Bayern a stabilit un nou record în UEFA Champions League. Campioana din Bundesliga a făcut show în confruntarea cu Viktoria Plzen, scor 5-0, din gurpa C a celei mai importante competiţii din Europa.
În minutul 21 era deja 3-0 pentru bavarezi, după golurile marcate de Leroy Sane, Serge Gnabry şi Sadio Mane. După pauză Sane a reuşit „dubla”, iar rezultatul final a fost stabilit de Choupo-Moting (59).
Bayern a stabilit un nou record în UEFA Champions League
Bayern Munchen a ajuns astfel la 31 de meciuri la rând fără înfrângere în Liga Campionilor. A „bătut” recordul lui Real Madrid, de 30 de partide consecutive fără eşec, stabilit între 2012 şi 2017.
Mai mult decât atât, Bayern are 10 victorii consecutive în grupele Champions League, performanţă care nu a mai fost atinsă de vreo altă echipă. Jucătorii lui Julian Nagelsmann au făcut show chiar înainte de „Der Klassiker”. Borussia Dortmund – Bayern va fi sâmbătă, de la 19:30, în format LIVE SCORE pe AS.ro.
31- @FCBayernEN are unbeaten in 31 group matches in the #UCL setting a new record in the competition. Bayern have also won their last 10 group matches, with no team ever winning more consecutive group games in the #UCL (incl. 2nd group stage). Invincibles. #FCBPLZ pic.twitter.com/AZBaMxoOt9
— OptaFranz (@OptaFranz) October 4, 2022
„Băieţii s-au descurcat astăzi. Aşa trebuie să abordezi un joc. Am marcat repede, apoi am controlat jocul. A fost un rezultat important înaintea meciului de sâmbătă (n.r. cu Borussia Dortmund). Facem paşi în direcţia cea bună„, a declarat Nagelsmann, potrivit yahoo.com.
După primele 8 etape din Bundesliga, Bayern este pe locul 3 în clasament. În urmă cu două etape a cedat surprinzător pe terenul lui Augsburg, scor 0-1.
În Champions League, bavarezii sunt ca şi calificaţi în fazele eliminatorii. Au maximum de puncte după primele 3 etape. Inter este pe locul 2, după victoria cu Barcelona.
