Închide meniul

Verdictul lui Ionuț Chirilă în lupta pentru titlu: „Gigi Becali a avut dreptate pe jumătate!”

De Alexandru Ivan
Publicat: 8 februarie 2023, 12:48

Ionuț Chirilă a dat verdictul în lupta pentru titlu. Antrenorul este de acord cu declarațiile lui Gigi Becali, care susține că FCSB poate fi campioană dacă evoluează în fiecare meci ca în victoria 1-0 cu CFR Cluj, dar l-a atenționat pe patronul roș-albaștrilor cu privire la un aspect important.

Reclamă
Verdictul lui Ionuț Chirilă în lupta pentru titlu: „Gigi Becali a avut dreptate pe jumătate!

Ionuț Chirilă

Ionuț Chirilă, la conferinţa de presă / Captură Facebook Academica Clinceni

Chirilă e de părere că FCSB a învins-o pe CFR și pentru că echipa lui Dan Petrescu a prestat un joc mult sub așteptări. Acesta crede că, odată ce campioana își va ridica nivelul, roș-albaștrii vor avea mai multe probleme.

Reclamă

Verdictul lui Ionuț Chirilă în lupta pentru titlu

„Vom vedea ce se va întâmpla la FCSB, care are încă fluctuații. A pierdut un meci cu Farul, cu 2-3, și a câștigat un meci în fața unui CFR care a fost de nerecunoscut. Gigi Becali, până la urmă, a avut dreptate pe jumătate. A spus așa: ‘Dacă vom juca ca la Cluj, avem șanse mari să câștigăm campionatul!’.

Reclamă

Dar eu trebuie să completez aici și să-i spun că, dacă vor juca ca la Cluj, au șanse mari să câștige campionatul, în condițiile în care și CFR va juca la fel ca la Cluj, adică foarte prost.

CFR a jucat foarte prost, lucru recunoscut și de Dan Petrescu. Însă a fost prima dată când FCSB-ul a demonstrat forță colectivă și mi-a plăcut că au construit atacuri poziționale, în condiții de adversitate și spațiu mic în terenul advers, au forțat jocul de combinații.

Au știut să creeze superioritate numerică, au învățat unghiurile de joc, și asta le-a adus o victorie pe deplin meritată. Iar faza golului este o fază nu întâmplătoare, e o fază foarte bine lucrată. Acum, vom vedea ce se va întâmpla mai departe. Ei trebuie să continue seria victoriilor”, a declarat Ionuț Chirilă, pentru sport.ro.

Gigi Becali: „Lăsați-ne să ne pregătim de Champions League!”

Patronul lui FCSB a avut un discurs savuros după victoria obţinută de echipa sa în Gruia. Visează cu ochii deschişi la titlu şi se gândeşte deja la grupele Champions League.

Lăsați-ne să ne pregătim de… Dacă suntem ca aseară, vijelie de joc a fost, ca Barcelona… pac, pac, pac! Pase într-una! Asemenea joc mi-a dat curaj, nu poate să ne stea nimeni în cale. În prima repriză nici nu au contat. Lăsați-ne să ne pregătim de Champions League (nr. râde).
Mi-a plăcut jocul ăsta prestat de echipă. Viteză, cum îmi place mie. Vedeți că, dacă merge jocul, nu mai schimb„, a declarat Gigi Becali după CFR Cluj – FCSB 0-1.
Reclamă
Citește și:
facebook whatsapp LinkedIn twitter email
EMISIUNI
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Ultimele știri
23
mart.
23:05
Antrenorul lui Bordeaux a dezvăluit motivul pentru care nu l-a utilizat mai mult pe Alexi Pitu: „A avut probleme!”
23
mart.
22:51
Harry Kane a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Angliei, după reușita din meciul cu Italia! Atacantul lui Tottenham l-a devansat pe Wayne Rooney
23
mart.
22:37
Cristiano Ronaldo, performanţă magnifică! A devenit jucătorul cu cele mai multe selecţii din istoria fotbalului, în Portugalia – Liechtenstein: „Regele recordurilor!”
23
mart.
22:14
VideoEXCLUSIV Adi Mutu nu îşi explică de ce Antonio Sefer a ratat convocarea la naţională. Ce a spus despre jucătorii Rapidului care sunt doriţi în Italia
23
mart.
21:45
Andorra – România LIVE VIDEO | UEFA a anunțat brigada de arbitri de la meciul „tricolorilor”! Partida va fi supervizată de un suspect în „cazul Negreira”
23
mart.
21:26
Andorra – România LIVE VIDEO | Ianis Hagi, prima reacție după ce nu a fost convocat la națională!
23
mart.
21:08
VideoDennis Man şi Ionuţ Nedelcearu au stabilit meniul calificării la EURO 2024. Micii şi sarmalele, de nelipsit! Cine se va ocupa de grătar
23
mart.
20:39
Jovan Markovic le dă peste nas criticilor: „Le-am răspuns la meciul cu FCSB!”
23
mart.
20:24
Julia Sauter evoluează în programul liber de la Campionatul Mondial de Patinaj Artistic, azi, după 10:20, LIVE în AntenaPLAY
23
mart.
20:14
Ronaldo Deaconu îl „ceartă” pe Gică Hagi după ce nu l-a propus, și pe el, la națională: „Până și pentru «Rege» sunt invizibil!”
Pe același subiect
Jovan Markovic, în timpul unei conferințe de presă
Liga 1 • 23 mart., 20:39
Jovan Markovic le dă peste nas criticilor: „Le-am răspuns la meciul cu FCSB!”
Anamaria Prodan, nervoasă în timpul unui interviu
Liga 1 • 23 mart., 18:13
Anamaria Prodan, mesaj direct pentru Gigi Becali! Ce îl îndeamnă pe patronul FCSB-ului: „Este hilar! Dacă vine Mourinho, se vor lua la scandal în 10 minute!”
A jucat 330 de minute în Liga 1
Liga 1 • 23 mart., 12:28
FOTO
A jucat 330 de minute în Liga 1, i-a dat golul FCSB-ului, iar acum a devenit fotomodel: „M-aș întoarce oricând în România!”
Știri
Roxana Blenche şi surorile Odagiu au preparat ”Banofee pie”
Roxana Blenche şi surorile Odagiu au preparat ”Banofee pie”
Închide căutarea