Vladislav Blănuță a ajuns pe lista unei echipe din străinătate, după ce a refuzat transferul la FCSB. Un club din Israel a „pus ochii” pe jucătorul celor de la U Cluj.
Este vorba despre Maccabi Haifa, care ocupă locul al 3-lea în campionatul israelian, la 5 puncte de liderul Hapoel Beer Sheva.
Vladislav Blănuță a ajuns pe lista lui Maccabi Haifa, după ce a refuzat-o pe FCSB
Potrivit informațiilor oferite de publicația One, oficialii lui Maccabi Haifa sunt interesați de Vladislav Blănuță. Totuși, acesta este, momentan, doar o opțiune pentru israelieni.
Atacantul de la U Cluj ar putea primi o ofertă de la echipa din Israel în cazul în care oficialii acesteia nu vor realiza transferul lui Nico Melamed, de la Almeria.
Vladislav Blănuță este, în momentul de față, împrumutat la U Cluj, iar echipa lui Ioan Ovidiu Sabău nu îl poate achiziționa definitiv pe jucător. Astfel, oficialii lui Maccabi trebuie să negocieze cu Adrian Mititelu, patronul de la FCU Craiova, echipa care îl deține pe atacant.
Totuși, U Cluj ar urma să încaseze 10% dintr-o eventuală sumă de transfer, în cazul în care aceasta ar fi de cel puțin un milion de euro.
Până în momentul de față, Vladislav Blănuță a adunat 21 de meciuri în tricoul lui U Cluj și a reușit să marcheze de 9 ori. Potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt, atacantul este cotat la 1,3 milioane de euro.
Vladislav Blănuță a dezvăluit motivul pentru care a refuzat-o pe FCSB
Întrebat de ce a refuzat transferul la campioana României, Blănuță aproape că a luat foc. Atacantul s-a arătat deranjat de întrebarea adresată de unul dintre jurnaliști care a vrut să afle dacă decizia sa se datorează vârstei fragede. Blănuţă a dezvăluit că vârsta nu îl influențează în luarea deciziilor.
