Închide meniul

Diego Simeone, după Inter – Atletico Madrid 1-0: “Sunt optimist. Sper să jucăm cum ne cere competiţia”

Dan Roșu Publicat: 21 februarie 2024, 9:40

Comentarii
Diego Simeone, după Inter – Atletico Madrid 1-0: Sunt optimist. Sper să jucăm cum ne cere competiţia

Diego Simeone, în timpul meciului Inter - Atletico 1-0 - Profimedia Images

Diego Simeone a vorbit după Inter – Atletico Madrid 1-0, partida tur din optimile Ligii Campionilor, decisă de golul marcat de Marko Arnautovic, în minutul 79.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Diego Simeone a refuzat să “individualizeze înfrângerea” suferită în faţa formaţiei Inter Milano (0-1), în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, afirmând că este optimist în privinţa calificării, care se va decide pe terenul spaniolilor.

Diego Simeone, după Inter – Atletico Madrid 1-0: “Sunt optimist. Sper să jucăm cum ne cere competiţia”

“Sunt optimist şi, dincolo de înfrângere, avem opţiunea de a putea concura. Ştim cu ce ne vom confrunta, ştim cu joacă adversarul şi acum sperăm că, atunci când ne va veni rândul, să ajungem în cel mai bun mod şi să putem juca aşa cum cere competiţia”, a declarat Simeone la conferinţa de presă pe care a susţinut-o la finalul jocului de pe Meazza, disputat marţi seara.

Atletico are nevoie de “goluri” în meciul retur, de pe stadionul Metropolitano, conform tehnicianului argentinian, a cărui echipă va trebui să recupereze deficitul produs în urma eşecului din Italia, venit după o greşeală la mijlocul terenului.

“Nu vom individualiza înfrângerea, punând-o pe seama unui jucător sau a unei situaţii. În fotbal sunt întotdeauna greşeli. Este clar că golurile vin întotdeauna în urma unei erori produse undeva. Există manşa scundă, împotriva unui adversar care va fi foarte dificil şi sperăm să dăm puţin mai mult decât am făcut-o astăzi (marţi, n. red.), pentru a juca mai bine acasă”, a ai spus Diego Simeone.

Reclamă
Reclamă

Inter Milano s-a impus prin golul austriacului Marko Arnautovic (79) în faţa formaţiei Atletico Madrid, la care portarul Horaţiu Moldovan a fost rezervă. Meciul din UEFA Champions League a fost arbitrat de o brigadă condusă de românul Istavan Kovacs. Returul se va disputa pe 13 martie, în capitala Spaniei.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va câştiga Max Verstappen titlul de campion mondial în 2025?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:54 25 nov.
Reacţia lui Jose Mourinho după prima victorie în 6 ani în Liga Campionilor!
23:54 25 nov.
Chelsea a umilit-o pe Barcelona, Manchester City, învinsă de Leverkusen! Rezultatele serii din Liga Campionilor
23:37 25 nov.
Concurenţă pentru Gigi Becali! O rivală a FCSB-ului, în cursa pentru transferul jucătorului naţionalei
22:57 25 nov.
VIDEOMusafir surpriză pe Stamford Bridge, înainte de Chelsea – Barcelona. Cine și-a făcut apariția pe stadion
22:53 25 nov.
Asaltat de oferte pentru Louis Munteanu, Neluţu Varga i-a stabilit preţul atacantului: “Nu discut sub suma asta”
22:31 25 nov.
OFICIAL | Jucătorul român cu două titluri în Liga 1 a semnat în Kosovo: “O forţă importantă”
1 Afacerea care i-a adus lui Mihai Rotaru averea de “300 de milioane de euro”. Patronul Universităţii Craiova e putred de bogat 2 Marea companie din România a fost scoasă la vânzare de Gigi Becali. “Vreau să vând o fabrică…” 3 Mihai Rotaru face un dublu transfer la Universitatea Craiova! Vinde pe 10 milioane de euro, aduce un fost atacant al României 4 Louis Munteanu, ca şi transferat de la CFR Cluj. Cu Rapid „a fost chiar antrenorul” să-l vadă jucând 5 Afacerea care l-a făcut bogat pe Ilie Dumitrescu: “Cu banii pe care i-am câștigat în carieră am făcut investiții bune” 6 Federaţia Română de Fotbal, anunţ oficial. A fost dat afară!
Citește și