La ce jucător va renunţa Xavi, după egalul dramatic dintre Barcelona şi Inter. Anunţul presei din Spania

Viviana Moraru Publicat: 13 octombrie 2022, 19:23

La ce jucător va renunţa Xavi, după egalul dintre Barcelona şi Inter

Xavi, pe banca Barcelonei, în timpul unui meci/ Profimedia

• La ce jucător va renunţa Xavi, după egalul dintre Barcelona şi Inter
  • Anunţul presei din Spania

Xavi a luat decizia de a renunţa la un jucător, după egalul dramatic dintre Barcelona şi Inter, din etapa a patra din Liga Campionilor. Presa din Spania anunţă că managerul catalanilor nu va mai conta pe serviciile lui Gerard Pique.

Barcelona are şanse minime de a se mai califica în optimile Ligii Campionilor, după ce nu a reuşit să o învingă pe Inter, pe teren propriu. Catalanii pot evita doar printr-o minune Europa League, competiţie în care va „pica” dacă se va clasa pe locul 3 în grupă, după Bayern şi Inter.

La ce jucător de la Barcelona va renunţa Xavi, după egalul dramatic cu Inter

Gerard Pique a avut o evoluţia catastrofală în partida de pe Camp Nou, cu Inter. Fundaşul catalan a greşit la golul lui Nicolo Barella, de 1-1, ajutându-i pe italieni să restabilească egalitatea. Pe tot parcursul partidei, stopperul a fost nesigur, şi i-a provocat emoţii lui Xavi.

Astfel, presa din Spania anunţă că Pique nu va mai face parte din lotul lui Xavi la Barcelona, doar în cazul unei urgenţe. Pentru „El Clasico”, Xavi speră ca Araujo, Kounde şi Christensen să se refacă la timp, pentru partida cu Inter fiind accidentaţi.

Gerard Pique a fost o variantă de rezervă în acest sezon pentru Barcelona. Catalanul a bifat doar şase prezenţe, în toate competiţiile, pentru trupa lui Xavi.

Xavi a “explodat” după “thriller-ul” Barcelona – Inter 3-3

Xavi a “explodat” după “thriller-ul” Barcelona – Inter 3-3, din etapa a 4-a a grupelor UEFA Champions League. Antrenorul catalanilor s-a arătat extrem de nervos din cauza greșelilor în lanț din defensiva sa. Barca are nevoie de un miracol pentru a se califica în primăvara europeană.

Xavi s-a resemnat deja în privința calificării, după remiza de aseară. Robert Lewandowski a egalat în prelungiri, însă punctul obținut pe Camp Nou nu o ajută prea mult pe Barca.

“Champions League a fost crudă cu noi!”, a “tunat” Xavi, la conferința de presă, citat de digisport.ro.

Tehnicianul Barcelonei și-a certat la scenă deschisă jucătorii din cauza greșelilor comise în defensivă. Pentru Barcelona urmează El Clasico, duminică de la ora 17:15.

”Champions League a fost crudă cu noi. Am primit multe goluri în repriza a doua. Prima parte a fost foarte bună. Primul gol a fost din cauza unei erori imense în linia defensiva, al doilea, la fel. A fost foarte greu de la Munchen, la Milan, și chiar și aici pe terenul nostru.

Este vorba despre victorii, despre a nu primi goluri și a ne apăra foarte bine. Nu trebuie doar să atacăm. Nu depinde doar de noi dacă ne calificăm sau nu. Situația este foarte dificilă. Trebuie să continuăm și să ne gândim la El Clasico. Trebuie să ne recuperăm și să ne gândim la La Liga pentru că Champions League a devenit dificil, complicat”, a spus Xavi, după Barcelona – Inter 3-3.

Va câştiga Simona Halep cel puţin un turneu în 2024?

mart.
23:46
Mihai Rotaru, mesaj pentru Dan Șucu înainte de Universitatea Craiova – Rapid: „Va avea experiență VIP în mijlocul galeriei”
29
mart.
23:28
Andrei Nicolescu, acuzații de blat după Voluntari – Hermannstadt 1-0: „Gust amar! Mă gândeam că au dispărut prieteniile”
29
mart.
23:13
Cristi Balaj, atac fără precedent la adresa arbitrajului după Sepsi – CFR Cluj 1-1: „Nu vă e ruşine? Ce vrei, Vassaras?”
29
mart.
22:58
Adrian Mutu, dezvăluirea momentului după Sepsi – CFR Cluj 1-1: „Nu am avut niciodată titlul în minte! Cupa e importantă!”
29
mart.
22:55
Daniel Bîrligea a „tunat” la adresa arbitrajului! Atacantul CFR-ului acuză un penalty neacordat: „Avem VAR să îl ţinem în debara”
29
mart.
22:45
Marius Ștefănescu, răspuns pentru Dan Șucu după ce a dat gol în Sepsi – CFR Cluj 1-1: „Fiecare își dă cu părerea”
29
mart.
22:42
Cum arată clasamentul în play-off după Sepsi – CFR Cluj 1-1! Echipa lui Mutu poate ajunge la 10 puncte în spatele FCSB-ului!
29
mart.
22:36
Cristi Manea, anunț despre plecarea de la CFR Cluj după 1-1 cu Sepsi. Ce a spus despre transferul uriaș la Galatasaray
29
mart.
22:24
Sepsi – CFR Cluj 1-1. Echipa lui Adrian Mutu se îndepărtează şi mai mult de titlu! „Briliantul” rămâne fără victorie în play-off
Vestea proastă pe care a primit-o Ionuţ Radu, cu 3 luni înainte de startul EURO 2024!
Echipa naţională • 19 mart., 10:00
Atletico - Barcelona
Fotbal extern • 17 mart., 23:58
Atletico Madrid – Barcelona 0-3! Manchester United s-a calificat în semifinalele FA Cup după 4-3 cu Liverpool
Ermal Krasniqi a ajuns la Barcelona
Extra • 17 mart., 16:37
FOTO
Ermal Krasniqi a ajuns la Barcelona! Frumoasa sa soție a postat imaginea care a surprins pe toată lumea
Un nou duel între PSG și Barcelona, în sferturile UEFA Champions League
Liga Campionilor • 15 mart., 13:38
Un nou duel între PSG și Barcelona, în sferturile UEFA Champions League. Mbappe și vedetele lui Xavi, gata de spectacol
Atletico Madrid - Inter 2-1 (3-2 d.l.d). Echipa lui Horaţiu Moldovan s-a calificat dramatic în sferturile de finală
Liga Campionilor • 13 mart., 23:55
Atletico Madrid – Inter 2-1 (3-2 d.l.d). Echipa lui Horaţiu Moldovan s-a calificat dramatic în sferturile de finală