Închide meniul

Ucraina, reacţie dură după ce turcii au scandat numele lui Vladimir Putin: “Susţin un asasin care bombardează ţara noastră!”

Dragoș Vasile Publicat: 28 iulie 2022, 14:24

Ucraina, reacţie dură după ce turcii au scandat numele lui Vladimir Putin: Susţin un asasin care bombardează ţara noastră!

Fanii lui Fenerbahce, în timpul unui meci / Profimedia

Ucraina a avut o reacţie dură după ce turcii au scandat numele lui Vladimir Putin la Fenerbahce – Dinamo Kiev 1-2. Totul s-a întâmplat seara trecută, chiar sub ochii lui Mircea Lucescu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vasil Bodnar, ambasadorul Ucrainei în Turcia, nu a trecut cu vederea gestul făcut de fanii turci. Acesta a condamnat în termeni duri scandările cu “La la la la laaa, Vladimir Putin”.

Ucraina, reacţie dură după ce turcii au scandat numele lui Vladimir Putin

“Fotbalul este un joc corect. Dinamo Kiev a fost mai puternică. Este foarte trist să auzi din partea suporterilor lui Fenerbahce cuvinte care susţin un asasin şi un agresor care bombardează ţara noastră.

Sunt recunoscător poporului prieten turc pentru susţinerea Ucrainei şi reacţia la aceste comentarii nepotrivite ale unor suporteri”, a reacţionat ambasadorul Vasil Bodnar pe Twitter.

Reclamă
Reclamă

Mircea Lucescu, revoltat după Fenerbahce – Dinamo Kiev 1-2

Mircea Lucescu a fost revoltat după ce turcii au scandat numele lui Vladimir Putin în Fenerbahce – Dinamo Kiev 1-2. Marele antrenor român s-a enervat şi a refuzat să participe la conferinţa de presă.

Mircea Lucescu, care s-a implicat încă de la începutul războiului în susținerea ucrainenilor, a fost un car de nervi. „Il Luce” a refuzat să meargă la conferinţa de presă şi a oferit doar o reacţie scurtă, după fluierul final.

„Te întreb, ai numărat din nou câte greșeli am făcut? Totul a mers conform planului, a funcționat și am câștigat. Dar nu putem accepta comportamentul fanilor. Nu mă așteptam la un astfel de comportament. E ruşinos şi păcat!”, a fost reacţia lui Mircea Lucescu, citat de sport.ua.

Reclamă

Dinamo Kiev s-a calificat în turul 3 preliminar din UEFA Champions League cu un gol înscris de Oleksandr Karavaev în minutul 114. Campioana Ucrainei s-a impus cu 2-1, la general, după un duel extrem de tensionat la Istanbul.

„Am adunat o mulțime de informații și ne-am pregătit foarte bine în ultimele cinci zile. Băieții au dat totul pe teren. Ne-am organizat foarte bine apărarea, mai ales în prima repriză, pentru că știam că Fenerbahce va începe lupta foarte agresiv și va pune presiune. Am reușit să ne ocupăm de asta, iar în a doua repriză am vrut să egalăm și să câștigăm.

A fost un meci foarte bun între două echipe puternice. Sunt foarte bucuros că echipa mea a reușit să mențină un nivel fizic bun până la finalul meciului. Cred că meritam să câștigăm această rundă de calificare. Într-un cuvânt, a fost o luptă grozavă pe teren!”, a mai spus antrenorul român.

”Fanii lui Fenerbahce sunt patetici!”

Fanii lui Fenerbahce au scandat numele lui Vladimir Putin în timpul meciului cu Dinamo Kiev, din turul 2 preliminar al UEFA Champions League. Scenele incredibile s-au produs chiar sub ochii lui Mircea Lucescu, care a obținut dramatic calificarea, cu un gol marcat în prelungiri.

Fanii turci n-au ținut cont de victimile și atrocitățile produse de armata rusă în Ucraina și l-au aclamat pe Vladimir Putin. Suporterii lui Fenerbache au cântat la unison numele liderului de la Kremlin, iar imaginile respective au făcut rapid înconjurul lumii.

”Un moment profund jenant pentru Fenerbahce” / ”Rușinos!” / ”Fanii lui Fenerbahce sunt patetici!”, au fost unele dintre reacțiile acide ale fanilor din mediul online după imaginile greu de înțeles de la Istanbul.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:59

Nota umilitoare primită de starul Lautaro Martinez după finala Ligii Campionilor! Cine a primit nota 10

9:39

Ciprian Marica a fost cucerit de decizia luată de Istvan Kovacs la finalul meciului PSG – Inter 5-0

9:21

Novak Djokovic şi-a dat seama că Inter era umilită de PSG. A auzit reacţia fanilor în timp ce juca la Roland Garros

9:13

VIDEOOklahoma City Thunder – Indiana Pacers e marea finală NBA din acest sezon

9:01

A început să plângă în timp ce vorbea despre omagiul adus de fanii lui PSG pentru fiica lui Luis Enrique

8:55

Marius Avram a folosit un singur cuvânt pentru a descrie prestaţia lui Istvan Kovacs din finala Ligii!

1 VIDEOOscar Piastri a câştigat calificările Marelui Premiu al Spaniei! Podiumul, completat de Norris şi Verstappen 2 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 3 Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi urmează să o preia pe Rapid. Îl va înlocui pe Marius Şumudică în Giuleşti 4 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 5 EXCLUSIVDenis Alibec a spus cum l-a convins Gică Hagi să semneze cu FCSB. Ce înţelegere a făcut cu Gigi Becali: “Am căzut de acord” 6 FotoPSG – Inter 5-0, în finala Champions League! Parizienii i-au umilit pe italieni, cu Istvan Kovacs la centru
Citește și