Endrick a intrat în istoria lui Real Madrid chiar la debutul în Liga Campionilor. Endrick a devenit marţi cel mai tânăr marcator all-time al echipei Real Madrid în Liga Campionilor.
Brazilianul în vârstă de 18 ani a marcat cu un şut din afara careului în minutul 90+5, în victoria madrilenilor cu 3-1 în faţa nemţilor de la Stuttgart, pe stadionul Santiago Bernabeu. A fost primul gol în Liga Campionilor pentru Endrick.
Endrick a intrat în istoria lui Real Madrid chiar la debutul în Liga Campionilor
La 18 ani şi 58 de zile, el a doborât recordul fostului mare jucător madrilen Raúl González, care avea 18 ani şi 113 zile când a reuşit un hat trick în victoria madrilenilor cu 6-1 împotriva lui Ferencvárosi în 1995, potrivit UEFA.
Endrick a intrat pe teren în minutul 80, în locul lui Jude Bellingham.
Kylian Mbappe, în extaz după ce a marcat primul gol pentru Real Madrid în Champions League
Pe de altă parte, a fost motiv de sărbătoare şi pentru Kylian Mbappe. Acesta a spus că poate marca multe goluri. Mbappe a marcat 5 goluri pentru Real Madrid în toate competiţiile.
„A fost o seară mare, am intrat cu gândul să câştigăm. A fost un meci dur, dar aceasta este Champions League, este mereu dificil. Am câştigat acasă primul meci. Ştim că UEFA Champions League s-a schimbat şi avem nevoie de victorii rapide pentru a ne califica.
Meciul a fost dificil pentru că ei au jucat bine. În a doua repriză am pus presiune, ne-am făcut jocul şi am marcat rapid primul gol. Apoi meciul a fost unul pe contre, ei au început să atace. Pot marca mai multe goluri. Știu că o voi face. Sunt fericit aici”, a spus Kylian Mbappe după Real Madrid – Stuttgart 3-1.
- L-au demis imediat, după eșecul umilitor din UEFA Champions League
- Supercomputerul a numit echipele care termină în Top 8 în Champions League! Pe cât se află Interul lui Chivu
- Cristi Chivu i-a băgat în şedinţă în vestiar pe jucătorii lui Inter, după victorie. Dezvăluirea făcută de Gazzetta dello Sport
- Cristi Chivu, lăudat la scenă deschisă de Giuseppe Marotta: “A lucrat în ciuda neîncrederii”
- Antrenorul lui Brugge a făcut abstracție de controversa de la meciul cu Barcelona: “O nouă pagină de istorie”































