Carlo Ancelotti a transmis un mesaj clar înainte de duelul dintre Manchester City şi Real Madrid. Antrenorul „galacticilor” a declarat că diferenţa va fi făcută de caracterul jucătorilor, aceştia având nevoie de curaj într-un meci cu o miză atât de mare.
Manchester City şi Real Madrid se vor duela pentru un loc în marea finală a UEFA Champions League. Returul pleacă de la scorul de 1-1, şi se va desfăşura miercuri, de la ora 22:00, în format live text, pe AS.ro.
Carlo Ancelotti, mesaj clar înainte de Manchester City – Real Madrid
Carlo Ancelotti a prefaţat duelul dintre Manchester City şi Real Madrid, mărturisind că jucătorii săi au nevoie de un joc mai bun decât în manşa tur, pentru a reuşi să se califice în finală.
De asemenea, antrenorul italian susţine că „galacticii” au nevoie de curaj, pentru a putea obţine biltele pentru ultimul act de la Istanbul.
„(n.r. Care este planul pentru mâine?) Simplu: încercăm să facem un joc mai bun decât în prima manșă, pentru că putem face mai bine atât individual, cât și colectiv.
(n.r. Ce va face diferența) Curajul este fundamental în acest tip de meci. Trebuie să avem un caracter puternic pentru a putea să îndurăm și să suferim.
Ei bine, în tranziții suntem foarte periculoși, dar nu cred că vom vedea multe tranziții mâine”, a declarat Carlo Ancelotti, conform as.com.
Reacţia lui Pep Guardiola, înainte de returul „de foc” dintre Manchester City şi Real Madrid
Reacţia lui Pep Guardiola, înainte de returul „de foc” dintre Manchester City şi Real Madrid, din semifinalele UEFA Champions League, nu a întârziat să apară. Managerul „cetăţenilor” susţine că nu „va gândi mult” tactica meciului cu „galacticii”, deşi este conştient de miza imensă a confruntării.
Antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola, cunoscut pentru inspiraţiile sale tactice care s-au întors uneori împotriva lui în meciurile mari, a promis ă „nu va gândi prea mult” înaintea partidei de miercuri cu Real Madrid.
„Veţi vedea mâine, nu pot să vă spun acum, altfel Carlo (Ancelotti) va… Dar nu va fi nimic special, mâine nu voi mai gândi prea mult, vă asigur, băieţi. Nu trebuie să facem nimic diferit de ce am făcut în trecut, doar să încercăm să fim mai fluizi, dar ştim că adversarii noştri au şi ei armele lor”, a spus Guardiola.
„Avem un plan de joc pe care trebuie să-l executăm ceva mai bine decât în tur. Vom încerca să ne creăm mai multe ocazii şi să facem astfel încât jucătorii noştri din faţă să primească mingea în situaţii mai bune (…) Dar ne aşteptăm să întâlnim cel mai puternic dintre adversarii posibili în ultimii ani”, a spus tehnicianul spaniol, conform agerpres.ro.
- Carlo Ancelotti, mesaj clar înainte de Manchester City – Real Madrid
- Ce a declarat antrenorul „galacticilor”
- Inter - Betis se va disputa sâmbătă, de la ora 20:30, live în AntenaPLAY
- Europe Smash - Sweden 2026 e live în AntenaPLAY în perioada 8-18 august
- Stamford Bridge, gata să organizeze meciuri de UEFA Champions League în acest sezon, deși Chelsea nu joacă în cupele europene
- Surpriza din Champions League vine la Bucureşti! Meci de play-off în Giuleşti, după scenele incredibile de la Belgrad
- Istvan Kovacs, scandal uriaş în Europa! Patronul lui Darius Olaru l-ar fi lovit pe central: „I-am auzit de 10 ori ameninţările”
- Darius Olaru, assist în returul „nebun” al echipei sale cu Bodo/Glimt! Nota românului
- Viața bate filmul: acum 11 ani îl dribla pe Yaya Touré într-o reclamă, acum l-a dus la un pas de Liga Campionilor


































