Închide meniul

Borussia Dortmund, ghinion teribil în debutul partidei cu Chelsea! Julian Brandt s-a accidentat în minutul 3

Cosmin Olteanu Publicat: 7 martie 2023, 22:32

Borussia Dortmund, ghinion teribil în debutul partidei cu Chelsea! Julian Brandt s-a accidentat în minutul 3

Julian Brandt, în Chelsea - Dortmund / Profimedia

Borussia Dortmund a avut un ghinion teribil în debutul partidei cu Chelsea! Julian Brandt, golgheterul Borussiei Dortmund, în Bundesliga, s-a accidentat în debutul partidei cu Chelsea, din returul optimilor Champions League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Julian Brandt a fost transferat de Borussia Dortmund, în vara lui 2019, de la Bayer Leverkusen, pentru 25 de milioane de euro.

Borussia Dortmund, ghinion teribil în debutul partidei cu Chelsea

În minutul 3 al partidei Chelsea – Dortmund, Julian Brandt s-a accidentat, în urma unui sprint, fără să fie atins de vreun adversar. Deși medicii nemților au încercat să-l repună pe picioare, mijlocașul, în vâsrtă de 26 de ani, nu a mai putut continua meciul și a fost înlocuit cu Giovanni Reyna.

În partida tur, Dortmund s-a impus, scor 1-0, grație golului marcat de Karim Adeyemi, în minutul 63.

Echipele de start de la Chelsea – Dortmund:

Reclamă
Reclamă

Chelsea: Kepa – James, Koulibaly, Fofana, Cucurella, Chilwell – Kovacic, Fernandez – Sterling, Havertz, Felix
Rezerve:Bergstrom, Bettinelli, Chalobah, Chukwuemeka, Gallagher, Hall, Loftus-Cheek, Mudryk, Pulisic, Zakaria, Zyiech
Antrenor: Graham Potter

Borussia Dortmund: Kobel – Wolf, Sule, Schlotterbeck, Guerreiro – Emre Can, Salih Ozcan – Brandt, Bellingham, Reus – Haller
Rezerve: Unbehaun, Kobel, Hummels, Dahoud, Coulibaly, Bynoe-Gittens, Malen, Meunier, Modeste, Passlack, Reyna, Rothe
Antrenor: Edin Terzic

Julian Brandt, golgheterul Borussie Dortmund, în campionat

Julian Brandt este unul dintre cei mai importanți jucători ai Borussiei Dortmund. Acesta este golgheterul formației de pe „Signal Iduna Park”, în Bundesliga, cu opt goluri marcate.

Reclamă

În prezent, Borussia Dortmund se află pe locul 2 din Bundesliga, cu 49 de puncte obținute după 23 de meciuri jucate.

Edin Terzic, la superlativ despre Jude Bellingham

Noua senzație a celor de la Borussia Dortmund este Jude Bellingham, care, la doar 19 ani, a marcat zece goluri în tricoul galben-negru. În ultima perioadă, s-a vorbit despre faptul că Manchester United, Liverpool, Manchester City sau Real Madrid ar dori să-l transfere pe tânărul mijlocaș.

„Cu tot respectul pentru Jude și prestațiile sale, am tot răspuns la aceste întrebări de când a venit. A ales să vină la noi pentru că a știut că este pasul perfect pentru el și cred că s-a dovedit acest lucru. Ne ajută foarte mult, dar cred că și noi îl ajutăm foarte mult în carieră.

Sunt foarte fericit că face parte din echipa noastră, este unul dintre liderii noștri la doar 19 ani. A ajuns la echipa națională a Angliei ca jucător al lui BVB și este un lucru care ne bucură foarte mult. Știm că avem nevoie de o nouă prestație bună din partea lui pentru a merge mai departe”, a spus Edin Terzic, înaintea returului cu Chelsea.

Potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com, Jude Bellingham este cotat la 110 milioane de euro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:59

Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic a fost şi pe lista FCSB-ului

11:27

Centrul Naţional de Tenis va purta numele Simonei Halep. Federaţia a făcut anunţul, la 4 luni după retragerea româncei

11:15

“Nu vom uita niciodată ce au făcut Neymar, Messi şi Mbappe”. Nasser al-Khelaifi le-a mulţumit foştilor jucători de la PSG

10:56

Alexandru Musi s-a înţeles cu Dinamo. Dennis Politic, tot mai aproape de transferul la FCSB

10:35

Liviu Ciobotariu, gata să o preia pe Petrolul. Acord total cu “lupii galbeni”

10:06

Luka Modric, dorit în Serie A după plecarea de la Real Madrid. La ce echipă ar putea juca

1 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 2 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 3 Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea” 4 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei 5 Unirea Slobozia rămâne în Liga 1! Echipa lui Adrian Mihalcea a învins Voluntari la loviturile de departajare! 6 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore
Citește și