Închide meniul

Istvan Kovacs, decizie controversată în Barcelona – PSG! Românul, pus “la zid” de spanioli, după ce l-a eliminat pe Araujo

Viviana Moraru Publicat: 16 aprilie 2024, 23:15

Comentarii
Istvan Kovacs, decizie controversată în Barcelona – PSG! Românul, pus la zid de spanioli, după ce l-a eliminat pe Araujo

Istvan Kovacs i-a arătat cartonaşul roşu lui Ronald Araujo, în Barcelona - PSG/ Profimedia

Istvan Kovacs a luat o decizie controversată în duelul “de foc” dintre Barcelona şi PSG. Arbitrul român l-a eliminat pe Ronald Araujo şi spaniolii au reacţionat imediat. Decizia centralului din Carei a părut a fi iniţial la limită, ibericii au analizat-o, iar părerile sunt împărţite.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Istvan Kovacs se află la centru la returul “de foc” dintre Barcelona şi PSG. Catalanii au câştigat partida tur cu 3-2 şi sunt favoriţi să se califice în semifinalele Champions League.

Istvan Kovacs, decizie controversată în Barcelona – PSG

În minutul 29, Ronald Araujo a văzut direct cartonaşul roşu din partea lui Istvan Kovacs. Apărătorul Barcelonei l-a faultat pe Barcola, din postura de ultim apărător, şi a fost eliminat.

Decizia lui Istvan Kovacs, de a-l trimite la vestiare mai devreme pe Araujo, a fost verificată şi în camera VAR, şi a rămas neschimbată.

Imediat după, spaniolii au analizat şi ei eliminarea lui Ronald Araujo. Jurnaliştii de la Mundo Deportivo, ziarul “de casă” al Barcelonei, consideră că decizia lui Istvan Kovasc a fost una corectă: “Jucătorul a fost penalizat pentru fault, deci este cartonaş roşu“, a transmis un analist al publicaţiei iberice.

Reclamă
Reclamă

De cealaltă parte, cei de la Marca pun sub semnul întrebării eliminarea dictată de Istvan Kovacs. Aceştia nu sunt convinşi de faptul că Araujo l-ar fi faultat pe Barcola: “Dacă Kovacs fluieră pentru fault, trebuie să-l eliminea, este ultimul apărător. Întrebarea este dacă a fost fault. Uruguaianul doar a pus mâna pe umărul lui Barcola. A fost acesta un motiv să fie eliminat? Nu pentru mine”, a declarat Pavel Fernandez, un analist al celor de la Marca.

De asemenea, Eduardo Iturralde, fost arbitru spaniol, a oferit şi el un verdict, după eliminarea lui Araujo: “Nu este nici măcar fault”, a transmis acesta, conform as.com. Publicaţia a mai titrat, după prima repriză de joc: “Kovacs şi Dembele îi pun probleme Barcelonei”.

Barcelona a început perfect duelul retur cu PSG, după ce Raphinha a deschis scorul, în minutul 12, din pasa lui Lamine Yamal. Ulterior, după ce au rămas în inferioritate numerică, catalanii s-au văzut egalaţi în minutul 40, după ce Ousmane Dembele a punctat.

Reclamă

Momente uluitoare înainte de Barcelona – PSG! Fanii catalani au atacat, din greşeală, autocarul echipei lui Xavi

Au avut loc momente uluitoare înainte de Barcelona – PSG! Echipa lui Xavi luptă pentru un loc în semifinalele UEFA Champions League în returul cu PSG, de pe teren propriu.

Chiar dacă sezonul acesta nu evoluează pe Camp Nou, stadion care se renovează, fanii catalani sunt pregătiţi pentru o atmosferă de zile mari pentru a-i împinge de la spate pe oamenii lui Xavi. Cu toate acestea, înaintea partidei de pe Stadionul Olimpic Lluis Companys, au avut loc câteva momente de confuzie.

În momentul în care autocarul echipei lui Xavi ajungea la stadion, acesta îşi făcea loc printre mii de fani catalani care au aprins torţe şi fumigene.

Cu toate acestea, au fost şi câţiva fani care au confundat autocarul Barcelonei cu autocarul celor de la PSG. Astfel, în momentul în care autocarul care transporta jucătorii lui Xavi către stadion, câţiva fani catalani au aruncat cu sticle.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va impune Louis Munteanu la Valencia, dacă transferul se va realiza?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:11
Comunicatul lui CFR Cluj după umilinţa istorică din meciul cu Hacken!
23:10
LIVE TEXTAberdeen – FCSB 1-2. Polvara a redus din diferență! Campioana României, în 10 oameni
22:43
Dan Petrescu și-a dat demisia de la CFR Cluj, după umilința istorică cu Hacken: “Îmi e rușine!”
22:40
Bașakșehir – Universitatea Craiova 1-2. Victorie importantă pentru olteni! Au marcat Cicâldău şi Mora
22:34
Juri Cisotti, eliminat în Aberdeen – FCSB! Italianul a văzut „roșu” direct!
22:33
Daniel Bîrligea a deschis scorul cu Aberdeen! Contraatac devastator al campioanei României
1 Ce jucător dispare de pe lista FCSB-ului pentru a-i face loc lui Mamadou Thiam. Anunţul lui Gigi Becali 2 Anunțul momentului pentru Dinamo! Răzvan Burleanu a dat vestea: “N-ați avut o poziție oficială” 3 Adrian Mititelu a “tunat” după depunctarea de 94 de puncte a lui FCU Craiova: “Ei sunt terminați” 4 Gigi Becali a confirmat transferul lui Mamadou Thiam la FCSB: “L-am luat”. Câţi bani a plătit în schimbul lui 5 Răzvan Burleanu, prima reacţie după scandalul de la tragerea la sorţi din Cupă: “Vina a fost recunoscută” 6 Lovitură pentru Adrian Mititelu! FCU Craiova poate fi exclusă din toate competiţiile pe 3 septembrie
Citește și