Pep Guardiola, răspuns fără ezitare când a fost întrebat despre cine e favorită pentru a câştiga Liga Campionilor: „Ei mereu câştigă!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 6 septembrie 2022, 20:16

Pep Guardiola consideră că Real Madrid e favorită să câştige Liga Campionilor

Pep Guardiola, răspuns fără ezitare când a fost întrebat despre cine e favorită pentru a câştiga Liga Campionilor. Antrenorul celor de la Manchester City consideră că Real Madrid este principala favorită la câştigarea trofeului.

Real Madrid este deţinătoarea trofeului şi echipa care a învins Manchester City în sezonul trecut. Cele două super-puteri s-au duelat în semifinale, iar campioana Spaniei s-a calificat după o dublă manşă dramatică.

„Dacă este o favorită la câștigarea trofeului Champions League, trebuie să fie Real Madrid, pentru că ei mereu câștigă”, a spus Pep Guardiola, citat de presa spaniole.

Cum arată cotele la câștigarea UEFA Champions League

S-a aflat cum arată cotele la câștigarea UEFA Champions League înainte de faza grupelor. Manchester City și PSG sunt favoritele bookmakerilor în ediția din 2022-2023. Ambele favorite luptă pentru câștigarea trofeului în premieră.

Deși este campioana en-titre, Real Madrid are doar a cincea șansă la trofeu. Liverpool și Bayern ocupă locurile 4 și 5. Chelsea, câștigătoarea din 2021, este pe locul 6, în timp ce Barcelona ocupă locul 7.

Programul din UEFA Champions League

Programul din faza grupelor va fi restrâns pe o perioadă de opt săptămâni, din cauza Cupei Mondiale 2022, care va debuta la sfârșitul lunii noiembrie.

Runda 1: 6/7 Septembrie
Runda 2: 13/14 Septembrie
Runda 3: 4/5 Octombrie
Runda 4: 11/12 Octombrie
Runda 5: 25/26 Octombrie
Runda 6: 1/2 Noiembrie