Închide meniul
UPDATE

Steaua, neprogramată la meciurile din Liga 2! Anunţul oficial făcut de Federaţia Română de Fotbal! Reacţia “militarilor”

Dan Roșu Publicat: 24 septembrie 2024, 16:55

Comentarii
Steaua, neprogramată la meciurile din Liga 2! Anunţul oficial făcut de Federaţia Română de Fotbal! Reacţia militarilor

Daniel Opriţa, în timpul unui meci - Hepta

Steaua ar putea să fie neprogramată pentru meciurile care urmează în Liga 2. Motivul este unul incredibil: Federaţia Română de Fotbal a anunţat că “militarii” nu au achitat baremurile de arbitraj şi ale observatorilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Steaua va fi penalizată cu 1400 de lei şi, dacă nu va plăti sumele către oficialii jocurilor, nu va fi programată la următoarele partide, începând cu etapa a opta.

Steaua, neprogramată la meciurile din Liga 2

Update: CSA Steaua a oferit o reacţie oficială, după ce meciurile nu au fost programate. “Militarii” au anunţat că datoriile au fost plătite şi cer ca meciul cu Csikszereda să fie programat.

“S-a plătit astăzi. Observatorul și un arbitru nu au trimis facturile în timp util la club. Clubul, când face plata, face un singur raport pentru toate facturile de la un meci.

La plata arbitrilor și observatorilor se face un singur raport, iar cum nu sosiseră toate facturile, nu s-a putut face plata!

Reclamă
Reclamă

Ei nu au trimis facturile, iar FRF a dat sancțiunea, care va fi imediat anulată când se va constata că plata a fost efectuată. S-a cerut și anularea penalității“, au transmis cei de la CSA Steaua, conform liga2.ro.

”În temeiul art. 83/12 din RD, clubul Steaua București se sancționează cu Neprogramarea echipei Steaua București la jocurile oficiale următoare până la achitarea baremurilor de arbitraj și a observatorilor, delegat de joc și i se aplică penalitate sportivă de 1400 lei”, se arată pe frf.ro.

Problemele Stelei au apărut după ce nu au plătit oficialii meciului cu CSM Focşani, 1-0, din etapa a şasea a Ligii 2. Steaua e pe 3 în Liga 2, cu 4 victorii şi 3 egaluri, după 7 etape disputate.

Reclamă

CSA Steaua a găsit soluţia pentru a obţine dreptul de promovare

Pe de altă parte, Steaua se laudă că a găsit soluţia pentru a putea obţine dreptul de promovare. Suporterii vor să revoluţioneze clubul din Ghencea şi au relansat un program de tip socios, numit „Naţiunea Stelistă”.

Fanii şi-au pierdut răbdarea şi vor ca prin programul socios relansat să strângă o sumă uriaşă de bani, din propria lor contribuţie, pentru a pune astfel presiune pe oficialii din Ghencea.

Suporterii susţin că în primul an pot obţine o sumă de nu mai puţin de trei milioane de euro, iar în următorul sezon, visează deja la promovarea echipei.

„Ne-au zis mereu că vor rezolva. Au trecut patru ani de Liga 2 și nu s-a rezolvat. E enorm și nu există minimum de perspectivă. Totul merge din inerție, clubul e rigid. Nu caută parteneri, nu le pune actele la dispoziție celor interesați să sponsorizeze echipa de fotbal. Undeva, totul se blochează.

Toate discuțiile noastre cu clubul au ajuns la partea financiară. Noi am zis că putem ajuta financiar. Ni s-a spus: ‘Atunci veniți cu bani!’. Pentru primul an, în jur de 3 milioane de euro. O sumă realizabilă, zicem noi. Avem deja 1.600 de membri dispuși să ofere câte 100 de euro pe an. Pentru peste doi ani, când va fi posibilă promovarea, ar fi deja 320.000 de euro strânși. Unii membri ne-au spus că pot dona și sume mai mari, plus redirecționarea impozitului pe profit de la firme.

Pe deasupra, avem parteneri dispuși să se implice. Câțiva oameni de afaceri din România, precum și un fond de investiții din străinătate. Noi ne dorim un parteneriat între mai mulți sponsori, cu un management adecvat, fără patron. Odată ce clubul va fi deschis spre colaborare, avem încredere că putem ajunge la 5.000 de membri în primul an”, au explicat cei de la AS47, conform sport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:57
VideoJurnal Antena Sport | Super Mario din poartă
20:55
VideoJurnal Antena Sport | Să fie cu noroc
20:51
VideoJurnal Antena Sport | Fie vreme bună, fie vreme rea
20:42
Încă un transfer ratat de Dinamo! Fotbalistul nu va ajunge sub comanda lui Zeljko Kopic
20:35
Lovitură pentru Radu Drăgușin! Tottenham nu l-a inclus în lotul pentru Champions League
20:22
VideoNoua generație sub 19 ani are planuri mari! Cu energie și dragoste, puștii sunt convinși că o să reușească
1 Răzvan Burleanu îl felicită pe Ianis Hagi: “Dacă se confirmă, mă bucur mult. Nu a avut o misiune uşoară” 2 Ianis Hagi, făcut praf de fani, după ultima postare pe Instagram: “Ruşine pentru numele Hagi” 3 Lovitură de proporţii pentru Adrian Mititelu. Cât va încasa după transferul lui Blănuţă, făcut în ultima secundă 4 Mihai Rotaru a reacționat după transferul lui Adrian Rus la Craiova. Replică pentru Gigi Becali 5 Florinel Coman a revenit! Românul, pasă de gol la primul meci ca titular al sezonului 6 “Am vorbit cu Gigi Becali!” FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: “Aşteptăm răspunsul lui Benfica”
Citește și