Carlo Ancelotti şi Pep Guardiola au fost în centrul unui moment superb la finalul meciului Manchester City – Real Madrid, din returul sferturilor de finală UEFA Champions League. Madrilenii şi-au luat revanşa pentru eliminarea din urmă cu un an în faţa “cetăţenilor” şi s-au calificat în semifinale la loviturile de departajare.
Imediat după “drama” de la loviturile de departajare, Carlo Ancelotti şi Pep Guardiola s-au luat în braţe. La conferinţa de presă, antrenorul madrilenilor a dezvăluit ce mesaje şi-au transmis cei doi.
Carlo Ancelotti şi Pep Guardiola, moment superb la finalul meciului Manchester City – Real Madrid: “E un gentleman”
Pep Guardiola l-a felicitat pe Carlo Ancelotti pentru calificarea în semifinalele UEFA Champions League şi le-a urat noroc “cetăţenilor”. Impresionat, antrenorul italian a spus că Pep Guardiola este un gentleman:
“Guardiola m-a felicitat pentru calificare, ne-a urat noroc, a fost un gentleman, asa cum a fost intotdeauna si asa cum este acest club, un club de gentlemeni
L-am felicitat şi eu şi i-am urat succes pentru restul sezonului. Ei au mers mai departe anul trecut, iar acum a fost rândul nostru”, a declarat Carlo Ancelotti, potrivit marca.com.
Acesta a fost al treilea an la rând când Manchester City şi Real Madrid s-au întâlnit în fazele eliminatorii UEFA Champions League. În precedentele două sezoane, cele două formaţii s-au confruntat în semifinale. În urmă cu doi ani s-au impus madrilenii, în timp ce anul trecut, dubla a fost câştigată de “cetăţeni”. În ambele dăţi, echipa care s-a impus a şi câştigat trofeul la finalul sezonului.
Pep Guardiola, reacţie surprinzătoare după ce Manchester City a fost eliminată din Ligă!
Pep Guardiola a avut o reacţie surprinzătoare după ce Manchester City a fost eliminată din Liga Campionilor. Antrenorul „cetăţenilor” a lăudat jocul echipei sale.
Guardiola a catalogat jocul făcut de echipa lui miercuri seară ca fiind unul „excepţional”. Manchester Ciy – Real Madrid s-a terminat 1-1 în timpul regulamentar şi după prelungiri. Real Madrid s-a impus la loviturile de departajare.
”N-avem niciun regret. Am jucat excepțional în toate compartimentele, dar, din păcate, nu am reușit să câștigăm.
Am avut ocazii, dar în fotbal trebuie să marchezi goluri. Le mulțumesc jucătorilor mei. Asta este, ei sunt în semifinale și noi nu suntem.
Erling și Kevin mi-au cerut să-i scot, nu au mai putut continua”, a declarat Pep Guardiola pentru BBC, imediat după meci.
- Carlo Ancelotti şi Pep Guardiola, moment superb la finalul meciului Manchester City – Real Madrid
- Ce au vorbit cei doi după loviturile de departajare
- Canada - Bosnia-Herţegovina e în direct vineri, de la 22:00, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
- SUA - Paraguay e în direct sâmbătă, de la ora 04:00, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
- Violenţe la Paris după finala Ligii Campionilor: peste 890 de reţineri
- Dominație totală! Câți jucători are PSG în echipa sezonului din Champions League. Real și Barcelona, absente
- Gabriel a rupt tăcerea după penalty-ul decisiv ratat în finala Champions League: “Meritați să sărbătoriți”
- Sir Alex Ferguson, mesaj viral pentru şeful de la PSG după victoria cu Arsenal: “Echipă plictisitoare”
- Cum a ajuns Safonov să afișeze steagul Rusiei după câștigarea UCL, deși era interzis acest lucru































