Închide meniul

Liverpool – Real Madrid 0-1 | Thibaut Courtois, invincibil în finala UEFA Champions League! Belgianul, declarația serii: “Nu voi ajunge mâine la nunta fratelui meu!”

Cosmin Cioboată Publicat: 29 mai 2022, 1:06 / Actualizat: 29 mai 2022, 10:21

Comentarii
Liverpool – Real Madrid 0-1 | Thibaut Courtois, invincibil în finala UEFA Champions League! Belgianul, declarația serii: Nu voi ajunge mâine la nunta fratelui meu!

Thibaut Courtois, alături de trofeul UEFA Champions League / Profimedia

Liverpool – Real Madrid 0-1 | Thibaut Courtois a fost invincibil în poarta campioanei Spaniei, în finala UEFA Champions League. Goalkeeper-ul belgian a intervenit miraculos la toate șuturile expediate de jucătorii lui Jurgen Klopp.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Courtois a ținut-o în viață în multe momente pe Real Madrid și a jucat un rol colosal în câștigarea celui de-al 14-lea trofeu UEFA Champions League din istoria clubului.

Liverpool – Real Madrid 0-1 | Thibaut Courtois, invincibil în finala UEFA Champions League

Thibaut Courtois a oferit o primă reacție după finala de la Paris, decisă de golul lui Vinicius, din minutul 59. Portarul belgian, aflat în trecut la Chelsea, își dorea să primească mai mult respect pentru numele său și spune că astăzi a reușit acest lucru.

“Când eram în Anglia, nu primeam destul respect. Ei bine, am demonstrat astăzi. Mi-am dorit să primesc mai mult respect pentru numele meu.

Atât de mulți ani, atât de multă muncă, venind la clubul vieții mele… am spus ieri că mă aflu de partea bună a istoriei și am ascultat ce spuneau oamenii din Liverpool și din alte părți.

Reclamă
Reclamă

Am reușit câteva intervenții bune în fața lui Mane și Salah, dar am primit ajutor din partea colegilor din faza ofensivă. Astăzi nimeni n-a putut să-mi fure dorința de a câștiga Champions League.

În fața lui Salah (n.r. – cea mai mare paradă), pentru că a urmărit bine mingea și știa unde se va duce (n.r. – pasa lui Alexander-Arnold, din debutul meciului). E o nebunie, nu imi vine să cred. Am văzut că s-au acordat 5 minute de prelungire și am întrebat de ce atât de multe dacă nu s-a întâmplat nimic.”, a spus Thibaut Courtois, citat de Marca.

Courtois nu va ajunge la nunta fratelui său: “Îmi pare rău!”

Courtois a recunscut apoi, cu părere de rău, că nu va ajunge la nunta fratelui său:

Reclamă

“Îmi pare rău pentru fratele meu care se căsătorește mâine, iar eu nu voi fi acolo”, a mai spus Courtois.

Liverpool a început fulminant finala UEFA Champions League cu Real Madrid. Elevii lui Jurgen Klopp au ratat două ocazii uriaşe.

În minutul 16, Thibaut Courtois a avut o intervenţie uluitoare în faţa lui Salah. Alexander Arnold a pătruns pe partea dreaptă, iar Salah a reluat spectaculos din 6 metri. Belgianul din poarta echipei lui Carlo Ancelotti a avut o intervenţie formidabilă şi a blocat mingea cu un reflex uluitor. Peste numai un minut, Courtois a reţinut şi şutul lui Thiago.

Thibaut Courtois şi-a continuat recitalul şi în faţa lui Sadio Mane, care a tras din interiorul careului. Belgianul a respins şutul lui Mane în bară, iar scorul a rămas, în continuare, 0-0.

Carlo Ancelotti, record uriaş. Antrenorul lui Real Madrid câştigat de 4 ori UEFA Champions League

Carlo Ancelotti continuă să scrie istorie în fotbalul mondial. Italianul a devenit primul antrenor din istorie care a câştigat de 4 ori UEFA Champions League.

Real Madrid s-a impus la Paris și a cucerit cel de-al 14-lea trofeu UEFA Champions League din istoria clubului. Vinicius a marcat golul victoriei și a devenit eroul „galacticilor” pe Stade de France. Real Madrid a scris istorie în UEFA Champions League! Formația de pe Santiago Bernabeu și-a trecut în palmares al 14-lea trofeu suprem.

Real a ajuns la 14 trofee în cea mai tare competiție inter-cluburi. Madrilenii s-au distanțat de AC Milan (7) și adversara din această seară, Liverpool (6).

Carlo Ancelotti a scris istorie la 62 de ani. Marele antrenor a devenit campion cu Real Madrid şi este primul antrenor din istorie care câştigă campionatul în Spania, Anglia, Italia, Franţa şi Germania.

Ancelotti a devenit campion în Serie A, cu AC Milan, în Premier League, cu Chelsea, în Ligue 1, cu PSG, şi în Bundesliga, cu Bayern. Azi, antrenorul italian a câştigat, în premieră, titlul cu Real Madrid şi a intrat în istoria fotbalului.

Niciun antrenor nu mai reuşise performanţa bifată de italian: titlul în top cinci cele mai importante campionate ale Europei. Carlo Ancelotti a câştigat titlul într-un mare stil. Tehnicianul a avut un procentaj al victoriilor de 74.25% în 2022 şi i-a depăşit pe Pep Guardiola, Massimiliano Allegri, Mauricio Pochettino şi Thomas Tuchel.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:13
Câţi bani şi câte puncte a primit Jaqueline Cristian după victoria uriaşă de la US Open 2025
22:02
LIVE SCOREPlay-off-ul Ligii Campionilor. Kairat Almaty, în premieră în grupa principală UCL. Celtic, eliminată
21:45
Jaqueline Cristian a defilat în meciul cu Danielle Collins la US Open 2025. Victorie uriaşă pentru româncă
21:25
VideoJurnal Antena Sport | Ispitele Cristina şi Mattia au sărit cu paraşuta
21:19
UTA a învins-o pe Steaua şi s-a calificat în grupele Cupei României
20:51
Victor Piţurcă a numit următoarea victimă a lui Gigi Becali la FCSB: “Nu e ce le trebuie. Să fie clar acest lucru”
1 Gigi Becali, făcut praf de cine se aştepta mai puţin: “Se fac de râs. Gigi şi-a distrus jucăria” 2 “E dezinformat!” Cristi Balaj, mesaj dur pentru Louis Munteanu, după scandalul de la CFR Cluj: “Adevărul e unul singur” 3 Decizia luată de Louis Munteanu, după scandalul cu șefii de la CFR Cluj! Ce se întâmplă cu atacantul 4 Cristi Chivu a intrat în istoria lui Inter după debutul fulminant din Serie A. Recordul doborât de român 5 Ioan Varga a făcut lumină în cazul “Louis Munteanu”. Răsturnarea de situație anunțată de patronul de la CFR 6 Adrian Mititelu, mesaj tranşant despre transferurile lui Vladislav Blănuţă şi Juan Bauza la Rapid!
Citește și