Închide meniul

Zeljko Kopic, cucerit de ultimul jucător transferat de Dinamo: “Valoarea lui e indiscutabilă!”

Viviana Moraru Publicat: 20 februarie 2024, 18:18

Comentarii
Zeljko Kopic, cucerit de ultimul jucător transferat de Dinamo: Valoarea lui e indiscutabilă!

Zeljko Kopic şi Edgar Ie/ Colaj Hepta, Profimedia

Zeljko Kopic s-a declarat cucerit de ultimul jucător transferat de Dinamo, în această iarnă. Antrenorul “câinilor” a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Edgar Ie, cel care are în palmares un trofeu alături de Barcelona.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Edgar Ie a fost prezent pe arena “Arcul de Triumf”, la duelul dintre Dinamo şi Oţelul, din ultima rundă de Liga 1. Fundaşul cotat la 1,7 milioane de euro a fost al şaptelea jucător transferat de “câini” în această iarnă.

Zeljko Kopic, cucerit de ultimul jucător transferat de Dinamo

Zeljko Kopic a analizat transferul lui Edgar Ie şi a tras concluziile. Antrenorul lui Dinamo a subliniat că fundaşul a bifat selecţii la naţionalele de juniori ale Portugaliei, având un meci şi la cea de seniori, până să aleagă să reprezinte naţionala din Guineea Bissau.

Kopic a mai declarat că Edgar Ie va avea nevoie de o perioadă de acomodare la Dinamo, până să evolueze, însă s-a declarat convins că acesta este un jucător foarte valoros şi va aduce un mare plus echipei.

“Edgar este un jucător care are selecții la toate naționalele de juniori ale Portugaliei, dar și cu experiență căpătată prin meciuri în cele mai puternice ligi europene. A avut, în trecut, probleme de ordin medical, cu accidentările, dar pe 22 ianuarie a jucat 90 de minute pentru echipa națională din Guinea-Bissau împotriva Nigeriei (n.r. – Guinea-Bissau 0-1 Nigeria, Cupa Africii pe Națiuni, grupe, runda 3).

Reclamă
Reclamă

Cu siguranță va avea nevoie de o perioadă de adaptare, dar valoarea sa ca jucător este indiscutabilă. Sunt convins că va aduce un plus echipei noastre și ne va ajuta să ne îndeplinim obiectivul la final de sezon”, a declarat Zeljko Kopic, conform iamsport.ro.

Edgar Ie a fost prezentat oficial la Dinamo

Edgar Ie a fost prezentat oficial la Dinamo. Reprezentanții clubului din Ștefan cel Mare au făcut anunțul prin intermediul unei postări pe rețelele de socializare.

”Bine ai venit, Edgar Miguel Ié!

Reclamă

Liber din 30 ianuarie, după încheierea raporturilor contractuale cu turcii de la Basaksehir, fundașul central Edgar Miguel Ié este de astăzi noul jucător al echipei noastre, anunță Dinamo 1948 prin intermediul platformelor oficiale de Facebook și Instagram.

29 de ani, născut în Bissau, Edgar Miguel Ié are dublă cetățenie, Guinea-Bissau și Portugalia. A fost în lotul reprezentativei Guinea-Bissau la Cupa Africii, începută luna trecută, fiind integralist în meciul cu Nigeria, 0-1, pe 22 ianuarie.

Format în Portugalia, la Școala de Fotbal a lui Sporting Lisabona, Edgar Miguel Ié a fost transferat la 18 ani de Barcelona. A jucat un meci pentru prima echipă (Huesca vs Barcelona 0-4 în Cupa Spaniei) și 48 pentru Barcelona B, fiind împrumutat apoi la Villarreal B.

Cariera lui Edgar Miguel Ié cuprinde, în continuare, nume importante ale fotbalului european, Belenenses (Portugalia), Lille și Nantes (Franța), Trabzonspor și Basaksehir (Turcia), selecții la toate loturile naționale ale Portugaliei, sub comanda lui Fernando Santos sau Rui Jorge, meciuri în Europa League și Conference League”, a anunțat Dinamo, în cadrul unui comunicat.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:12
VideoJurnal Antena Sport | Leclerc a pornit în aventura vieții. Starul lui Ferrari s-a căsătorit la Monaco
0:05
Nota primită de Cristi Chivu după victoria Interului cu Genoa lui Dan Șucu: “Nu era sigur după rușinea din UCL”
23:48 28 feb.
Neluțu Varga exultă după calificarea CFR-ului în play-off: „Leul de Pancu! O să mă țin de cuvânt cu tot ce le-am promis”
23:47 28 feb.
Excludere și retrogradare din Liga 1! Asta riscă FCSB dacă amenințările lui Gigi Becali devin realitate
23:40 28 feb.
Inter – Genoa 2-0. Victorie fără emoții pentru echipa lui Cristi Chivu. “Nerazzurrii” își consolidează locul 1
23:33 28 feb.
Andrei Cordea rămâne cu picioarele pe pământ, după calificarea CFR-ului în play-off: „Nu sunt în extaz”
1 Filipe Coelho a făcut anunțul, după Craiova – Metaloglobus 2-1: „Este prima dată pentru acest club” 2 Surpriza lui Mircea Lucescu pentru barajul cu Turcia! Jucătorul pe care l-ar convoca în premieră la naţională 3 “Caz penal” Ministrul Apărării s-a revoltat contra CSA, după ce a anunţat că vrea să schimbe legea pentru Steaua 4 Lovitură teribilă pentru FCSB din partea jucătorului pe care Gigi Becali l-a dorit, dar Mihai Stoica nu l-a vrut 5 “Nebunie” după ce Ronaldo a devenit patronul unui club de fotbal spaniol! Ce s-a întâmplat la o zi de la anunţ 6 Gigi Becali a intrat în direct și a anunțat o decizie radicală după erorile de arbitraj de la Farul – CFR: „Nu ne mai prezentăm”
Citește și