Real Madrid – Manchester City | Rodrygo, omul momentului la echipa lui Ancelotti! Brazilianul a făcut „dubla” în prelungiri

Alexandru Ivan Publicat: 5 mai 2022, 0:13

Real Madrid – Manchester City | Rodrygo, omul momentului la echipa lui Ancelotti! Brazilianul a făcut „dubla în prelungiri

Rodrygo, eroul lui Real Madrid cu Manchester City

• Real Madrid – Manchester City LIVE TEXT, în semifinalele UEFA Champions League
  • Bosnia – România (7 iunie, 21:45, Antena 1) şi România – Finlanda (11 iunie, 21:45, Antena 1)

Real Madrid – Manchester City e meciul de vis din semifinalele UEFA Champions League. Echipa lui Pep Guardiola conducea cu 1-0 în minutul 89 și se pregătea de finală. Brazilianul Rodrygo, de nicăieri, a marcat două goluri în prelungiri.

Rodrygo a marcat prima dată din centrarea lui Karim Benzema. Brazilianul a ajuns în fața lui Ederson și a împins balonul în poarta lui Manchester City.

Rodrygo, „dublă” în prelungiri în Real Madrid – Manchester City

Al doilea gol, Rodrygo l-a marcat cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Dani Carvajal. Toate acestea în decurs de numai 90 de secunde. Real Madrid nu avusese niciun șut pe spațiul porții, până la primul gol al brazilianului.

Rodrygo a devenit doar al doilea brazilian care marchează două goluri într-o semifinală de UEFA Champions League, după Lucas Moura, în 2019, în Ajax – Tottenham 2-3.

Recorduri fabuloase pentru jucătorul brazilian

De asemenea, Rodryo a devenit primul jucător care marchează două goluri după minutul 90 într-un meci din fazele eliminatorii din UEFA Champions League. Totodată, e prima rezervă a lui Real Madrid care face „dubla” într-un meci din Liga Campionilor, după Gareth Bale, în finala din 2018.

Rodrygo a marcat și golul lui Real Madrid din returul cu Chelsea din faza sferturilor, care a împins meciul în prelungiri. Ulterior, galacticii au mers mai departe.

A procedat bine Istvan Kovacs când l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG?

0:44
LIVE TEXTManchester City – Real Madrid se joacă ACUM! Penalty-uri pe Etihad! Bayern s-a calificat în semifinalele Ligii
23:57 Câţi bani a câştigat Corvinul Hunedoara, după calificarea istorică în finala Cupei României 23:25 „S-ar potrivi!” Mesaj clar despre posibilul transfer de vis al lui Dennis Man la Borussia Dortmund 23:20 Corona Brașov este campioana României la hochei! Echipa de sub Tâmpa a reușit o „triplă” istorică 22:55 Anunţ teribil pentru Simona Halep! Motivul pentru care ar putea să nu primească wild card la Roland Garros 22:41 Sorin Cârțu l-a luat la țintă pe jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB! Avertisment pentru patronul roș-albaștrilor 22:12 Bernadette Szocs – Manyu Wang, LIVE VIDEO (13:00, AntenaPLAY), în optimile Cupei Mondiale de tenis de masă Macao 2024 22:07 „Finalele se câștigă!” Florin Maxim a uimit pe toată lumea după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României! 21:37 Cum le-a dat Corvinul o lovitură uriașă cluburilor din playoff! Ce înseamnă calificarea echipei din Liga a 2-a în finala Cupei 21:30 Gigi Becali poate rămâne fără un titular! Jucătorul de la FCSB care este dorit de „un club mare” Vezi toate știrile
Manchester City - Real Madrid și Bayern - Arsenal LIVE TEXT
Liga Campionilor • 18 apr., 0:44
Momente uluitoare înainte de Barcelona - PSG! Fanii catalani au atacat autocarul echipei lui Xavi! Ce s-a întâmplat
Liga Campionilor • 16 apr., 21:20
Momente uluitoare înainte de Barcelona – PSG! Fanii catalani au atacat, din greşeală, autocarul echipei lui Xavi