Închide meniul

Cristian Bălgrădean, dărâmat după rușinea istorică cu FC Pyunik: “E cea mai neagră seară la CFR Cluj!”

Alexandru Ivan Publicat: 14 iulie 2022, 0:40

Cristian Bălgrădean, dărâmat după rușinea istorică cu FC Pyunik: E cea mai neagră seară la CFR Cluj!

Cristian Bălgradean, într-un meci pentru CFR Cluj / SPORT PICTURES via Hepta

CFR Cluj a fost eliminată dramatic de FC Pyunik în turul 1 preliminar al Champions League. Cristian Bălgrădean e la pământ după umilința istorică.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Cred că în prima repriză dacă era 2-0, 3-0 nu se supăra nimeni. Am luat gol la singurul lor șut pe poartă, s-a dus meciul în prelungiri, iar la penalty-uri știți ce s-a întâmplat. Cred că e cea mai neagră seară a mea de când sunt la CFR. Mi-a venit mingea urât și am respins-o cum am putut. Nu știu dacă puteam să fac mai mult, să o resping peste poartă… acolo am putut s-o resping.

Cristian Bălgrădean, dărâmat după rușinea istorică cu FC Pyunik

Acum, la penalty-uri, știți cum e… e o loterie. Se întâmplă să ratezi, au ratat jucători mai mari decât noi. Simțim dezamăgire, frustrare, cred că toată lume se aștept să mergem mai departe. Noi voiam să mergem cu orice preț mai departe, dar ăsta e fotbalul. Am luat gol în minutul 89 și 119, ăsta este fotbalul…

Acum trebuie să ne revenim. În seara asta nici nu știu cine o să doarmă. Probabil mâine vom analiza meciul, nici nu știm ce va fi. Asta decide antrenorul dacă unii dintre jucători nu vor mai prinde primul “11”. Cred că clubul depindea de acești bani din Champions League, dar nu cred că va fi sfârștiul clubului aici”, a spus Cristian Bălgrădean, conform digisport.ro.

După 0-0 la Erevan, CFR Cluj era obligată să o învingă pe FC Pyunik în Gruia. Campioana României a deschis scorul după doar șase minute, prin Nana Boateng, care a înscris cu capul după o fază fixă.

Reclamă
Reclamă

CFR Cluj, egalată de două ori în ultimul minut

Au continuat să curgă ocaziile la poarta lui Pyunik, iar presiunea CFR-ului a fost fructificată în minutul 27, când a marcat Adrian Păun. Reușita a fost însă anulată pentru ofsaid. Păun se afla în spatele porții celor de la FC Pyunik în momentul când Nana Boateng a lovit mingea, astfel că decizia tușierului este corectă.

În repriza a doua, CFR Cluj a scăzut ritmul și a fost taxată. În minutul 90, la un corner, Zoran Gajic a sărit mai bine decât toți fundașii lui Petrescu și l-a învins pe Bălgrădean.

În prelungiri, Petrila a marcat pentru 2-1 în minutul 94, dar emoțiile au continuat pentru campioana României. Pyunik a primit penalty în minutul 107 după o gafă a lui Burcă. Din fericire pentru CFR, Cristi Bălgrădean a apărat șutul lui Hovhannes Harutyunyan.

Reclamă

Petrila și Camora au ratat la penalty-uri

Când CFR Cluj a crezut că a obținut calificarea, FC Pyunik a produs al doilea cutremur în Gruia. În minutul 119, același Zoran Gajic a împins balonul în poartă, după o respingere greșită a lui Bălgrădean, și a trimis meciul în prelungiri.

La penalty-uri, au ratat Claudiu Petrila și Mario Camora. Armenii au transformat toate loviturile, iar campioana României a fost eliminată din preliminariile Champions League în turul 1.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:37

„Nu-l nimeream nici din 30 de încercări”. Mihai Stoica, surprins de numirea lui Costel Gâlcă la Rapid. Pe cine ar fi mizat

11:28

Drumul infernal al naţionalei către World Cup 2026 continuă sâmbătă (21:45). Austria – România, LIVE pe Antena 1 şi în AntenaPLAY

11:26

Aryna Sabalenka – Iga Swiatek, LIVE TEXT (16:00). Duel de gală pentru finala de la Roland Garros

11:22

Novak Djokovic poate reveni în Top 4 ATP, după Roland Garros

10:49

Austria – România LIVE VIDEO (sâmbătă, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Meci crucial pentru tricolorii lui Mircea Lucescu

10:35

„Nu am mai spus-o la nimeni”. Ce discuție a purtat Louis Munteanu cu Dan Petrescu, înainte să semneze cu CFR Cluj. Sfatul primit

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 3 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 4 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 5 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 6 Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros
Citește și