Xavi şi-a ieşit din minţi după Inter – Barcelona 1-0. Antrenorul grupării blaugrana a pus “tunurile” pe arbitrii partidei de pe Giuseppe Meazza, din grupa C a UEFA Champions League.
Xavi e sigur că echipa sa ar fi trebuit să primească un penalty în prelungiri, la o fază la care Dumfries ar fi făcut henţ în careu. Slovenul Slavko Vincic nu a intervenit, după indicaţiile primite din cabina VAR.
Xavi şi-a ieşit din minţi şi a acuzat arbitrajul după Inter – Barcelona 1-0
VEZI AICI VIDEO CU FAZA INCRIMINATĂ DE XAVI!
“Sunt supărat. Este o mare nedreptate! Ar trebui să iasă arbitrii și să-și explice deciziile, pentru că noi nu înțelegem nimic. I-am cerut arbitrului să-mi explice deciziile după meci și a refuzat. Simţim că am trăit o mare nedreptate”, a răbufnit Xavi, la finalul meciului, potrivit marca.com.
Şi jucătorii Barcelonei au avut reacţii dure la adresa “centralului” partidei.
“Nu înţeleg. Nici ei nu ştiu regulile henţului. Au fluierat mai devreme un henţ şi, apoi, la o fază asemănătoare nu au semnalat nimic. A fost o oportunitate pe care noi am ratat-o”, l-a completat şi Sergi Roberto.
Singurul gol al disputei a fost marcat de Hakan Calhanoglu, în minutul 45+2. Acesta a plasat perfect o minge, lângă bară, şi a produs surpriza în Ligă. Cu această victorie, Inter a urcat pe locul secund în grupă. Barcelona a ajuns pe poziţie de Europa League. Catalanii au numai 3 puncte după primele 3 meciuri. Bayern e lider, cu maximum de puncte.
A mai fost o fază controversată în Inter – Barcelona
Meciul Inter – Barcelona a avut parte de un moment controversat şi în prima repriză, când italienii au solicitat un penalty. Noua tehnologie implementată de UEFA, ofsaid-ul semiautomat, a ieșit în prim-plan.
Inter a solicitat lovitură de la 11 metri după un henț clar comis în careu de Eric Garcia. Doar că fosta campioană a Italiei nu s-a ales cu nimic. La faza premergătoare hențului lui Garcia, Lautaro Martinez a fost semnalizat în ofsaid. A fost nevoie de intervenția tehnologiei semiautomate.
În mod bizar, arbitrul Slavko Vinčić a mers să vadă faza la marginea terenului, deși ofsaid-ul se verifică doar în cabina VAR, cu ajutorul liniilor trasate. A venit ulterior și confirmarea deciziei din partea noii tehnologii implementate de UEFA.
La două minute după ce Inter nu a primit penalty, nerazzurri au avut și un gol anulat, semnat de Correa. Atacantul argentinian a fost și el semnalizat în ofsaid.
- Inter – Barcelona 1-0
- Xavi a pus “tunurile” pe arbitrul partidei din Champions League
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Istvan Kovacs, delegat la un meci tare în Champions League! Partida pe care o va conduce după controversele din FC Argeş – Farul
- Prestianni a recunoscut totul: cum l-a numit, de fapt, pe Vinicius în Benfica – Real Madrid 0-1. Suspendarea pe care o riscă
- Real Madrid îl apără pe Vinicius, după scandalul din meciul cu Benfica. Comunicat oficial de ultimă oră: “Inacceptabil”
- Julian Alvarez i-a depăşit pe Lionel Messi şi Kun Aguero. Performanţă remarcabilă a starului de la Atletico Madrid
- “Mbappe îl apără pe Vinicius şi el trăieşte cu o persoană transgender!” Derapaj după scandalul uriaş de la Benfica – Real



































