, în minutul 90+5 Arbitrul Szabolcs Kovacs a dictat penalty fără ezitare, iar Joao Pedro a transformat egalând situaţia pe tabelă. Dozi a scos de pe linia porţii la ocazia lui Stevannovic, în minutul 90+9 şi UTA – Oţelul s-a terminat 1-1

Oţelul este lider în Liga 1, cu 11 puncte, în timp ce UTA se clasează pe 6, cu 6 puncte.

UTA – Oţelul 1-1

Min 90+9: FINAL DE MECI! Oţelul ratează victoria în prelungiri.

Min. 90+7: UTA – Oţelul 1-1. Joao Pedro a marcat impecabil din penalty.

Reclamă 4

Min. 90+5: Penalty pentru UTA! Adăscăliţei a comis henţ în careu.

Min. 13: UTA – Oţelul 0-1. Stipe Juric a deschis scorul cu o lovitură perfectă de cap.

Min. 1: A început partida.

UTA – Oţelul Galaţi – echipele de start

UTA Arad: Popa – Râpă, Conte, Benga, Costa – Fabry, Van Durmen, Mihai – Costache, Ezekiel, Omondi

Rezerve: Popescu, Trif, David, Joao Pedri, Ekmecki, Cîmpanu, Cirstea, Healf, Paulolo, Dozi, Mabea, Borcea

Antrenor: Mircea Rednic (62 de ani)

Oțelul: Popescu – Adăscăliței, Cisse, Stevanovic, Zhelev – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Juric, Tănasă

Rezerve: Kovalovc, Duric, Andronache, Chira, Hofman, Roșu, Pop, Neagu, Da Silva, Rus, Yabre, Maftei

Antrenor: Dorinel Munteanu (56 de ani)

UTA – Oţelul LIVE SCORE (19:00). Duel tare între Mircea Rednic şi Dorinel Munteanu. Gălăţenii caută consolidarea primului loc

Oţelul Galaţi are un început perfect de campionat. Echipa lui Dorinel Munteanu are trei victorii şi o remiză în primele patru etape. Gălăţenii pot ajunge la 13 puncte dacă se vor impune pe terenul celor de la UTA Arad. Etapa trecută, Oţelul s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Hermannstadt, scor 1-0.

De partea cealaltă, UTA Arad vine după prima victorie din acest sezon. „Bătrâna Doamnă” a câştigat meciul din deplasare cu nou-promvata Unirea Slobozia, scor 1-0. Arădenii mai au două remize şi o înfrângere în acest debut de campionat.

UTA Arad: Popa – Râpă, Conte, Benga, Costa – Fabry, Van Durmen, Mihai – Costache, Ezekiel, Omondi
Antrenor: Mircea Rednic (62 de ani)

Oțelul Galaţi: Popescu – Adăscăliței, Cisse, Stevanovic, Zhelev – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Juric, Tănasă
Antrenor: Dorinel Munteanu (56 de ani)

Dorinel Munteanu a răbufnit după ce meciul Oţelul – CFR Cluj a fost amânat: „Sunt lucruri pe care nu le înţeleg”

Dorinel Munteanu a răbufnit după ce meciul Oţelul – CFR Cluj a fost amânat. Partida dintre cele două ar fi trebuit să se dispute pe 17 august, dar LPF a amânat acest meci pentru o dată care va fi anunţată ulterior.

„Nu am fost întrebaţi. La noi a devenit o normalitate acest lucru, ca echipele angrenate în cupele europene să beneficieze de avantaje, deşi aceste echipe au bugete de zeci de milioane de euro cu care îşi pot face două echipe, cu care să joace şi în campionat şi în cupă.

Sunt lucruri pe care nu le înţeleg, dar chiar dacă îmi spun un punct de vedere nu mă pot opune împotriva curentului. Este un moment dificil, dar totuşi, trebuie să ne spunem punctul de vedere. Ce să spun? Nu este plăcut, dar nu avem ce face”, a declarat Dorinel Munteanu, la conferinţa de presă.

Va fi din nou Florin Tănase un jucător decisiv pentru FCSB?

Jannik Sinner, eliminat de Andrey Rublev în sferturile de la Montreal! Numărul 1 ATP a acuzat probleme medicale

13:01

Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024! Bilanţul românilor, peste aşteptări

12:14

De ce a respins TAS contestația Sabrinei Voinea? Motivul judecătorilor: „E o decizie frustrantă pentru români”

12:11

Unde îşi va primi Ana Bărbosu medalia de bronz! Anunţul făcut de Comitetul Internaţional, după scandalul de la Jocurile Olimpice

1 VIDEOFC Porto – Gil Vicente 3-0. Start perfect de sezon pentru „dragoni”. Show total în Liga Portugal, live în AntenaPLAY 2 Team Romania la Jocurile Olimpice – ziua 15 | Cătălina Axente, învinsă la lupte libere! Incze, eșec în recalificări 3 Gloria Buzău – Rapid 1-1. Neil Lennon, fără victorie pe banca rapidiştilor. Criză uriaşă în Giuleşti. Budescu, gol din penalty 4 Gigi Becali i-a găsit rapid înlocuitor lui Alexandru Musi: „Gata!”. Decizia luată de patronul FCSB 5 NEWS ALERTTAS a dat decizia! Ana Maria Bărbosu a câştigat medalia de bronz. Anunţul făcut de Federaţia Română de Gimnastică 6 Ce notă a primit Florinel Coman după debutul oficial la Al-Gharafa! „Mbappe de România”, peste Joselu