Rangers a devenit oficial cea mai slabă echipă din istoria Ligii Campionilor, după înfrângerea cu Ajax, 1-3, din ultima etapă a grupelor competiţiei.
Echipa de pe Ibrox a termina faza grupelor fără niciun punct acumulat, dar şi cu cel mai slab golaveraj dintre echipele care au participat vreodată în Ligă. -20 e golaverajul cu care rămân scoţienii după această campanie, în care au marcat două goluri şi au încasat 22.
Rangers, cea mai slabă echipă din istoria Ligii Campionilor
Astfel, putem spune că nu numai lui Edi Iordănescu îi e dor de Ianis Hagi. Şi Giovanni van Bronckhorst ar putea suspina după mijlocaşul român, care a ratat tot anul 2022.
Precedenta “contraperformanţă” le aparţinea celor de la Dinamo Zagreb, care, în sezonul 2012-2013 al Ligii, terminau grupa fără puncte şi cu un golaveraj de -19. Viktoria Plzen putea să îi “salveze” pe scoţieni. Dacă ar mai fi încasat două goluri de la Barcelona, ar fi ajuns la -21.
Rezultate Rangers
- Ajax – Rangers 4-0
- Rangers – Napoli 0-3
- Liverpool – Rangers 2-0
- Rangers – Liverpool 1-7
- Napoli – Rangers 3-0
- Rangers – Ajax 1-3
Giovanni van Bronckhorst: Această experienţă este una foarte dezamăgitoare
“Nu voi folosi scuza jucătorilor accidentaţi. Aceştia sunt jucătorii pe care îi am în echipă. Mi-a lipsit o echipă întreagă, dar nu o voi folosi ca pe o scuză. Treaba mea e să antrenez echipa.
Normal că nu îmi place că avem aşa de mulţi accidentaţi, dar mă concentrez pe jucătorii apţi. Ne-am fi dorit să terminăm pozitiv campania noastră de Champions League, dar nu am reuşit. Am fost în joc doar în ultimele minute.
Am încercat, am crezut că putem obţine măcar un punct. Am pierdut jocul poziţional cu Ajax şi ei şi au dus acţiunile foarte rapid. Per total, această experienţă este foarte dezamăgitoare. Dar am învăţat din greşelile noastre. E normal să avem aşteptări de la o asemenea competiţie”, a spus Van Bronckhorst.

- Rangers – Ajax 1-3
- Rangers, cea mai slabă echipă din istoria Ligii Campionilor
- Campionatele Europene de tenis de masă sunt exclusiv pe AntenaPLAY, în perioda 12-19 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- UEFA, reacţie categorică despre schimbarea formatului Champions League! Ceferin: “Nu are niciun sens”
- Liga Campionilor își poate schimba din nou formatul! S-au purtat discuții cu reprezentanții Superligii Europei
- Hansi Flick, după ce Barcelona a fost învinsă de PSG, în prelungiri: “Nu am fost la nivelul lor”
- Erling Haaland a dat cărţile pe faţă după ce dubla sa nu a fost de ajuns pentru victoria cu Monaco
- Dennis Man i-a impresionat pe olandezi în Bayer Leverkusen – PSV 1-1: “A fost în formă”