Real Madrid – Manchester City | Karim Benzema are un sezon fabulos. A egalat un record uluitor al lui Cristiano Ronaldo. Cifre uriaşe ale starului francez

Valentin Pîrcălabu Publicat: 5 mai 2022, 0:27 / Actualizat: 5 mai 2022, 2:44

Karim Benzema face sezonul carierei

Karim Benzema are un sezon fabulos la Real Madrid. După cele două goluri din tur, Benzema a marcat din nou în faţa celor de la Manchester City. După nebunia din finalul timpului regulamentar de joc, când Rodrygo a marcat în minute 90 şi 90+1, Benzema a marcat şi el în prima repriză a prelungirilor.

Karim Benzema a obţinut un penalty în prima repriză a prelungirlor şi tot el a transformat lovitura de pedeapsă.

Video AICI cu golul marcat de Karim Benzema

Karim Benzema are un sezon fabulos la Real Madrid. Starul francez, cifre uriaşe

Karim Benzema a egalat recordul lui Cristiano Ronaldo de goluri marcate în fazele eliminatorii din UEFA Champions League. Starul lui Real Madrid a marcat 10 goluri în cele 6 meciuri din fayele eliminatorii. Benzema a marcat 3 goluri cu PSG, 4 cu Chelsea şi 3 cu Manchester City.

Ronaldo reuşise această performanţă în sezonul 2016 – 2017, tot în tricoul celor de la Real Madrid.

Karim Benzema l-a egalat pe Robert Lewandowski în topul golgheterilor all-time din Liga Campionilor

Karim Benzema l-a egalat şi pe Robert Lewandowski în clasamentul golgheterilor all-time din UEFA Champions League. Starul francez a ajuns la cota 86 de goluri în cea mai bună competiţie intercluburi.

Benzema are un sezon de vis la Real Madrid. Are o medie de un gol pe meci în acest sezon pentru echipa lui Carlo Ancelotti.