Mohammed Kudus, gol senzațional în Liverpool – Ajax! Noul star al „lăncierilor” a redus Anfield la tăcere

Avatar photo

Publicat: 13 septembrie 2022, 23:10

Mohammed Kudus a reușit un gol superb în meciul Liverpool – Ajax, din etapa a doua din faza grupelor UEFA Champions League.

Mohammed Kudus. în meciul Liverpool - Ajax

Mohammed Kudus. în meciul Liverpool - Ajax / Profimedia

Kudus a marcat în minutul 27, cu un sut care l-a lăsat fără reacție pe Alisson. A fost golul care a a adus egalitatea pentru Ajax în meciul cu Liverpool.

Mohammed Kudus, gol superb în Liverpool – Ajax

Kudus a primit balonul în careul lui Liverpool, și-a așezat mingea pe piciorul stâng, puțin în lateral, și a șutat necruțător din întoarcere, cu stângul. Mingea s-a dus aproape de vinclu. Înainte să intre în plasă a lovit și transversala.

VIDEO AICI CU GOLUL MARCAT DE MOHAMMED KUDUS

Kudus a fost cel mai bun jucător de la Ajax în prima repriză împotriva lui Liverpool, cu patru dueluri câștigate, trei atingeri în careul advers, trei driblinguri reușite, trei recuperări și un procentaj de 100% al șanselor convertite.

— Squawka (@Squawka) September 13, 2022

Pentru Mohammed Kudus a fost al doilea gol din actuala stagiune de Champions League. A înscris și în victoria la scor cu Rangers din prima rundă, 4-0.

Cine este Mohammed Kudus

În vârstă de 22 de ani, Mohammed Kudus s-a născut la Accra, Ghana. A început fotbalul în țara natală, la Right to Dream, însă a ajuns în Europa la doar 18 ani.

Primii pași în fotbalul mare i-a făcut la danezi de la Nordsjaelland, pentru care a jucat timp de două sezoane.

În iulie 2020, Kudus a fost cumpărat de Ajax de la Nordsjaelland pentru nouă milioane de euro. De atunci a adunat peste 50 de meciuri pentru „lăcieri”.

dec.
22:46
Gică Hagi „a luat foc” după Farul – CFR Cluj 0-0: „E lipsă totală de respect!” „Regele”, discurs dur după ce a fost eliminat din Cupa României
7
dec.
22:33
Dan Petrescu, genial după calificarea în sferturile de finală: „Nu a fost un obiectiv pentru noi în aceşti ani!” Verdict dur pentru naţionala României: „O ia în jos”
7
dec.
21:51
Sorin Cârţu, răspuns după atacurile lui Mirel Rădoi: „E total aberant! Sunt preşedintele clubului şi mi-am spus părerea!”
7
dec.
21:50
Cupa României | Rapid, Farul şi Universitatea Craiova, OUT din Cupa României! CFR Cluj şi U Cluj, calificate în sferturi! Toate rezultatele zilei, AICI
7
dec.
21:45
Ce urmează pentru Mirel Rădoi, după ce şi-a dat demisia de la Universitatea Craiova: „Vă dați seama că nu mă duc undeva să stau două etape”
7
dec.
21:27
Marius Stan, invitatul lui Dan Pavel în emisiunea AS.ro LIVE, de la 10:30. Ultimele detalii despre gala iFight HEROES ”Bătaie-n Balcani”
7
dec.
21:08
EXCLUSIVPrima reacţie de la Universitatea Craiova, după plecarea lui Mirel Rădoi
7
dec.
20:54
Mirel Rădoi, „la cuţite” cu Sorin Cârţu după ce şi-a dat demisia de la Universitatea Craiova: „Să vină el în locul meu!”
7
dec.
20:26
Cine îi va lua locul lui Mirel Rădoi la Universitatea Craiova! Varianta imediată a lui Mihai Rotaru
7
dec.
20:06
Dan Nistor, dărâmat după ce Universitatea Craiova a fost eliminată dramatic din Cupa României: „Am ratat al doilea obiectiv” + Ce spune despre Mirel Rădoi
Extra • 5 dec., 13:17