Noi probleme pentru Adrian Mititelu! FCU Craiova riscă depunctarea şi excluderea din liga secundă

Publicat: 17 iunie 2025, 14:15

Comentarii
Noi probleme pentru Adrian Mititelu! FCU Craiova riscă depunctarea şi excluderea din liga secundă

Adrian Mititelu şi Răzvan Burleanu / Colaj Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Adrian Mititelu se află într-un scandal uriaş cu şeful FRF, Răzvan Burleanu. La ultima Adunare Generală, şeful oltenilor a fost într-un conflict deschis cu cei din Federaţie, iar totul a generat într-un mare scandal.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Adrian Mititelu nu a făcut dovada plăţii restanţelor financiare pe care FCU Craiova le avea la mai mulţi jucători şi echipe. Astfel, echipa craioveană ar urma să fie depunctată, iar peste 3 luni riscă excluderea din liga secundă.

Probleme financiare pentru echipa lui Adrian Mititelu

Echipa lui Adrian Mititelu ar urma să fie depunctată datorită datoriilor avute la foşti antrenori, jucători, dar şi la clibul Dinamo. Comisia de Disciplină a hotărât sancţionarea echipei cu penalități în valoare totală de 37.000 de lei. În acest momemt, obligațiile financiare ale oltenilor depășesc 150.000 de euro, conform gsp.ro.

Conform articolului 85, intitulat „Refuzul sau omisiunea aplicării hotărârii”, din Regulamentul Disciplinar, FCU Craiova va fi depunctată cu câte două puncte la fiecare 15 zile, pe durata a 90 de zile, începând cu prima rundă a Ligii 2. În cazul în care cei de la FCU Craiova nu îşi va achita restanţele după cele trie luni va fi eliminat din toate competițiile organizate de FRF.

Lista cu cei care îşi cer drepturile către FCU Craiova e destul de lungă. Florin Drăgan şi Maurizio Morra, foşti antrenori secunzi, Gabriel Buta, fundaș central împrumutat de la Farul în sezonul 2023-2024, Gabriele Aldegani, antrenor al portarilor), Vlad Achim și Aurelian Chițu au câștigat litigiile deschise împotriva FCU Craiova la Camera Națională de Soluționare a Litigiilor. Cu toate acestea, Adrian Mititelu nu a achitat până în prezent sumele datorate.

Reclamă
Reclamă

Astfel, Federația Română de Fotbal a amendat-o pe FCU Craiova cu 5.000 de lei pentru fiecare caz în parte. Excepție face litigiul cu Dinamo, unde sancțiunea a fost majorată la 7.000 de lei. Dinamo a reclamat neplata cheltuielilor de organizare pentru meciul din Cupa României disputat pe 26 septembrie 2023, pe Arena Națională. Câinii spun că au înregistrat pierderi financiare în urma partidei care a adunat doar 4.000 de spectatori și a cerut, conform regulamentului Cupei României, ca FCU Craiova să contribuie în mod egal la acoperirea costurilor. Regula se aplică exclusiv meciurilor disputate într-o singură manșă.

Adrian Mititelu a contestat decizia și a dat în judecată clubul bucureștean. Tribunalul București a a menținut sancțiunea decisă de Comisia de Disciplină și Etică.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:21

Daniel Pancu a avut un remarcat după Rapid – Sepsi 1-0: „Foarte bun”

0:16

EXCLUSIV„Nu sunt aici să mă plâng”. Marea schimbare pe care Gică Hagi vrea să o aducă la naţională: „Putem mult mai mult”

0:15

Alexandru Dobre a numit schimbarea adusă de Daniel Pancu la Rapid: „S-a văzut pe teren”

0:03

„Verdictul s-a dat”. Cosmin Matei a făcut anunțul despre cazul său de dopaj care se judecă la TAS

0:02

VIDEO„Ne vedem acolo”. Lamine Yamal a intervenit, după bătaia dintre Gavi şi Paredes. Momentul care a surprins la parada campionilor

23:54 20 iul.

Ovidiu Burcă a dezvăluit momentul decisiv din Rapid – Sepsi 1-0 şi s-a enervat: „Nu fac analize, vedem intern”

1 Decizia luată de FIFA după scandalul făcut de argentinieni în finala Cupei Mondiale 2 VIDEOFotbalistul care a refuzat să-l salute pe Donald Trump la ceremonia de premiere 3 Rodri, „Balonul de Aur” al Cupei Mondiale. Toate premiile acordate după finala Spania – Argentina 4 VIDEOBătaie pe teren după ce Spania a câștigat Cupa Mondială! Gesturi golănești comise de Leandro Paredes 5 VIDEOSpania – Argentina 1-0. Spaniolii au câştigat Cupa Mondială! Ferran Torres, „eroul” ibericilor într-un succes istoric 6 VIDEODonald Trump, moment de confuzie uriaşă la decernarea Cupei Mondiale. Gianni Infantino a intervenit urgent
Citește și