Video

Adrian Mutu, după România – Finlanda 1-0: „Am meritat victoria, la ocaziile pe care le-am avut. Cred că Puşcaş trece printr-un blocaj mental!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 11 iunie 2022, 23:55

Adrian Mutu , după România - Finlanda 1-0

Adrian Mutu, în timpul unui interviu / AS.ro

Nicuşor Bancu a fost eroul României în partida cu Finlanda. Fundaşul stânga al României a reuşit să marcheze golul victoriei cu Finlanda. Bancu a reluat cu capul centrarea perfectă a lui George Puşcaş. Florin Niţă a avut o intervenţie formidabilă în minutul 51 şi a salvat naţionala României. Adrian Mutu, expertul Antenei 1 la meciurile naţionalei României, a analizat cel mai bun meci din mandatul lui Edi Iordănescu.

Adrian Mutu, după România – Finlanda 1-0: „Am presat în prima repriză”

„A fost o atmosferă extraordinară. Acesta este şi unul dintre motivele pentru care România a avut agresivitatea din prima repirză şi jocul nostru bun. În prima repriză cred că un plus mare a fost atitudinea jucătorilor. Echipa a presat în prima repriză. Eu cred că băieţii au jucat bine, în a doua repriză ne-am retras. Eu cred că am meritat victoria, la ocaziile pe care le-am avut. Am avut mai multe decât ei.

Să nu uităm că şi ei au avut două ocazii. Intervenţia lui Niţă a fost extraordinară şi ocazia din final în care ne-a stat tuturor inima. Nu s-a schimbat nimic şi am intrat în joc pentru locul 2 sau primul loc. Puşcaş trece printr-un blocaj mental. Dacă el se găseşte la locul potrivit în momentul potrivitş. Şi în seara aceasta, ca şi în Bosnia, a avut ocazii mari. Nu mă refer numai la penalty-ul ratat. Am avut şi puţin noroc la golul lui Bancu, fundaşul a alunecat„, a spus Adrian Mutu în exclusivitate la Antena 1.

România – Finlanda 1-0 | Edi Iordănescu, prima victorie pe banca „tricolorilor”!

Edi Iordănescu a obținut prima victorie pe banca tehnică a „tricolorilor”, în etapa a 3-a din Liga Națiunilor. Nicușor Bancu a marcat unicul gol al meciului din Giulești în minutul 30, cu o reluare cu capul după centrarea lui George Pușcaș.

România a spart „gheața” cu Edi Iordănescu la cârmă, reușind să câștige primul meci din noua campanie din Liga Națiunilor. Naționala noastră rămâne pe ultimul loc în grupă, cu 3 puncte, la o singură lungime sub Finlanda și Muntenegru. Bosnia este lider în continuare, după remiza din această seară, contra Muntenegrului, scor 1-1.

Cum arată clasamentul din grupa României, din Liga Națiunilor:

1. Bosnia 5p
2. Finlanda 4p
3. Muntenegru 4p
4. România 3p

O va învinge Simona Halep pe Paula Badosa, în primul tur de la Miami?

3:32 Dramă pentru Aryna Sabalenka! Iubitul ei a murit la doar 42 de ani. Cei doi se aflau la Miami 2:19 Ora de start a meciului Simona Halep – Paula Badosa, din turul 1 de la Miami. Simo revine marţi pe teren după suspendare 18
mart.
23:27
Vlad Chiricheş primeşte un ajutor uriaş! Decizia luată de FCSB, pentru a-l readuce în formă pe fostul căpitan al României
18
mart.
23:27
„Propagandă comunistă!” Ionuţ Negoiţă s-a năpustit asupra lui Mircea Lucescu şi i-a propus un pariu. Ce îi cere să facă la Dinamo
18
mart.
23:01
Ţipete în vestiarul lui FCU Craiova, după înfrângerea cu Petrolul! Ce reacţii au putut avea Nicolo Napoli şi Vlad Achim