Fază controversată în Bayern – Dinamo Zagreb! Arbitrul le-a anulat bavarezilor un gol cu VAR, dar a acordat imediat penalty

Iulian Focșăneanu Publicat: 17 septembrie 2024, 22:55

Comentarii
Fază controversată în Bayern – Dinamo Zagreb! Arbitrul le-a anulat bavarezilor un gol cu VAR, dar a acordat imediat penalty

Juan Martinez a revăzut faza cu ajutorul sistemului VAR / Captură PrimaSport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

A avut loc o fază controversată în meciul Bayern – Dinamo Zagreb, din UEFA Champions League. Arbitrul spaniol Juan Martinez a avut nevoie de ajutorul sistemului VAR pentru a lua decizie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În minutul 16, Pavlovic a căzut în careul oaspeţilor, după o intervenţie a lui Theophile-Catherine. „Centralul” partidei a făcut imediat semn că nu a fost fault şi că faza poate continua.

Fază controversată în Bayern – Dinamo Zagreb

Imediat după, mingea a revenit în posesia bavarezilor. Musiala i-a pasat lui Gnabry, iar atacantul de 29 de ani a marcat cu un gol la colţul lung.

Reuşita lui Bayern a fost analizată imediat cu ajutorul arbitrajului video. Juan Martinez a fost chemat să revadă întreaga fază la marginea terenului. Acesta a putut observa că Gnabry era în poziţie de ofsaid în momentul în care a primit pasa.

„Centralului” i-a fost arătată din toate unghiurile şi intervenţia la Pavlovic, care a fost pus la pământ de fundaşul central al lui Dinamo Zagreb. Martinez a considerat că a greşit iniţial şi a schimbat decizia.

Reclamă
Reclamă

Arbitrul i-a transmis lui Gnabry că a fost în poziţie de ofsaid, dar bucuria croaţilor a fost de scurtă durată. Juan Martinez a arătat punctul cu var, moment în care Kane a preluat mingea. Golgheterul lui Bayern a înscris fără emoţii din penalty.

Harry Kane a ajuns la 50 de goluri în 50 de meciuri pentru Bayern. L-a egalat şi pe Wayne Rooney – a marcat pentru a 30-a oară în cupele europene. Niciun alt englez nu are mai multe goluri la acest nivel.

Reclamă

Noul format al UEFA Champions League

Din acest sezon, UEFA a pregătit un format nou. Fără grupe, cele 36 de echipe vor fi împărţite în patru urne valorice, în funcţie de coeficientul UEFA. Fiecare echipă va juca două meciuri cu câte două echipe din fiecare urnă valorică. Astfel, fiecare echipă va întâlni opt formaţii toamna aceasta. În această fază a competiţiei, echipele din aceeaşi ţară nu se pot întâlni.

UEFA a folosit un computer pentru a stabili meciurile din grupa principală din Champions League. Primele opt echipe se vor califica în optimile de finală, în timp ce ocupantele locurilor 9-24 vor juca un tur de calificare. Formaţiile care vor încheia sub locul 24 for fi eliminate din competiţie şi nu vor ajunge nici măcar în Europa League.

Din acest sezon vom avea meciuri din UEFA Champions League şi în luna ianuarie. Finala va avea loc pe 31 mai 2025, pe Allianz Arena.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:53

VIDEOSpaniolii au adus Cupa Mondială la Madrid. Imaginile care fac înconjurul lumii, după succesul uriaş din SUA

16:52

Flavius Stoican și-a găsit echipă! Cu cine a semnat după ce a fost aproape să retrogradeze cu Farul

16:46

Lovitura verii în fotbalul european: s-au întâlnit cu Pep Guardiola pentru a-l convinge să semneze

15:54

Rapid – Sepsi LIVE TEXT (21:30). Daniel Pancu se întoarce în Giuleşti. Covăsnenii revin în Liga 1

15:52

Zlatan Ibrahimovic, după Spania – Argentina 1-0: „Fotbalul a câştigat”

15:29

FCSB, U Cluj şi CFR Cluj şi-au aflat posibilele adversare din turul 3 preliminar Conference League

1 Cum s-a despărţit Simona Halep de iubit printr-un SMS. Tatăl ei a intervenit: „Nu i-a picat bine…” 2 VIDEOFotbalistul care a refuzat să-l salute pe Donald Trump la ceremonia de premiere 3 VIDEOBătaie pe teren după ce Spania a câștigat Cupa Mondială! Gesturi golănești comise de Leandro Paredes 4 Rodri, „Balonul de Aur” al Cupei Mondiale. Toate premiile acordate după finala Spania – Argentina 5 Dusan Vukovic a semnat în Liga 1. Cu ce echipă a bătut palma 6 Anunţul făcut de Trabzonspor despre transferul lui Denis Drăguș la FCSB
Citește și