Zeljko Kopic şi-a făcut praf jucătorii după umilinţa cu Hermannstadt: „Cu acest joc nu merităm nimic”! Ce a spus de retrogradare!

Bogdan Stănescu Publicat: 17 martie 2024, 20:53

Zeljko Kopic şi-a făcut praf jucătorii după umilinţa cu Hermannstadt: „Cu acest joc nu merităm nimic! Ce a spus de retrogradare!

Zeljko Kopic şi-a făcut praf jucătorii după umilinţa cu Hermannstadt

Zeljko Kopic, în timpul unui meci / Profimedia Images

Zeljko Kopic şi-a făcut praf jucătorii după umilinţa cu Hermannstadt. Antrenorul croat al lui Dinamo a punctat după meci că elevii lui nu au câştigat dueluri.

Kopic a subliniat şi că dinamoviştii nu au respectat planul de joc.

Am pierdut majoritatea duelurilor și e greu așa. Ei au avut mingea, şi-au creat numeroase ocazii şi au meritat cele 3 puncte.

Câştigăm şi pierdem meciuri împreună. Nu este vorba despre vreun discurs dur, e vorba despre faptul că nu poți câștiga dacă pierzi dueluri și nu păstrezi posesia când adversarul vine în pressing.

Cu acest joc nu merităm nimic, dar am arătat că putem juca şi altfel. Nu merităm mai mult astăzi decât să pierdem.

(n.r: despre retrogradare) Suntem încă aici, avem 8 jocuri. Sigur, dacă jucăm așa, e greu să ne salvăm, dar am arătat recent că putem să practicăm un fotbal bun.

E fotbal, trebuie să înțelegem că trebuie să progresăm. Hermannstadt e o echipă foarte puternică acasă, echipe mai puternice decât a noastră nu au câștigat aici.

Nu cred că a fost un accident. Dacă eşti puternic, câştigi dueluri. Nu am reacţionat şi nu ne-am respectat planul.

(n.r. despre absenţa lui Dennis Politic) E important pentru noi. Gnahore a fost important pentru noi în ultimele jocuri. Trebuie să acceptăm că nu putem avea toţi jucătorii la fiecare meci”, a declarat Zeljko Kopic pentru digisport.ro după Hermannstadt – Dinamo 3-0.

FC Hermannstadt – Dinamo 3-0. „Câinii”, învinşi la scor de forfait. Dragoş Iancu a revenit pe teren după 6 luni!

FC Hermannstadt – Dinamo 3-0 a fost LIVE TEXT pe AS.ro. Echipa lui Zeljko Kopic a fost învinsă fără drept de apel în primul meci din play-out. La Sibiu s-au deplasat numeroşi fani dinamovişti, veniţi să îşi susţină echipa. Din păcate pentru ei, Dinamo a fost învinsă la scor de forfait.

Sibiu venea după înfrângerea din Gruia cu CFR Cluj. Echipa lui Marius Măldăruşanu a reuşit să îşi ia revanşa pentru înfrângerea suferită la finalul lunii februarie pe stadionul Arcul de Triumf, atunci când Dinamo s-a impus cu 1-0.

Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 38, după ce în minutul 10 a avut o reuşită anulată cu VAR. Opruţ şi Neguţ au mai marcat până la pauză, Dinamo intrând la cabine fiind condusă cu 3 goluri.

La întoarcerea de la vestiare, „câinii” au echilibrat partida, dar niciun gol nu s-a marcat în a doua repriză.

Dragoş Iancu a revenit pe teren după 6 luni de absenţă. El l-a înlocuit în minutul 85 pe Silviu Balaure.

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Murgia, Sota Mino, Ianis Stoica – Neguț, Paraschiv
Rezerve: Muțiu, I. Pop, Etienne, Antoche, N’Goma, D. Iancu, G. Iancu, Bucuroiu, Biceanu, Jipa, Ciubotaru, Fonseca
Absenți: A. Oroian (suspendat), Ionuț Stoica
Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovici – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Pavicic, Ilic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Gregorio
Rezerve: Răilean, Edgar Ie, C. Costin, Began, Selmani, Iglesias, D. Irimia, P. Neagu, Bani, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr
Absenți: Politic, Gnahore (nerecuperați)
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare), Arbitru AVAR: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)

20:00 LIVE TEXTDinamo – FC Voluntari 0-0. Meci crucial pentru salvarea de la retrogradare! 19:36 Jaqueline Cristian s-a calificat în turul 3 la Madrid! Revenire de senzaţie a româncei, care pierduse primul set! 19:32 VIDEO„Împreună putem deveni campioni!” Mobilizare generală la FCSB, înaintea meciului care le poate aduce roş-albaştrilor titlul 18:40 În ce stadiu se află dosarul penal al lui Daniel Niculae! Anunţul unui renumit avocat român: „Vă spun cu certitudine” 18:35 Deciziile finale luate de Xavi! Catalanii au anunţat cum va arăta Barcelona sezonul viitor. Jucătorii aşteptaţi pe Camp Nou 18:12 Ronnie O’Sullivan, performanţă de senzaţie! „Racheta” a mai doborât un record la Campionatul Mondial de snooker 17:51 NEWS ALERT„O problemă reală şi gravă!” Prima decizie luată de Dan Şucu, după ce Daniel Niculae a ajuns să fie urmărit penal 17:31 „Să facem un meci mare!” Gică Hagi avertizează că e gata să strice sărbătoarea de titlu a FCSB-ului: „Avem oxigen!” 17:30 Conducătorii lui Dinamo, făcuţi praf de o legendă a „câinilor”: „Eu am girat să vină aceşti oameni”! Reacţia lui Dănuţ Lupu 16:54 VideoCamelia Bălțoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari știri ale zilei de 26 aprilie Vezi toate știrile