Închide meniul

Napoli s-a calificat în optimile UEFA Champions League! A înscris 4 goluri în poarta lui Ajax şi a egalat un record uluitor

Iulian Focșăneanu Publicat: 12 octombrie 2022, 22:19

Comentarii
Napoli s-a calificat în optimile UEFA Champions League! A înscris 4 goluri în poarta lui Ajax şi a egalat un record uluitor

Napli - Ajax 4-2 / Profimediaimages

Napoli este una dintre cele mai în formă echipe din Europa. Trupa lui Luciano Spalletti s-a calificat în optimile UEFA Champions League după numai patru etape disputate din faza grupelor. Italienii au obţinut un nou succes categoric cu Ajax, scor 4-2. Cu o săptămână în urmă câştigase cu 6-1 la Amsterdam!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lozano a avut nevoie de numai patru minute pentru a deschide scorul. În minutul 16, Napoli conducea deja cu 2-0. Giacomo Raspadori a marcat pentru al treilea meci la rând în Liga Campionilor. Alessandro Del Piero şi Fabrizio Ravanelli au fost singurii italieni care au mai reuşit o astfel de performanţă, ambii în 1995.

Napoli a învins-o pe Ajax şi s-a calificat în optimile UEFA Champions League

Ajax a început să spere în startul reprizei secunde, când Klaasen a redus din diferenţă. Autor al unui assist la reuşita lui Raspadori, Khvicha Kvaratskhelia şi-a trecut în cont şi un gol. Georgianul care s-a descătuşat după transferul la Napoli a marcat, din penaly, în minutul 62.

Kvaratskhelia a fost implicat în 12 goluri, în acest sezon, în toate competiţiile. A marcat de 7 ori şi a oferit 5 pase decisive, mai mult decât orice alt jucător din Serie A.

Reclamă
Reclamă

“Lăncierii” nu au renunţat la luptă şi au sperat că vor smulge o remiză pe Stadionul Diego Armando Maradona. Berwijn a înscris şi el de la 11 metri. “Vulcanul” din tribune a erupt în momentul în care Osimhen a făcut 4-2 şi s-a bucurat la maximum. Şi-a dat jos atât tricoul, cât şi masca de protecţie.

A fost un gol istoric marcat de Victor Osimhen. Napoli a egalat astfel recordul de goluri din fazele UEFA Champions League, după primele 4 etape. Numai PSG (2017-18) şi Bayern (2021-22) au mai înscris atât de mult!

Reclamă

Napoli s-a calificat astfel pentru prima dată în istoria clubului, atât de repede, în optimile de finală ale Ligii Campionilor. A adunat 12 puncte, cu 9 mai mult decât Ajax, ocupanta locului 3.

Cu Luciano Spalletti pe bancă, Napoli e lider şi în Serie A. Este neînvinsă după primele 9 etape, cu 23 de puncte. Are cel mai bun atac din campionat.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:42 19 oct.
“Cu Max nu se ştie niciodată” Reacţia lui Lando Norris după ce a terminat pe 2 calificările în SUA!
1:33 19 oct.
Reacţia lui Max Verstappen după ce a obţinut pole-position-ul în Statele Unite: “Maşina a fost foarte puternică”
1:10 19 oct.
România – Franţa, 18:00, LIVE VIDEO. Tricolorii vor aurul la European, după calificarea istorică în finală
0:46 19 oct.
România – Germania, 14:00, LIVE VIDEO. Tricolorele luptă pentru aur în finala Campionatului European!
23:59
VIDEOMax Verstappen pleacă din pole-position în MP al Statelor Unite! Cursa e duminică, de la 22:00 (Antena 3 CNN, AntenaPLAY)
23:52
Decizia radicală a lui Gigi Becali după ce FCSB a suferit umilinţa campionatului, fiind învinsă de Metaloglobus
1 VIDEORomânia, în finala Campionatului European la masculin şi la feminin! Victorie istorică pentru tricolori 2 Neluţu Varga pregăteşte “bomba” la CFR Cluj. Îl vrea pe Marius Şumudică antrenor, după revenirea lui Marian Copilu 3 Anunţul lui Gigi Becali despre plecarea lui Charalambous şi Pintilii 4 E oficial! Ioan Ovidiu Sabău a plecat de la Universitatea Cluj 5 Metaloglobus – FCSB 2-1. Scor umilitor! “Lanterna clasamentului” a îngropat speranţele de titlu ale lui Gigi Becali! 6 CFR, transferul momentului. Ce fotbalist a “furat” de la Rapid!
Citește și