Închide meniul

Scandal după PSG – Newcastle 1-1: “Au tot dreptul să se simtă furaţi” / “E fotbal, nu baschet”

Alex Masgras Publicat: 29 noiembrie 2023, 8:44

Scandal după PSG – Newcastle 1-1: Au tot dreptul să se simtă furaţi / E fotbal, nu baschet

Szymon Marciniak, după ce a acordat penalty în prelungirile meciului PSG - Newcastle / Profimedia

A fost scandal după PSG – Newcastle. Meciul de pe Parc des Princes s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce Kylian Mbappe a restabilit egalitatea în minutul 90+8.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Atacantul francez a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri contestată vehement de englezi. Szymon Marciniak, arbitrul polonez de la centru, a dictat penalty, după ce a considerat că Timo Livramento a făcut henţ în careu.

Scandal după PSG – Newcastle 1-1

Eddie Howe, antrenorul lui Newcastle, a criticat penalty-ul obţinut de PSG în prelungirile partidei de pe Parc des Princes. Englezii conduceau cu 1-0, înainte ca Mbappe să restabilească egalitatea din lovitură de la 11 metri în minutul 90+8.

“Sincer să fiu, încă încerc să procesez. Nu am avut noroc pe final. Nu cred că a fost penalty. Ce nu se ia în considerare cu acele reluăti este cât de rapidă e acţiunea. I-a lovit pieptul mai întâi şi după i-a lovit mâna. Dacă îi lovea mâna prima oară, tot nu era penalty, pentru că era foarte aproape. Cred că este o decizie greşită şi e frustrant pentru noi”, a declarat Eddie Howe, potrivit dailymail.co.uk.

Luis Enrique nu a fost de acord cu omologul său de pe banca lui Newcastle şi consideră că decizia arbitrlului polonez a fost corectă:

Reclamă
Reclamă

“Este fotbal, nu baschet. Suntem echipa care a marcat cele mai multe goluri în Europa. A gost o zi în care mingea nu a vrut să intre. A fost ca scenariul unui film de groază, dar sperăm să terminăm pe primul loc grupa”, a spus şi Luis Enrique, citat de marca.com.

Mark Clattenburg, fost arbitru în Premier League, a declarat pentru dailymail.co.uk că decizia lui Marciniak nu a fost corectă şi că Newcastle are tot dreptul să se simtă “furată”.

“Newcastle are tot dreptul să se simtă furată. Kylian Mbappe nu trebuia să primească acel cadou în prelungirile partidei. Szymon Marciniak a arbitrat finala Cupei Mondiale din 2022 şi Tomasz Kwiatkowski a fost la VAR. Ei au experienţă, dar a fost o eroare uriaşă. Nu cerem decât ca deciziile să fie constante”, a spus fostul arbitru.

Reclamă

Istvan Kovacs a acordat două penalty-uri în primele 10 minute din AC Milan – Borussia Dortmund

Istvan Kovacs a acordat două penalty-uri în primele 10 minute din AC Milan – Borussia Dortmund, meci din grupa F a UEFA Champions League. Românul a stârnit furie pe San Siro.

Kovacs a fost desemnat la un meci cu mare miză în Liga Campionilor. A fost ajutat de asistenții Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene. Al patrulea oficial a fost Marcel Bîrsan, iar în camera VAR s-au aflat Pol van Boekel (Ţările de Jos) şi Cătălin Popa.

În minutul 5, „centralul” de 39 de ani nu a stat pe gânduri după o fază controversată din careul nemţilor. A considerat că Nico Schlotterbeck a făcut henţ în careu şi a arătat punctul cu var. Contrariat, Hummels i-a făcut semn că coechipierul său avea mâna lipită şi că Kovacs a luat decizia greşită.

Kovacs a aşteptat indicaţii şi din cabina VAR şi a rămas ferm pe poziţii. Olivier Giroud şi-a asumat răspunderea, dar a ratat penalty-ul. A fost pentru a treia oară în carieră când nu marchează de la 11 metri.

La scurt timp distanţă, Istvan Kovacs a acordat penalty şi în celălalt careu. În minutul 9, Bynoe-Gittens a căzut după o intervenţie a lui Calabria. Fundaşul dreapta al gazdelor a protestat degeaba.

Marco Reus a luat balonul şi şi-a asumat răspunderea. A înscris cu o execuţie impecabilă şi a deschis scorul. În cele din urmă, Borussia Dortmund s-a impus cu 3-1.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:01

LIVE SCORENorvegia – Italia 1-0. Meciurile serii din preliminariile pentru World Cup 2026

21:56

Gian Piero Gasperini, noul antrenor de la AS Roma! Tehnicianul a fost prezentat oficial

21:45

LIVE TEXTCristi Chivu, la Inter! Toate detaliile: înțelegerea a fost confirmată

21:42

Președintele lui Inter a confirmat înțelegerea cu Cristi Chivu: “Profilul potrivit pentru obiectivele noastre”

21:34

EXCLUSIVMircea Lucescu apelează la istorie! Ce le-a transmis tricolorilor înainte de Austria România: “Îi ştim toţi”

21:16

VideoJurnal AntenaSport | Adrian Frumosu i-a cucerit pe austrieci

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 3 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 4 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 5 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 6 Dinamo vrea să transfere doi jucători de la Farul, după plecarea lui Dennis Politic la rivala FCSB
Citește și