Închide meniul

Cine sunt The New Saints şi KF Shkendija, echipele peste care poate da FCSB în turul 2 preliminar Champions League

Andrei Nicolae Publicat: 18 iunie 2025, 13:54

Comentarii
Cine sunt The New Saints şi KF Shkendija, echipele peste care poate da FCSB în turul 2 preliminar Champions League

The New Saints şi Shkëndija sărbătorind titlurile câştigate / Profimedia, Facebook The New Saints

Campioana României a aflat în urmă cu puţin timp pe cine va întâlni în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, în posibilitatea în care va trece de andorranii de la Inter d’Escaldes. FCSB ar juca în următoarea fază a competiţiei cu învingătoarea duelului dintre The New Saints şi KF Shkendija.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Prima formaţie vine din Ţara Galilor, în timp ce a doua este din Macedonia de Nord.

The New Saints, englezii din Ţara Galilor

Formaţia The New Saints a fost înfiiinţată acum 66 ani şi evoluează în campionatul din Ţara Galilor, deşi este în mod ironic stabilită într-un oraş din Anglia, mai exact Oswestry.

Pe plan fotbalistic, este cea mai titrată formaţie din campionatul galez, cu 17 titluri câştigate în total, la care se adaugă alte 10 cupe şi 11 cupe ale ligii. În ultimii 25 de ani, The New Saints a devenit cea mai dominantă echipă din competiţia internă.

Din sezonul 2001/02 încoace, s-a întâmplat o singură dată ca formaţia din Oswestry să nu încheie sezonul între primele două clasate. S-a întâmplat în 2009, când a terminat tot în top, pe poziţia a treia. Astfel, se poate vorbi despre o hegemonie pe plan intern.

Reclamă
Reclamă

În competiţiile europene, singura dată când The New Saints a ajuns în grupele unei competiţii s-a produs chiar anul trecut, în Conference League. În grupa din a treia competiţie europeană, clubul dinŢara Galilor a adunat trei puncte, după o victorie cu Astana.

Lotul celor de la The New Saints este cotat la 2,61 milioane de euro, potrivit transfermarkt.com. De asemenea, niciun jucător din echipă nu trece de o cotă de piaţă de 150.000 de euro.

Shkendija, echipa albanezilor din Macedonia de Nord

Cealaltă echipă peste care poate da FCSB este Shkendija, clubul din Macedonia de Nord înfiinţat în urmă cu 45 de ani. Echipa are o istorie aparte: a fost fondată de albanezi din Macedonia şi a ajuns să fie şi desfiinţată în 1982 din liga iugoslavă, pentru că era percepută drept o mişcare naţionalistă.

Reclamă

Clubul a revenit însă în 1991, iar în ultimii 15 ani a devenit un nume important din fotbalul nord-macedonean. În 2011 a câştigat primul titlu, după care a mai adăugat alte patru în vitrină. Shkendija are de asemenea şi două cupe şi o supercupă în palmares.

Pe plan european, echipa din balcani nu a ajuns vreodată în grupele unei competiţii europene, deşi a fost de trei ori la rând, între 2017 şi 2019, în play-off-ul Europa League. Anul trecut, Shkendija a fost eliminată încă din primul tur Conference League de armenii de la Noah.

În stagiunea 2020/21, formaţia din Macedonia de Nord a jucat împotriva unei alte echipe româneşti, şi anume FC Botoşani, în turul 2 preliminar Europa League. Atunci, echipa din România a pierdut cu 0-1, meci disputat într-o singură manşă din cauza pandemiei.

Clubul este cunoscut de asemenea şi pentru principalul lui grup de suporteri intitulat Ballistet, care reprezintă albanezi din regiune.

Echipa e cotată la 5,28 milioane de euro pe transfermarkt, iar cel mai scump jucător este fundaşul Klisman Cake, cotat la 600.000 de euro.

Primele meciuri din turul 2 preliminar vor avea loc pe 22/23 iulie, urmând ca meciurile retur să se dispute pe 29/30 iulie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va mai lua Real Madrid vreun trofeu în acest sezon după despărţirea de Xabi Alonso?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:59
LIVE SCOREInter – Lecce 0-0. Napoli, remiză pentru Cristi Chivu. Nerazzurrii se pot distanţa de campioana Italiei
22:53
Plecare de la FCSB. Jucătorul cedat de campioană la o altă echipă din România
22:13
Otto Hindrich a plecat de la CFR Cluj. Anunțul făcut de clujeni
22:04
FotoFanii au oprit meciul dintre Koln şi Bayern Munchen! Imagini incredibile din Bundesliga
21:59
Radu Drăgușin și-a dat acordul pentru un contract până în 2030. Răspunsul dat de Tottenham
21:30
VideoJurnal Antena Sport | Visul Formula 1 pare mai aproape pentru David Cristofor
1 Ce jucători mai vin la Universitatea Craiova? Filipe Coelho, anunţ despre transferuri: „Sunt foarte buni” 2 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Tottenham, transfer de 40 de milioane 3 Adrian Şut l-a sunat pe Gigi Becali după ce s-a transferat. Ce a urmat: “Mi-a zis…” 4 UPDATECe rol va avea Ilie Dumitrescu la FRF. În ce proiect se implică. A fost prezentat oficial 5 Jude Bellingham a răbufnit după plecarea lui Xabi Alonso: “Clovni! Să fie traşi la răspundere” 6 Clubul din Liga 1 a fost scos la vânzare! Preţ: 4 milioane de euro! “Suntem în discuţii”
Citește și